سیاست گرایش به شرق ایران پس از لغو تحریم ها نیز ادامه می یابد

به گزارش بازی های فکری، خبرنگاران: یک کارشناس غربی گفت حتی در صورت لغو تحریم ها ایران به سمت شرق تمایل خواهد داشت و در صدد توسعه مناسبات اقتصادی خود با کشورهای شرقی مثل روسیه و چین بر خواهد آمد.

سیاست گرایش به شرق ایران پس از لغو تحریم ها نیز ادامه می یابد

به گزارش بازی های فکری به نقل از پایگاه خبری دیجیتال لوک، به گفته مدیران ارشد صنعت انرژی، در حالی که بازار مشغول بررسی نتایج لغو تحریم ها علیه ایران است، شرکت های غربی فعال در زمینه نفت و گاز در تعامل با ایران جانب احتیاط را رعایت می کنند.

برد ایستمن، معاون اول شرکت نفتی کامرون که روز دوشنبه در انستیتوی نفت و گاز بیکراند مک کنزی در هیوستون آمریکا صحبت می کرد گفت، شرکت ها نمی خواهند زودتر از موعد مقرر در مورد بازار پر سود صنعت نفت و گاز ایران اقدام کنند، به خصوص از این جهت که تحریم های پیچیده آمریکا در کنار تحریم های سایر کشورها علیه ایران هنوز پابرجا هستند.

کاریستا هیل، عضو گروه مهندسی ویر نیز در اظهاراتی مشابه گفت: البته که در صورت لغو تحریم ها، بازیگران بین المللی تمایل به ورود به بازار ایران خواهند داشت، اما آنها در حال حاضر به جای سرازیر شدن به سمت بازار ایران به شکلی محتاطانه در حال بررسی شرایط هستند... ما نیز مانند هر شرکت فعال در صنعت نفت و گاز، در حال بررسی فرصت ها و پیچیدگی ها هستیم و به دقت در حال رصد کردن اتفاقاتی هستیم که در طی ماه های آینده در صحنه بین المللی رخ خواهند داد.

وی افزود: این حس در داخل بخش نفت و گاز وجود دارد که کسی نمی خواهد به دلیل عجله کردن برای به دست آوردن موقعیت ها، در قسمت نادرست تحریم های فعلی گیر بیافتد.

استفن ترابر، معاون اول رئیس سیتی گروپ و رئیس بخش انرژی این بانک گفت: حتی اگر توافق هم صورت بگیرد، با توجه به حجم تحریم هایی که توسط دولت های مختلف آمریکا بر ایران اعمال شده، نمی توان انتظار داشت تحریم ها به صورت فوری متوقف شوند. ترابر همچنین گفت، اروپا و آمریکا با گام هایی متفاوت اقدام به لغو تحریم ها خواهند کرد.

آمریکا تقریبا قطعا تحریم ها را به صورت مرحله به مرحله و تدریجی لغو خواهد کرد، در حالی که اروپایی ها طرفدار اتخاذ رویکردی سریع تر هستند.

مونا دجانی، کارشناس امور حقوقی در انستیتوی بیک راند مک کنزی گفت، ایران به احتمال زیاد به سوی شرق متمایل خواهد شد. با توجه به تلاش های ایران برای همکاری با چینی ها، روس ها و همچنین یافتن شرکای تجاری در پاکستان، این واضح است که وقتی تحریم ها لغو شود ایران به دنبال همکاری در جاهای دیگر خواهد بود.

70

منبع: تسنیم
انتشار: 28 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mbgames.ir شناسه مطلب: 52

به "سیاست گرایش به شرق ایران پس از لغو تحریم ها نیز ادامه می یابد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیاست گرایش به شرق ایران پس از لغو تحریم ها نیز ادامه می یابد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید