خبرنگاران ایران بدون آزادی مراودات مالی به تعهدات برجام برنمی گردد

به گزارش بازی های فکری، نیویورک- خبرنگاران- کارشناس امور خاورمیانه مرکز پژوهش های کنگره آمریکا گفت: ایران بدون لغو تحریم بانک مرکزی، شرکت های نفتی، صادرات نفت، صادرات پتروشیمی و بانک ها به اجرای کامل تعهدات خود تحت برجام باز نمی گردد.

خبرنگاران ایران بدون آزادی مراودات مالی به تعهدات برجام برنمی گردد

کنث کیتزمن کارشناس امور خاورمیانه در مرکز پژوهش های کنگره آمریکا در نشست شورای آتلانتیک که با موضوع پیچیدگی های برطرف کردن تحریم های ایران و بازگشت آمریکا به برجام این مطلب را مطرح کرد.

وی افزود: می توانم بگویم یک اصل گسترده در بحث تروریسم وجود دارد، می گویند بانک مرکزی به عنوان یک نهاد تروریستی معرفی شده است که من می دانم کارخانه فولاد مبارکه هم به عنوان یک نهاد تروریستی شناخته شد، بانک های ایرانی وجود دارند که به عنوان نهادهای تروریستی معرفی شده اند.

این کارشناس امور خاورمیانه ادامه داد: بنابراین فکر می کنم یک اصل گسترده ای در اینجا وجود دارد که باید مورد بحث قرار گیرد، این اصل درباره معرفی نهادهای مالی به عنوان نهادهای تروریستی است.

کیتزمن افزود: شما می دانید محدود کردن توانایی هسته ای ایران بسیار مهم بود به گونه ای که عزم مالی ایران برای شما وجود داشت. برخلاف هدف ایران در تامین گروه های مسلح، مجاز به فعالیت آزادانه در سیستم مالی بین المللی بود زیرا منافع ما این بود که برنامه هسته ای را مهار کنیم.

وی اظهار کرد: هنوز هم واقعا اصلی ترین تمرکز است و من می گویم که شما اساسا آن را می دانید هر نهاد ایرانی توسط دولت ترامپ به عنوان یک نهاد تروریسم تحت دستورالعمل اجرایی 13224 تعیین شده است. من ارزیابی می کردم که احتمالا بیشتر این شناسایی ها به عنوان تروریسم باید لغو شوند.

این کارشناس مرکز پژوهش های کنگره آمریکا افزود: من می توانم بدون حضور در تهران یا صحبت با یک مقام رسمی ایرانی، به شما بگویم بدون اینکه اجازه داده گردد بانک مرکزی ایران به طور آزادانه از سیستم بانکی بین المللی استفاده کند، ایران به انطباق با برجام باز نمی گردد.

کیتزمن ادامه داد: بانک مرکزی قطب فعالیت های بانکی بین المللی، فعالیت مالی بین المللی و کل پول ایران در خارج از کشور است که اکنون به 90 میلیارد و 80 میلیارد رسیده است، دارایی آنها اکنون کمتر از زمان برجام شده است که 125 میلیارد دلار بود و کمتر از 7 میلیارد دلار آن در کره جنوبی وجود دارد که به کانون اختلافات بین ایران و کره جنوبی تبدیل شده است.

وی افزود: همه این حساب ها، حساب های بانک مرکزی هستند، اینها حساب های بانک مرکزی ایران در بانک های خارجی در خارج از کشور است و در صورت موفقیت مالی، ایران باید بتواند آن پول را جابجا کند.

این کارشناس مسایل خاورمیانه کنگره آمریکا شرح داد: بنابراین ایران قطعا اصرار خواهد داشت که تعیین بانک مرکزی ایران لغو گردد و من می گویم هر نهاد نفتی، صادرات نفت، صادرات پتروشیمی، نهاد بانکی که به عنوان نهادی تروریستی معرفی شده است، ایران خواستار لغو این تحریم ها خواهد بود.

کیتزمن درباره اظهارات وزیر خارجه آمریکا و دیگر مقامات کاخ سفید مبنی بر اینکه ابتدا ایران به تعهدات خود بازگردد و بعد آنها همان کار را خواهند کرد هم گفت: برخی از اقداماتی وجود دارد که من می توانم از آنها به عنوان علامت یاد کنم که ایالات متحده می تواند انجام دهد. این می تواند انتخابی باشد، به برخی کشورها معافیت داده گردد و اجازه دهد دوباره خرید نفت ایران را شروع کنند.

وی افزود: برخی دیگر از کشورها همچون چین می توانند از این معافیت منع شوند و به همین دلیل انتخابی وجود دارد که بتوان اعمال کرد. قفلی که می دانید چه موقع در مورد اقدام کاهش تهدید برای ایران باز می گردد، پول ایران اساسا در حساب هایی که در آن قرار دارند محدود می گردد.

این کارشناس کنگره آمریکا اظهار کرد: بنابراین برای مثال 7 میلیارد دلار در کره جنوبی باید در کره جنوبی بماند و ایران می تواند کالاهای درمانی را در کره جنوبی بخرد اما باید کالاهای کره جنوبی باشد، پول باید در آنجا بماند.

کیتزمن شرح داد: بنابراین این یک معافیت است که می تواند یک تمرین انتخابی باشد تا اجازه دهد ایران برای برداشتن دارایی های خاص و برخی از کشورها و نه همه کشورها اقدام کند.

وی با یادآوری مسئله ای که ایران در برداشت پول از کره جنوبی داشت، گفت: می دانید که ایران خواستار برداشت 7 میلیارد دلار از کره جنوبی برای خرید واکسن و داروهای مبارزه با کووید-19 بود، ایالات متحده مجوز صادر کرد اما ایران نمی خواست که هیچ مبلغی از طریق سیستم مالی ایالات متحده به دلار تبدیل گردد زیرا ایران می ترسید حتی برای یک دقیقه پول وارد سیستم مالی بین المللی گردد، دولت ترامپ آن را توقیف خواهد کرد.

این کارشناس کنگره آمریکا گفت: بنابراین مشکل عدم دسترسی به سیستم مالی ایالات متحده وجود دارد که احتمالا مجبور خواهد شد در برخی موارد بحث و حل گردد.

کیتزمن همچنین به لغو معافیت های هسته ای ایران توسط دولت ترامپ اشاره کرد و گفت: کشورهای اروپایی بسیار ناراحت بودند که دولت ترامپ این معافیت ها را لغو کرد و شرکت های اروپایی نمی توانند بدون مجازات در ایران کار کنند.

وی افزود: صدور دوباره این معافیت ها چیزی است که اروپایی ها به عنوان ژستی که ایالات متحده قصد دارد به عقب برگردد، استفاده می کنند و فکر می کنند وارد برجام شده و علاقه مند است تعهدات خود را تحت برجام از سر بگیرد.

کارشناس مسایل خاورمیانه به معافیت های تجارت عراق با ایران هم اشاره کرد و گفت می توان این معافیت برای خرید گاز و برق ایران ادامه و گسترش یابد.

کیتزمن به درخواست ایران از صندوق بین المللی پول هم اشاره کرد و افزود: ایران می گوید برای همه گیری کووید-19 نیاز دارد. دولت ترامپ اساسا این وام را برای خرید ملزومات مسدود کرد. بنابراین، در پیشبرد بازگشت برجام، می توان تصمیم گرفت که از این میزان کم پشتیبانی و ایران این پول را دریافت کند.

وی به سازوکار اینستکس هم پرداخت و گفت: اینستکس که اکنون حلق آویز شده است، یک ماشین ویژه تجاری در اروپا است و فقط یک معامله را انجام داد که دولت ترامپ آن را تلاش اروپا برای تضعیف تحریم ها و تضعیف فشار حداکثری نامید و استفاده نشد.

این کارشناس مسایل خاورمیانه در مرکز پژوهش های کنگره آمریکا افزود: دولت بایدن می تواند به راحتی سیاست خود را تغییر دهد، می تواند بگوید ما از این سازوکار حمایت می کنیم حتی قبل از لغو سایر تحریم ها، ما از این ماشین پشتیبانی می کنیم تا ایران بتواند لوازم پزشکی را برای برخورد با همه گیری یا چیزهای دیگر بخرد.

کیتزمن اظهار کرد: بنابراین گام هایی وجود دارد که اگر دولت بایدن بخواهد در آن راستا حرکت کند، می تواند به ایران نشان دهد که خواستار پیشبرد و پیوستن به برجام است.

منبع: ایرنا
انتشار: 9 اسفند 1399 بروزرسانی: 9 اسفند 1399 گردآورنده: mbgames.ir شناسه مطلب: 786

به "خبرنگاران ایران بدون آزادی مراودات مالی به تعهدات برجام برنمی گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران ایران بدون آزادی مراودات مالی به تعهدات برجام برنمی گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید