نیوزویک:ایرانیان از پیروزی بایدن خوشحالند و امید به سرانجام تحریم و خطر جنگ دارند، اما هنوز در هراس آینده هستند

به گزارش بازی های فکری، یک هفته نامه آمریکایی از واکنش مردم ایران به انتخابات ریاست جمهوری امریکا گزارش داده و می گوید که ایرانی ها به امدن بایدن خوشبین هستند.

نیوزویک:ایرانیان از پیروزی بایدن خوشحالند و امید به سرانجام تحریم و خطر جنگ دارند، اما هنوز در هراس آینده هستند

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران، تام اوکانر در گزارشی با عنوان: ایرانیان از پیروزی بایدن خوشحالند و امید به سرانجام تحریم و خطر جنگ دارند؛اما هنوز در هراس آینده هستند در هفته نامه نیوزویک نوشت:

توافق برجام نقطه چرخش روابط دیپلماتیک ایران با کشورهای غربی به ویژه ایالات متحده بود. توافقی که بسیاری از ایرانی ها از آن پشتیبانی کردند.

خروج دونالد ترامپ از توافق و اجرای تحریم های سخت، اقتصاد کشور را به زانو در آورده و دو کشور را چندین بار به آستانه جنگ کشانده است. به این ترتیب، مردمی که همیشه با تحریم ها دست و پنجه نرم نموده اند، این بار و در همه گیری ویروس کرونا کاملا آشفته و دلسرد به نظر می رسند.

الکس شمس، نویسنده ایرانی- آمریکایی ساکن تهران می گوید: به رغم آنکه نتیجه نهایی انتخابات در شب اول هنوز معین نبود اما اینجا در تهران، مردم پیروزی بایدن را جشن گرفتند. چهار سال گذشته بسیار سخت گذشت و باور اینکه این کابوس تمام شده سخت است. مردم احساس می نمایند که دلیلی برای امید دوباره وجود دارد.

علی احمدی تحلیل گر سیاست های خارجی ایالات متحده در خاورمیانه می گوید: بعضی از مردم دشمنی را در سرشت سیاست آمریکایی می بینند. درک اینکه سیاست های بایدن چگونه خواهد بود، تحریم ها چگونه پیش خواهد رفت و چگونه بر زندگی شما تاثیر خواهد گذاشت یک موضوع پیچیده است. به این ترتیب، بعضی منتظرند بییند چه پیش می آید.

شمس بر این باور است که ایرانی ها حتی نسبت به بایدن نیز با دور اندیشی نگاه می نمایند. این آمریکا بود که پس از توافق زیر قولش زد. آنها به یاد می آورند که سیاست های سختگیرانه با ترامپ شروع نشد بلکه اوباما هم در ابتدا شرکت ها و موسسات مالی ایران را تحریم کرد. حالا بایدن نیز قرار است بنا به شرایطی به برجام برگردد و آن را به سایر فعالیت های ایران گسترش دهد.

بعضی دیگر بر این باورند که تا دیدن نتایج عملی نمی توان داوری کرد. لغو ممنوعیت سفر مسلمانان به امریکا خوب است اما دردی از آنها دوا نمی کند. مادامی که تحریم ها به قوت خود باقی است مسائل نیز سرجای خود هستند. ایالات متحده ابتدا باید حسن نیت خود را نشان دهد.

محافظه کاران و پشتیبانان آنها بیش از آنکه از ایالات متحده عصبانی باشند از دولت حسن روحانی عصبانی اند. آنها از رئیس جمهور انتقاد می نمایند که ایران را وارد یک توافق مسخره کرد. دوره ریاست جمهوری جاری نیز رو به سرانجام است و چه بسا جانشین او تمایلی به رویکرد باز نسبت به غرب نداشته باشد.

مقامات ایرانی نیز با انکار نامزد مورد علاقه، تنها از ضرورت بازگشت ایالات متحده به برجام صحبت می نمایند. با این حال، رسانه های ایرانی و مردم پیوسته اخبار مربوط به انتخابات آمریکا را پیگیری می نمایند. در یک ویدوئوی منتشر شده از صحبت پدری با فرزند کوچکش، پسر به پدرش می گوید که اگر جو بایدن پیروز گردد او می تواند دوچرخه بخرد و همه چیز ارزان خواهد شد.

بعضی نیز نه از پیروزی بایدن بلکه از باخت ترامپ خوشحالند. کشور زیر فشارهای سختی است و کمبود دارو و دیگر اقلام اساسی در میانه همه گیری کرونا زندگی بسیاری را در معرض تهدید قرار داده است. ایرانیان امیدوارند که یک دگرش سیاسی در واشنگتن به یک دگرش مالی در ایران بینجامد.

شماری از مردم با قدرت خرید بالاتر که به زیان مردم ضعیف، سکه و دلار خریده بودند، چندان از پیروزی بایدن استقبال نکردند. ایرانیان مخالف خارج از کشور نیز سودای پیروزی ترامپ برای فشار بیشتر بر ایران را در سر داشتند.

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 27 آذر 1399 بروزرسانی: 27 آذر 1399 گردآورنده: mbgames.ir شناسه مطلب: 648

به "نیوزویک:ایرانیان از پیروزی بایدن خوشحالند و امید به سرانجام تحریم و خطر جنگ دارند، اما هنوز در هراس آینده هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نیوزویک:ایرانیان از پیروزی بایدن خوشحالند و امید به سرانجام تحریم و خطر جنگ دارند، اما هنوز در هراس آینده هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید