دنیای پیچیده بازی های رایانه ای سوژه تازه یک مستند تلویزیونی شد

به گزارش بازی های فکری، تهران (پانا) - مجموعه مستند جهان بازی به کارگردانی محمدحسن یادگاری تولید تازه شبکه مستند سیماست و با نگاهی تازه سراغ این موضوع جنجالی رفته است.

دنیای پیچیده بازی های رایانه ای سوژه تازه یک مستند تلویزیونی شد

به گزارش روابط عمومی شبکه مستند، مجموعه مستند جهان بازی به کارگردانی محمدحسن یادگاری تولید نو شبکه مستند سیماست که از روز سه شنبه روی آنتن می رود.

یادگاری درباره سوژه اصلی این مجموعه گفت: این مجموعه مستند درباره صنعت و زیست بوم بازی های کامپیوتری در ایران است که در 5 قسمت 25 دقیقه ای تولید شده است. در هر قسمت یک سوژه و شخصیت داریم که از زاویه او به این ماجرا نگاه می کنیم. به این صورت که در هر قسمت سراغ یک سوژه مرتبط با صنعت بازی های رایانه ای رفته ایم. از جمله این افراد که در مستند سراغشان رفته ایم می توان به بازیکن، توسعه دهنده، بازی ساز و ... اشاره کرد. هم چنین سراغ کارشناسان این حوزه نیز رفته ایم.

این مستندساز با اشاره به تفاوت روایت فیلم خود با دیگر مستندهای تولید شده در این زمینه گفت: عمده بازنمایی رسانه ای ما از بازی های کامپیوتری نگاهی منفی است و گفته می شود این بازی ها آثار مخربی روی جوانان و نوجوانان دارد، اما در این مستند، نگاه متفاوتی به صنعت بازی های کامپیوتری داریم. بنده معتقدم که بازی ها کامپیوتری مزایای مثبتی دارد اما در عین حال ایرادات و آسیب هایی هم دارد. بخشی از این مزایای مثبت و منفی در فیلم آمده است که مخاطبان می توانند آن را روی آنتن شبکه مستند ببینند.

وی با اشاره به اینکه این مستند هم درباره نوجوانان است و هم مخاطبش این رده سنی هستند گفت: به نظرم مخاطب ما با دیدن این 5 قسمت، از نظر تاریخی، اجتماعی، خانوادگی و ... به دید خوبی می رسد.

کارگردان مجموعه مستند جهان بازی درباره فرایند تحقیق و پژوهش این اثر گفت: قبل از اینکه این مستند را بسازم کتابی با عنوان بازی آغاز شده را نوشتم که از طریق انتشارات سوره مهر به چاپ رسیده است. این کتاب جایزه ملی کتاب سال جوان و کتاب سال فرهنگی را دریافت کرده است. هم چنین 2-3 مقاله علمی پژوهشی از آن استخراج کردم و مقدمه ای برای ساخت این مجموعه مستند شد.

وی ادامه داد: دو جلد دیگر این کتاب که اکنون در حال نگارش است با عنوان سواد بازی و بازی ادامه دارد: آینده بازی آنلاین به زودی در دسترس مخاطبان قرار می گیرد. علاوه براین باید اشاره کنم که حوزه تخصصی پژوهشی من بازی های کامپیوتری است و چندین سال است که روی آن کار می کنم. پیش از این هم مستند صنعت سرگرمی را تولید کرده بودم که از شبکه مستند پخش شد.

او هم چنین درباره فرم مستند گفت: فیلمبرداری داشتیم و سوژه محور پیش رفته ایم. البته از تصاویر آرشیوی هم استفاده کرده ایم. تولید این فیلم تقریبا یکسال طول کشید، دوست داشتم با بازی ساز ها و شرکت های بیشتری گفت وگو بگیرم اما به دلیل همزمانی تولید با همه گیری کرونا، بسیاری از این شرکت ها به سمت دورکاری رفتتند و دست مان بسته شد.

براساس این گزارش، اولین قسمت از مجموعه مستند جهان بازی سه شنبه ساعت 20 روی آنتن می رود و تکرار آن چهارشنبه ساعت 13:30 است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 10 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 10 اردیبهشت 1401 گردآورنده: mbgames.ir شناسه مطلب: 1354

به "دنیای پیچیده بازی های رایانه ای سوژه تازه یک مستند تلویزیونی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دنیای پیچیده بازی های رایانه ای سوژه تازه یک مستند تلویزیونی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید