توضیحات خطیب زاده در پی تعلیق حق رای ایران در سازمان ملل

به گزارش بازی های فکری، سخنگوی وزارت امور خارجه درباره تعلیق حق رای ایران در سازمان ملل گفت: به رغم مضایق متعدد ایجاد شده، دولت منابع لازم را برای پرداخت حق عضویت در سازمان ملل فراهم آورده و در حال اجرا رایزنی ها برای حل و فصل موضوع است.

توضیحات خطیب زاده در پی تعلیق حق رای ایران در سازمان ملل

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرنگاران، سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امشب (چهارشنبه) در مورد تعلیق حق رای جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد گفت: جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از اعضای پایه گذار و فعال سازمان ملل، خود را متعهد به پرداخت کامل و به موقع حق عضویت در سازمان ملل متحد و دیگر سازمانها و آژانس های بین المللی می داند.

وی اضافه کرد: متاسفانه برای دومین سال پیاپی و به علت تحریم های ظالمانه و غیرقانونی آمریکا پرداخت های کشورمان با مشکل روبرو شده است.

سعید خطیب زاده تاکید نمود: به رغم مضایق متعدد ایجاد شده، دولت جمهوری اسلامی ایران منابع لازم را برای پرداخت حق عضویت خود در سازمان ملل فراهم آورده و در حال اجرا رایزنی های ضروری برای حل و فصل موضوع است.

وی اضافه کرد: در عین حال تدارک کانالی امن جهت پرداخت سریع تر حق عضویت مدنظر است.

سخنگوی وزارت خارجه در خاتمه اشاره نمود: شایسته است دبیرکل سازمان ملل و دبیرخانه نیز شرایط ویژه کشورهای روبرو با تحریم های غیرقانونی را به طور خاص مدنظر قرار دهند و از مساعدت به این کشورها برای پرداخت سهمیه خود مضایقه نکنند.

به گزارش فارس،رسانه ها غروب چهارشنبه به وقت تهران گزارش دادند که 8 کشور از جمله ایران به علت عدم پرداخت بدهی، حق رای خود در سازمان ملل متحد را از دست دادند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه 8 کشور از جمله ایران، ونزوئلا و سودان حق رای خود در سازمان ملل را به علت پرداخت نشدن بدهی از دست دادند.

آنتونیو گوترش روز سه شنبه در نامه ای به مجمع عمومی سازمان ملل گفت که در مجموع بدهی 11 کشور به تعویق افتاده است.

بر اساس ماده 19 اساسنامه سازمان ملل، کشوری که به مدت دوسال حق عضویتش را پرداخت نکند، از رأی دادن در مجمع عمومی محروم می گردد.

سال گذشته نیز ایران رای خود را به علت عدم پرداخت حق عضویت از دست داد. ایران اظهار داشت که به علت تحریم های مالی ایالات متحده نمی تواند حتی حداقل مبلغ را پرداخت کند.

س از ماه ها مذاکره، انتها امکان پرداخت حداقل مبلغ لازم برای برطرف تعلیق حق رأی فراهم شد و در ماه ژوئن پس از پرداخت آن، امکان رأی مجددا برقرار شد. (اینجا بخوانید)

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 22 فروردین 1401 بروزرسانی: 22 فروردین 1401 گردآورنده: mbgames.ir شناسه مطلب: 1334

به "توضیحات خطیب زاده در پی تعلیق حق رای ایران در سازمان ملل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توضیحات خطیب زاده در پی تعلیق حق رای ایران در سازمان ملل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید