گنجایش فضاپیمای استارشیپ قابل مقایسه با ایرباس A380 است

به گزارش بازی های فکری، ایلان ماسک در توییتر از ظرفیت بزرگ فضاپیمای استارشیپ برای حمل محموله اطلاع داد. حجمی که قابل قیاس با هواپیمای پهن پیکر ایرباس A380 است و در آینده برای فرستادن انسان و تجهیزات به ماه و مریخ استفاده خواهد شد.

گنجایش فضاپیمای استارشیپ قابل مقایسه با ایرباس A380 است

مقایسه اندازه فضاپیماهای در حال توسعه که در توییتر به اشتراک گذاشته شده بود، توجه ایلان ماسک، مدیر عامل اسپیس ایکس را به خود جلب کرد و باعث شد او درباره حجم استارشیپ توضیحی هرچند کوتاه بدهد. این تصویر توسط کِن کرتلند (Ken Kirtland) که یک طراح صنعتی از مؤسسه فناوری جورجیا است فراوری شده و شش فضاپیمای سرنشین دار از سه شرکت خصوصی فضایی را نشان می دهد.

در سمت راست تصویر، یک فضاپیمای نیو گلن (New Glenn) شرکت بلو اوریجین دیده می گردد. در سمت چپ فضاپیمای شرکت ائتلاف پرتاب و راه اندازی (United Launch Alliance) با نام ولکان (Vulcan Centaur) در هر دو مدل استاندارد و بلند قرار گرفته است و تصویر وسط نیز به سه فضاپیمای اسپیس ایکس شامل فالکون 9، فالکون هوی بلند و استارشیپ اختصاص دارد.

ایلان ماسک در پاسخ به این مقایسه تصویری توییت کرد: گنبد استارشیپ مسطح تر و دارای فضای بیشتری خواهد بود. حجم قابل استفاده آن حدود 1000 متر مکعب است.

در عین حال، این تصویر یاری می نماید تا درکی از مقیاس پروژه حال حاضر شرکت اسپیس ایکس که در تأسیسات بوکا چیکای تگزاس در حال اجرا است، داشته باشیم.

ارتقاع این فضاپیمای قابل استفاده مجدد، پس قرار دریافت روی موشک سوپرهوی به 120 متر خواهد رسید و در هر بار پرتاب، قادر به حمل بیش از 150 تن محموله یا 100 نفر به فضا است. این شرکت میخواهد به یاری این فضاپیما تا سال 2050 روی مریخ یک شهر با زندگی انسانی ایجاد کند.

چنین هدف بلندپروازانه ای احتیاج به یک کلاهک (Fairing) قابل توجه هم دارد. اسپیس ایکس در نظر دارد تا فضاپیمای استارشیپ 1000 مترمکعب فضای قابل استفاده داشته باشد. این امر باعث می گردد که فضای کابین تحت فشار قابل مقایسه با هواپیمای A380 باشد.

اما استارشیپ در مقایسه با فضاپیماهای دیگر چگونه خواهد بود؟

  • فضاپیمای ولکان سناتور 5.4 متر قطر خواهد داشت و در دو مدل ساده و بلند، به ترتیب 15.5 متر و 21.3 متر ارتفاع دارد.
  • همچنین راهنمای کاربری بلو اوریجین تأیید می نماید که فضای درونی نیو گلن 7 متر قطر، 21.9 متر ارتفاع و حداقل 450 مترمکعب حجم قابل استفاده دارد.
  • راهنمای کاربری فالکون نشان می دهد که قطر کلاهک 5.2 متر و ارتفاع آن 13.2 متر است، در حالی که با سازه های به کار رفته در آن، فضای درونی قابل استفاده 4.6 متر قطر در 11 متر ارتفاع دارد.
  • فضای درونی استارشیپ نیز 8 متر قطر و 17.2 متر ارتفاع دارد و همچنین راهنمای کاربری آن بیان می نماید که ارتفاع در مدل های گوناگون تا 22 متر نیز می رسد.

با توجه به اینکه برای طرح های گوناگون در فرایند ساخت، تغییرات و اصلاحاتی نیز اعمال می گردد، باید منتظر بمانیم تا نمونه نهایی این فضاپیماهای خصوصی آماده گردد. فضاپیماهایی که هر کدام سهمی در پیشبرد کوشش های گسترده بشر در حوزه فضا خواهند داشت.

عکس کاور: طرح گرافیکی فضاپیمای استارشیپ

Credit: SpaceX

منبع: Inverse

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 14 مهر 1399 بروزرسانی: 14 مهر 1399 گردآورنده: mbgames.ir شناسه مطلب: 495

به "گنجایش فضاپیمای استارشیپ قابل مقایسه با ایرباس A380 است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گنجایش فضاپیمای استارشیپ قابل مقایسه با ایرباس A380 است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید