آلودگی هوا چه تاثیری بر قیمت مسکن دارد؟

به گزارش بازی های فکری، پژوهشگران با آنالیز تاثیر آلودگی هوا بر قیمت مسکن در بازه زمانی 1392 تا 1397، عنوان کردند که شاخص آلاینده ذرات معلق در هوا با قطر کم تر از 2.5 میکرون (PM 2.5)، بر قیمت مسکن اثر منفی و معنادار دارد و افزایش این آلاینده باعث کاهش قیمت مسکن می گردد.

آلودگی هوا چه تاثیری بر قیمت مسکن دارد؟

به گزارش ایسنا، ایران در سال های اخیر به ویژه در کلان شهر ها و شهر های صنعتی با مسائل جدی در زمینه آلودگی هوا روبرو بوده است. آلودگی هوا مسائل فراوانی ایجاد می نماید، ولی هزینه های مالی که ایجاد می نماید، به طور مستقیم قابل مقدار گیری نیست. به همین علت برای مقدار گیری هزینه های مالی آلودگی هوا، از روش های غیر مستقیم استفاده می گردد.

یکی از راه های سنجش هزینه های آلودگی هوا، محاسبه آن به وسیله قیمت مسکن است. خانواده ها برای تهیه مسکن عوامل مختلفی را در نظر می گیرند و به شرط ثابت بودن سایر عوامل، افراد حاضرند برای سکونت در منطقه ای که آلودگی هوای کم تری دارد، هزینه بیشتری بپردازند.

آلاینده های مختلفی مانند ذرات معلق، سرب، ازن و کربن مونوکسید باعث ایجاد آلودگی هوا می شوند و هر یک از آلاینده ها در یک بازه زمانی غلظتی دارد که قابل مقدار گیری است. بعلاوه حد غلظتی که برای سلامت افراد خطرناک است، نیز معین است.

آلودگی هوا و برنامه هایی که برای مقابله با آن انجام می گردد، هزینه های مالی مستقیم و غیرمستقیمی را بر دوش دولت ها و مردم تحمیل می نماید. از منظر سیاست گذاری، آگاهی از اندازه این هزینه و مقایسه آن با هزینه اجرای سیاست های کنترل آلودگی هوا، برای برنامه ریزی شهری اهمیت زیادی دارد. به همین علت انجام پژوهش های مالی در خصوص مضرات آلودگی هوا، لازم است.

بر همین اساس پژوهشگران موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه ریزی تهران با انجام یک مطالعه، تاثیر آلودگی هوا بر قیمت مسکن را در کلان شهر تهران در بازه زمانی سال های 1392 تا 1397 آنالیز کردند.

این مطالعه با استفاده از ترکیبی از داده های خرد معاملات مسکن وزارت راه و شهرسازی و شاخص های آلودگی سامانه پایش کیفی هوای کشور برای بیش از 50 هزار منزل مسکونی که دست کم دوبار در بازه مورد نظر معامله شده بودند، انجام شد و تاثیر شاخص های مختلف آلودگی هوا بر قیمت مسکن تخمین زده شد.

آنالیز های این مطالعه حاکی از این بود که شاخص آلاینده ذرات معلق در هوا با قطر کم تر از 2.5 میکرون (PM 2.5)، بر قیمت مسکن در بازه زمانی سال 1392 تا 1397 اثر منفی و معنادار داشته است. به طوری که یک انحراف معیار افزایش شاخص این آلاینده، به مقدار 3.1 درصد از قیمت مسکن می کاهد. به بیان دیگر؛ اگر میانگین سالانه شاخص آلاینده ذرات معلق کم تر از 2.5 میکرون، برای یک منزل مسکونی به مقدار 50 واحد افزایش یابد (ناسالم تر گردد)، قیمت مسکن 21 درصد کاهش می یابد.

آلاینده ذرات معلق کم تر از 2.5 میکرون، در هوا بیشتر قابل مشاهده هستند و در کوتاه مدت بر کیفیت تنفس افراد، تاثیر بیشتری دارند.

بعلاوه معین شد که تاثیر آلاینده های دی اکسید نیتروژن (NO 2) و مونوکسید کربن (CO) بر قیمت مسکن، ناچیز و بی معنا است. به گفته پژوهشگران این مطالعه؛ به نظر می رسد که ناچیز بودن تاثیر این دو آلاینده بر قیمت مسکن، ناشی از این است که این دو آلاینده از نظر بصری قابل مشاهده نیستند و تاثیر آنی بر سلامت ندارند. بعلاوه این دو آلاینده در شاخص کل کم تر معین کننده هستند.

در انجام این تحقیق پرهام حیدری بهادری و محمد حسینی؛ پژوهشگران موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه ریزی تهران، با یکدیگر مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه، زمستان 1400 به صورت مقاله علمی با عنوان تاثیر آلودگی هوا بر قیمت مسکن در شهر تهران در فصل نامه علمی پژوهشی برنامه ریزی و بودجه منتشر شده است.

منبع: فرارو
انتشار: 15 تیر 1401 بروزرسانی: 15 تیر 1401 گردآورنده: mbgames.ir شناسه مطلب: 1409

به "آلودگی هوا چه تاثیری بر قیمت مسکن دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آلودگی هوا چه تاثیری بر قیمت مسکن دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید