عادات و رفتارهای اشتباهی که دشمن کبد شما می شوند

به گزارش بازی های فکری، باشگاه خبرنگاران/ کبد از اندام های بسیار ضروری برای بدن است که برخی عادات غلط در سبک زندگی سلامت این اندام را تهدید می کند.

عادات و رفتارهای اشتباهی که دشمن کبد شما می شوند

برای افرادی مشکوک به کبد چرب آزمایش هایی مانند قند خون، چربی خون، شمارش گلبول قرمز و سفید، شمارش پلاکت و بررسی آنزیم های کبد تجویز می شود؛ اگر قند خون بالا باشد، درمان می شود همینطور اگر چربی خون بالا باشد قابل درمان است.

کسی که آنزیم های کبدی اش بالا است احتمال خطر بیشتر از زمانی است که آنزیم ها بالا نیست؛ در ادامه باید گفت که اگر آنزیم ها نرمال باشد هم نباید بیماری را رها کرد.

عملکرد های مختلف کبد چیست؟

کبد در ساخت هورمون، آلبومین و دخالت در ایمنی موثر است همچنین تغییر در متابولیسم موادغذایی و دارو ها و دفع سموم بدن را انجام می دهد.

چه عواملی سلامت کبد را به خطر می اندازد؟

کبد در جریان بعضی بیماری های عمومی تحت تاثیر قرار می گیرد؛ اگر میزان چربی ها یا تری گلیسیرید در کبد حداقل 5درصد باشد، کبد چرب است؛ علاوه بر آن وقتی سوخت و ساز چربی در کبد مختل شود، کبد چرب به وجود می آید. علت مقاومت به انسولین، وزن بالا، بی تحرکی، تری گلیسیرید بالا، افزایش سایز دورکمر وکاهش اچ ـ دی ـ ال خون هم همین عامل است.

مقاوم بودن نسبت به انسولین باعث می شود چربی که باید از خون خارج شود در کبد ذخیره شود؛ در ادامه، پدیده التهاب در کبد ایجاد می شود که اگر فرد درمان نشود به دنبال التهاب و تجمع سلول های التهابی فیبروز ایجاد می شود و در اینجاست که کبد آسیب می بیند که ممکن است فرد به سرطان مبتلا شود.

حدود 7تا8 درصد افراد مبتلا به کبد چرب چاق نیستند؛ ورزش منظم روزانه که حداقل نیم ساعت در روز باشد بسیار مفید است. پیاده روی باید تند باشد، طوری که فرد تعریق داشته باشد و ضربان قلب او بالا برود البته پیاده روی معمولی گرچه موثر است، اما کافی نیست.

آیا افرادی که سابقه اعتیاد دارند، به کبد چرب مبتلا می شوند؟

اگر بیماری هپاتیت ویروسی نگرفته باشد به کبد چرب هم مبتلا نخواهد شد، مگر این که چاق باشند اما ارتباط مستقیم بین کبد چرب و اعتیاد وجود ندارد.

آیا فرد مبتلا به ام اس به کبد چرب مبتلا می شود؟

خیر ارتباطی مستقیم بین این دونیست اما اگر بیمار داروی استروئیدی مصرف کند و دچار افزایش وزن و بی تحرکی هم باشد، مستعد کبد چرب می شود.

آیا مصرف سیر، روغن گیاهی و استفاده از طب سنتی به درمان کبد چرب کمک می کند؟

بله این موادغذایی کمک کننده است؛ اما تا به الان دارویی که 100درصد موثر باشد، شناخته نشده است.

آیا ویتامین E در درمان کبد چرب مفید است؟

بله، اما شرایط خاصی برای مصرف آن وجود دارد؛ این که نمونه برداری از کبد انجام شود، بیماری پیشرفته باشد و فرد هم مبتلا به دیابت نباشد. در این صورت فقط با تجویز پزشک باید مصرف شود.

منبع: همگردی
انتشار: 8 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mbgames.ir شناسه مطلب: 269

به "عادات و رفتارهای اشتباهی که دشمن کبد شما می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عادات و رفتارهای اشتباهی که دشمن کبد شما می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید