شکایت بین المللی از بازداشت خودسرانه یک شاهزاده سعودی

به گزارش بازی های فکری، دو سازمان حقوق بشری شکایتی را درباره بازداشت خودسرانه یک شاهزاده سعودی به سازمان ملل ارائه کرده از جامعه بین الملل خواستار آزادی وی شدند.

شکایت بین المللی از بازداشت خودسرانه یک شاهزاده سعودی

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از خبرگزاری فرانسه، دو سازمان حقوق بشری شکایتی را درباره بازداشت خودسرانه یک شاهزاده سعودی به سازمان ملل ارائه کرده و از جامعه بین الملل خواسته اند او را آزاد کنند.

شاهزاده سلمان بن عبدالعزیز (37 ساله) در ژانویه 2018 به همراه پدرش در کمپین سرکوب شاهزاده های سعودی کنار زده شد و این مسئله برای حامیانش مطرح شد که چرا این شاهزاده سعودی که چالشی جدی برای محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی نیست، مورد هدف قرار گرفته است.

سلمان بن عبدالعزیز فارغ التحصیل دانشگاه سوربن فرانسه و مسلط به چند زبان زنده دنیا است. وی هیچ جاه طلبی سیاسی نداشت و به تأمین بودجه برای توسعه در کشور های فقیر شناخته شده بود.

این شکایت از سوی سازمان حقوق بشری منا مستقر در ژنو و سازمان القسط مستقر در لندن در پی شکایت حقوقی سعد الجبری یکی از مقام های سابق و ارشد اطلاعاتی عربستان که محمد بن سلمان را به تلاش در ترورش متهم کرده است، به سازمان ملل ارائه شد.

این شاهزاده سعودی حدود یک سال در زندان الحائر در نزدیکی ریاض نگهداری می شد و در ماه گذشته به یک بازداشتگاه مخفی منتقل شد؛ اما دو ماه بعد و در پی درخواست های مجلس اروپا برای آزادی وی به یک ویلا در پایتخت عربستان بازگردانده شد.

اینس عثمان مدیر سازمان حقوق بشری منا بیان نمود که شاهزاده سلمان بن عبدالعزیز و پدرش مدت دو سال و نیم است که بدون اتهام در بازداشت هستند و بازداشت آن ها بدون هیچ مبنای حقوقی صورت گرفته است.

پس از ارائه شکایت دو سازمان مذکور به سازمان ملل متحد، قرار است کارگروه سازمان ملل نظرات خود را در خصوص این پرونده در ماه های آینده اعلام کند.

دولت عربستان از نظر حقوقی ملزم به پاسخگویی به این شکایت نیست و این شکایت منجر به روشن شدن شرایط بازداشت شاهزاده سعودی از زمان روی کار آمدن محمد بن سلمان می شود.

به گفته منابع، نکته جالب توجه این است که شاهزاده سعودی و پدرش تحت هیچ گونه بازپرسی قرار نگرفته اند.

دو سازمان مذکور حقوق بشری بیان نمودند که بازداشت این شاهزاده خودسرانه بوده است. شاهزاده سلمان به همراه 11 شاهزاده سعودی دیگر دستگیر و در زندان الحائر بازداشت شد و محل نگهداری ده شاهزاده بازداشت شده دیگر نامشخص است.

سازمان حقوق بشری القسط که توسط یحیی اسیری، افسر سابق نیروی هوایی عربستان و یک فعال حقوق بشری تشکیل شده است، بیان نمود که شاهزاده سلمان بن عبدالعزیز به شدت مورد ضرب وشتم قرار گرفته است.

سازمان القسط گزارش داد که پدر شاهزاده سلمان پس از یورش به خانه وی در ریاض دستگیر شد سپس شخصیت هایی در اروپا با هدف کمک به آزادی پسرش بازداشت شدند که میان آن ها یک وکیل فرانسوی ساکن پاریس بود.

این سازمان بیان نمود که خانه پدر شاهزاده سلمان توسط نیرو های مسلح مورد حمله قرار گرفت که قبل از دستگیری وی دوربین های مداربسته را در منزلش دستکاری و تعدادی از دستگاه های ارتباطی را برای اتهام به ارتباط با طرف های خارجی مصادره کردند.

طبق گفته نزدیکان شاهزاده سلمان، دیدار این شاهزاده با آدام شیف، کننده دموکرات آمریکا، منتقد دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و حامی سرسخت شاهزاده سلمان قبل از انتخابات سال 2016 آمریکا احتمالاً دیوان پادشاهی را آزرده کرده است، با وجود این، دستیاران وی تأکید دارند که هیچ اتهام سیاسی برای وی ذکر نشده است.

تعدادی از کنندگان اروپایی در سفر به ریاض در ماه فوریه گذشته لیستی را برای آزادی شاهزادگان دستگیرشده از جمله شاهزاده سلمان ارسال کردند.

اتحادیه اروپا براساس مکاتبات داخلی که از اواخر مارس گذشته آغاز شده است، این موضوع را با وزارت امور خارجه عربستان و کمیته حقوق بشر در عربستان در چندین نوبت بدون نتیجه مطرح کرده بود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 23 مهر 1399 بروزرسانی: 23 مهر 1399 گردآورنده: mbgames.ir شناسه مطلب: 514

به "شکایت بین المللی از بازداشت خودسرانه یک شاهزاده سعودی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شکایت بین المللی از بازداشت خودسرانه یک شاهزاده سعودی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید