زیاده خواهی مشاور بایدن درباره برجام

به گزارش بازی های فکری، فارس نوشت: آنتونی بن، مذاکره کننده هسته ای سابق آمریکا و مشاور جو بایدن ضمن تمجید از مفاد برجام گفته این توافق به گونه ای طراحی شده که دولت آمریکا می توانست با ماندن در آن تحریم های تسلیحاتی ضد ایران را تمدید کند.

زیاده خواهی مشاور بایدن درباره برجام

بن که در اجلاس امنیتی آسپن سخنرانی می کرد درباره کوشش دولت فعلی آمریکا برای تمدید تحریم های تسلیحاتی علیه ایران گفت: تا آنجا که الان می دانم حتی یک متحد ما با تمدید این تحریم ها برای مدت نامعلوم موافق نیست.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه گفت که دولت این کشور به زودی قطعنامه ای را که خواهان تمدید تحریم های تسلیحاتی علیه ایران است تقدیم شورای امنیت خواهد نمود.

بن تأکید کرد که تحریم های تسلیحاتی علیه ایران یکی از مفاد کلیدی این توافق است. او گفت: دولت [ترامپ] ممکن است درباره به انتها رسیدن تحریم ها علیه سلاح های متعارف ایران گلایه کند، اما این تحریم ها با کار سخت و دیپلماسی اصولی دولت اوباما تدوین و مستقر شد.

بن که یکی از اعضای تیم مذاکره نماینده هسته ای با ایران بوده تأکید کرد که در توافق هسته ای برجام بندهایی برای بازگرداندن تحریم ها علیه ایران در نظر گرفته شده است.

او گفت: البته ما در داخل خود متن برجام روی مفاد مهمی برای بازگرداندن تحریم ها اصرار کردیم. فقط یک مشکل جود دارد: بند بازگشت اتوماتیک تحریم ها باید توسط یکی از طرف های مشارکت نماینده در توافق هسته ای فعال گردد.

بن با رد استدلال های دولت ترامپ که مدعی است علی رغم خروج از برجام هنوز هم یکی از طرف های مشارکت نماینده در این توافق است و می تواند از مفاد این توافق برای فعال کردن تحریم های بین المللی علیه ایران استفاده کند گفت: دولت ترامپ هنگام خروج از برجام متن بیانیه مطبوعاتی خودش را انتها دادن به مشارکت آمریکا در برجام انتخاب نموده است. بنابراین، آنها (مقام های دولت ترامپ) آزادند هر استدلالی که می خواهند بیاورند ولی به نظر می رسد که استدلال های آنها بنیادهای لرزانی دارد و به آنها برای استفاده از مفاد بازگشت اتوماتیک که با مذاکره ما به دست آمد کمکی نمی نماید.

دولت ترامپ گفته در صورتی که در تمدید تحریم های تسلیحاتی علیه ایران پیروز نگردد میخواهد از یکی از بندهای برجام که با نام هایی مانند مکانیسم ماشه، ساز و کار حل و فصل اختلاف یا ساز و کار بازگشت اتوماتیک تحریم ها شناخته می گردد برای بازگرداندن تحریم های بین المللی علیه ایران استفاده کند.

با این حال کارشناسان می گویند آمریکا از آن جهت که اردیبهشت ماه سال 1397 از برجام خارج شده جزو طرف های مشارکت نماینده در برجام نیست و نمی تواند از بندهای این توافق برای تمدید تحریم ها علیه ایران استفاده کند.

از طرف دیگر، مقام های دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا ادعا می نمایند آمریکا با خروج از برجام این توافق را نقض ننموده و هنوز یکی از طرف های مشارکت نماینده در آن محسوب می گردد.

آنتونی بن در ادامه توضیح داد: در اینکه دولت ترامپ دولت اوباما-بایدن را بابت اتمام تحریم های تسلیحاتی علیه ایران گلایه می نماید دوگانه گویی های زیادی وجود دارد چون بخشی زیادی از این تحریم ها توسط دولت خود ما (دولت اوباما) وضع شد.

وی در ادامه افزود که دولت فعلی آمریکا می توانسته با استناد به مفاد داخلی توافق برجام تحریم های تسلیحاتی علیه ایران را تمدید کند. او گفت: ما احتمالاً می توانستیم با داشتن جبهه ای متحد همراه با متحدانمان آن تحریم ها را از داخل خود توافق تمدید کنیم.

ادعای مقام های آمریکا درباره اینکه هنوز هم یکی از طرف های توافق برجام هستند و می توانند تحریم ها علیه ایران را کلید بزنند قبلاً حتی توسط مقام های دولت این کشور هم زیر سئوال رفته است.

جان بولتون، مشاور وقت امنیت ملی کاخ سفید بعد از خروج آمریکا از برجام اعتراف نموده بود که واشنگتن دیگر طرف توافق در برجام نیست و نمی تواند از ساز و کار حل و فصل اختلاف برای احیای تحریم های بین المللی علیه ایران استفاده کند.

علاوه بر این، برایان هوک، نماینده دولت آمریکا در امور ایران هم مردادماه سال گذشته به صراحت به همین موضوع اعتراف کرد.

این مقام آمریکایی روز 30 مرداد در پاسخ به سوال یک خبرنگار مبنی بر اینکه آیا آمریکا می تواند از بند موسوم به مکانیسم ماشه برای بازگرداندن تحریم های بین المللی علیه ایران استفاده کند یا خیر گفت: در مورد مکانیسم بازگشت اتوماتیک تحریم ها (مکانیسم ماشه) باید بگویم ما دیگر داخل آن توافق (برجام) نیستیم. طرف هایی که هنوز داخل توافق هستند باید تصمیم خودشان را بگیرند که می خواهند از مکانیسم حل اختلاف استفاده نمایند یا خیر. تردیدی وجود ندارد که ایران در حال نقض توافق هسته ای است ولی این تصمیمی است که آنهایی که داخل توافق هستند باید بگیرند.

311311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 7 مهر 1399 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: mbgames.ir شناسه مطلب: 480

به "زیاده خواهی مشاور بایدن درباره برجام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زیاده خواهی مشاور بایدن درباره برجام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید