رد گزارش ابتلا به کرونای انگلیسی در کردستان

به گزارش بازی های فکری، خبرنگاران : رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بیان نمود: بیماری که در غرب کشور به تازگی از سفر انگلیس برگشته و به کرونا مبتلا شده بود، مبتلا به واریانت کرونای انگلیسی نبوده است و آزمایشات وی تایید نشد.

رد گزارش ابتلا به کرونای انگلیسی در کردستان

خبرنگاران به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، کیانوش جهانپور با اشاره به آنچه ظرف دو روز گذشته وزیر بهداشت و معاون بهداشت وزیر بهداشت نیز اظهار داشت، افزود: در چند روز گذشته خبری در رسانه ها منتشر شد و درباره احتمال ابتلای یک همکار پزشک ما در غرب کشور به کرونای انگلیسی صحبت شده بود که این مسئله تایید نشد و مورد ابتلای به این واریانت جدید از ویروس کرونا تا به امروز در یکی از بیمارستان های خصوصی تهران شناسایی شده و بررسی سایر موارد مشکوک از طریق توالی یابی ژنتیکی در آزمایشگاه های ریفرال ادامه دارد و هنوز مورد جدیدی گزارش نشده است.

وی ادامه داد: از مورد مشکوک در کردستان و موارد تماس نزدیک با وی بارها تست به عمل آمده است و تا به امروز حدود 240 نفری که با مورد مشکوک اولیه - که یکی از همکاران پزشک بازگشته از انگلیس بود- در تماس بوده اند مورد آزمایش قرار گرفتند و خوشبختانه در هیچ یک از آن ها ردپایی از کرونای جهش یافته انگلیسی مشاهده نشده است.

جهانپور تاکید کرد: همانگونه که بارها و بارها از ارباب جراید و اصحاب رسانه درخواست شده است، انتظار می رود از انعکاس اخبار با منبع نامشخص، غیررسمی و یا به نقل از افراد در جایگاه های مختلف تحت عناوین مختلف غیر مرتبط، به ویژه در موارد تخصصی که نیازمند اطلاع و آگاهی از مستندات و جزئیات اطلاعات بیماران و آزمایشات دقیق است خودداری کنند، انتشار این موارد غیرمستند و مبتنی بر حدس و گمان ها، تنها زمینه نگرانی بی مورد افکار عمومی را فراهم می کند درحالی که مرجع اعلان و اظهار نظر در این مورد مشخص است و وزارت بهداشت در این خصوص حسب مورد اطلاع رسانی لازم و بهنگام را از مجاری رسمی انجام داده و خواهد داد.

به گزارش ایرنا، سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی 16 دی گفت: قرار بود اولین مواردی که از هر نوعی از ویروس موتاسیون یافته انگلیسی است در کشور کشف می شود به مردم اعلام کنیم. متاسفانه اولین مورد کووید 19 موتاسیون یافته انگلیسی را در یک هموطن که از انگلیس آمده بود بعد از مدتها رصد پیدا کردیم که در یکی از بیمارستانهای خصوصی بستری بود و با بستری های مکرر تست کووید 19 وی از نوع موتاسیون یافته تایید شد.

وی افزود: خوشبختانه حال این بیمار خوب است و چون از روز نخست آگاه و هوشیار بود و با تست پی سی آر منفی به ایران آمده بود و خود را ایزوله کرده بود، کسی از اطرافیان او به این ویروس مبتلا نشده است و با غربالگری که از نزدیکان این بیمار انجام شد هیچ موردی از این ویروس در فرد دیگری در کشور پیدا نشد.

نمکی اظهارداشت: خبری هم در رسانه منتشر شده بود که یکی از همکاران ما در غرب کشور به ویروس جهش یافته انگلیسی مبتلا شده که بعد از تست از این فرد مشخص شد صحت ندارد و از بیش از 240 نفر از افرادی که با او ارتباط داشتند نیز تست گرفته شد و هیچ موردی از ابتلا به این ویروس پیدا نشد.

وزیر بهداشت ادامه داد: بنابراین به جز همان یک نفری که اظهار داشتیم هیچ مورد دیگری از فرد مبتلا به ویروس جهش یافته انگلیسی تا به امروز در کشور شناسایی نشده و حال این مریض هم خوب است و اگر هر مورد دیگری باشد به سرعت به مردم و سازمانهای تخصصی بین المللی اعلام می کنیم. البته این شرایط به معنای این نیست که خطر وجود ندارد بلکه باید خیلی مراقب باشیم و دچار سهل انگاری نشویم و به جد پروتکل های بهداشتی را رعایت کنیم.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 25 بهمن 1399 بروزرسانی: 25 بهمن 1399 گردآورنده: mbgames.ir شناسه مطلب: 754

به "رد گزارش ابتلا به کرونای انگلیسی در کردستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رد گزارش ابتلا به کرونای انگلیسی در کردستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید