ذوب اهن اصفهان، معادن زغال سنگ البرز مرکزی را توسعه می دهد

به گزارش بازی های فکری، به گزارش خبرنگاران به نقل از ذوب آهن اصفهان، مراسم رسمی واگذاری مدیریت و راهبری معادن زغال سنگ سوادکوه (البرز مرکزی) به ذوب آهن اصفهان با حضور جمعی از مسئولین این مجتمع بزرگ صنعتی، شهرستان سوادکوه و شرکت پیشرو معادن سوادکوه ذوب آهن 18 فروردین ماه در سالن اجتماعات اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان سوادکوه برگزار گردید.

ذوب اهن اصفهان، معادن زغال سنگ البرز مرکزی را توسعه می دهد

مرتضی یزدخواستی، عضو هیأت مدیره ذوب آهن اصفهان در این مراسم گفت: این شرکت به عنوان مادر صنعت فولاد کشور، پیشگام اکتشاف معادن کشور بود و معادن البرز مرکزی هم توسط این شرکت راه اندازی شد. مالکیت این معادن بر اساس سیاست های گذشته به بخش خصوصی واگذار شد اما پس از اینکه ذوب آهن اصفهان نیز وارد بورس شد، این شرکت به منظور تأمین پایدار مواد اولیه، مجدداً به امر اکتشاف و توسعه معادن ورود نموده و مدیریت و بهره برداری از معادن زغال سنگ سواد کوه در البرز مرکزی را به وسیله تأسیس شرکت پیشرو معادن سوادکوه در اختیار گرفته است.

وی اضافه نمود: ذوب آهن اصفهان تجربه موفقی نیز در امر مدیریت و راهبری معادن زغال سنگ در البرز شرقی دارد که از آن تجربه می توان در معادن سوادکوه بهره برد و امیدوارم شاهد توسعه این معادن و بهره برداری از تمام ظرفیت فراوریی این معادن باشیم.

طالبی فرماندار شهرستان سواد کوه نیز در این مراسم گفت: ذوب آهن اصفهان از دهه 50 در این معادن حضور داشته و در آن موقع، رفاه و توسعه اقتصادی را برای منطقه به همراه آورد.

این مقام مسئول اضافه نمود: در دوره ای که بهره برداری از معادن زغال سنگ سواد کوه توسط ذوب آهن اصفهان انجام می شد، دوران طلایی این معادن بود که برای 7 هزار نفر اشتغال ایجاد کرد اما پس از آن متأسفانه با واگذاری این معادن به بخش خصوصی، شاهد رکود آنها بودیم.

وی گفت: احیا و توسعه معادن، افزایش فراوری، اشتغال زایی و توسعه اقتصادی، توجه به صنایع تبدیلی، آموزش تخصصی و … از جمله مواردی است که امیدوارم با بازگشت ذوب آهن اصفهان و مدیریت دوباره این معادن، مورد توجه قرار گیرد و دوباره شاهد دوران طلایی البرز مرکزی باشیم.

محمدجعفر صالحی معاون خرید ذوب آهن اصفهان نیز در نشست خبری پیش از این مراسم گفت: هم اکنون در کشور یک میلیون و 700 هزارتن زغال سنگ فراوری می گردد در حالی که احتیاج کشور حدود 3 میلیون تن و احتیاج ذوب آهن حدود یک میلیون و 800 هزار تن کنسانتره زغال سنگ است و لذا باید یک میلیون و 300 هزار تن زغال سنگ وارد کرد. البته زغال داخلی کیفیت لازم را ندارد و الزاماً باید 20 تا 30 درصد زغال مصرفی از واردات تأمین گردد.

وی اضافه نمود: هم اکنون فراوری معادن زغال سنگ سواد کوه در سال حدود 100 هزار تن کنسانتره زغال سنگ است در حالی که ظرفیت فراوری 300 هزارتنی دارد بنابراین توسعه استخراج بسیار لازم است.

معاون خرید ذوب آهن گفت: زغال این معادن از کیفیت خوبی برخوردار است و می تواند میزان واردات را کاهش دهد. البته هدف ما دستیابی به حداکثر استخراج در سریع ترین زمان ممکن است که اشتغال زایی و توسعه اقتصادی برای این منطقه به همراه دارد.

افشین مختاری مدیرعامل شرکت پیشرو معادن سواد کوه نیز گفت: مطالعات خرید این معادن از سال گذشته شروع شد و در نهایت 5 معدن زغال سنگ و یک گواهی کشف به انضمام دارایی های این معادن خریداری شد.

وی اضافه نمود: هم اکنون در این معادن حدود هزار نفر مشغول به کار هستند که امیدوارم با توسعه معادن، شاهد اشتغال زایی مناسب برای این منطقه باشیم.

مختاری گفت: برای توسعه فعالیت این معادن به زیرساخت هایی احتیاج است که هم اکنون در حال مهیا کردن این ملزومات هستیم.

مدیرعامل شرکت پیشرو معادن سوادکوه با اشاره به اینکه این معادن در دهه 50 توسط ذوب آهن اصفهان راه اندازی شده است، گفت: از تجربه بیش از نیم قرنی ذوب آهن اصفهان جهت اصلاح ساختار سازمانی و تجهیزاتی این معادن بهره می گیریم و قطعاً شاهد توسعه آنها خواهیم بود.

وی اضافه نمود: ذوب آهن اصفهان تنها فراوری نماینده ریل و آرک معدن نیز هست و تجربه بسیار گران بهایی در مدیریت معادن دارد که این امر در معادن البرز شرقی نیز متبلور شده است.

مختاری با اشاره به تأسیس شرکت پیشرو معادن سوادکوه توسط ذوب آهن گفت: با ایجاد این شرکت، عوائد اقتصادی و اشتغالزایی حاصل از توسعه این معادن به این منطقه می رسد و ذوب آهن اصفهان، توسعه مالکیت معادن در استان ها را مدنظر ندارد بلکه تنها، تأمین پایدار مواد اولیه است.

روح ا… فاضل پور مدیر امور مجامع و شرکت های ذوب آهن اصفهان نیز گفت: این مجتمع بزرگ صنعتی 10 شرکت زیرمجموعه دارد که دارای شخصیت حقوقی مستقل هستند و بر اساس سیاست های سهامدار عمده که ذوب آهن است، عمل می نمایند.

وی اضافه نمود: هدف اصلی برای هر 10 شرکت، پیوستن آنها به بورس است که احتیاج به زیرساخت، شفاف سازی و دیگر ملزومات دارد. خوشبختانه جهت 6 شرکت، اقدامات لازم برای پیوستن به بورس اجرا شده و برای شرکت پیشرو معادن سوادکوه نیز در نظر است بعد از گذشت 2 تا 3 سال اقتصادی، اقدامات لازم انجام گردد.

گفتنی است پس از این مراسم، لوح های یادبود به خانواده شهدای والامقام سواد کوه اهدا شد و مسئولین حاضر، ضمن بازدید از معادن زغال سنگ سوادکوه، در مراسم نمادین واگذاری مدیریت این معادن به ذوب آهن حضور یافتند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 11 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 11 اردیبهشت 1400 گردآورنده: mbgames.ir شناسه مطلب: 907

به "ذوب اهن اصفهان، معادن زغال سنگ البرز مرکزی را توسعه می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ذوب اهن اصفهان، معادن زغال سنگ البرز مرکزی را توسعه می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید