گشتی دیجیتالی در موزه زمان ، نخستین موزه زمان سنجی ایران

به گزارش بازی های فکری، سرویس پرونده یک سایت پرتال تخصصی خبرنگاران، در ادامه معرفی و بررسی فنی پرتال های گردشگری ایران، به سراغ یکی دیگر از سایت های فعال گردشگری پایتخت رفته است. موزه زمان، یکی از مراکز گردشگری تهران است که مانند موزه ملک، موزه هنرهای معاصر و برخی دیگر از مراکز فرهنگی و هنری پایتخت، خیلی برای شهروندان و هم چنین هم وطنان عزیز، شناخته شده نیست. خوب به هرحال هدف ما در پرتال خبرنگاران، معرفی و بررسی چنین مکان هایی به مخاطبان و گشتی دیجیتالی در آن ها است تا با ظرفیت ها و قابلیت های این مراکز در فضای دیجیتال آشنا شویم. با خبرنگاران همراه باشید.

گشتی دیجیتالی در موزه زمان ، نخستین موزه زمان سنجی ایران

موزه زمان، پرتال خوبی دارد اما جا دارد تا بر اساس توصیه های دیجیتالی سرویس پرونده یک سایت، قابلیت ها و ظرفیت های اطلاع رسانی دیجیتالی خود را برای جذب مخاطبان بهتر و بیش تر، افزایش دهد. به هرحال، موزه زمان با گردشگران داخلی و خارجی بسکمک در طول ماه روبرو است که توصیه می گردد حتما به اطلاع رسانی انگلیسی نیز در این پرتال توجه لازم معطوف گردد. موزه زمان همچون موزه آبگینه که قبلا معرفی کردیم، در ساختمانی واقع است که از معماری و تاریخ جالب توجهی برخوردار بوده و به همین خاطر، بازدید از موزه هم بازدید از آثار موزه و هم بازدید از ساختمان و معماری جذابش به شمار می رود. همان طور که قبلا عنوان شد، ساختمان موزه آبگینه تهران، مربوط به دوران قاجار است که خانه قوام السلطنه از وزرای عصر قجر در آنجا قرار گرفته است و امروزه، مأمنی برای نگهداری جام های سفالی تاریخی پایتخت معرفی شده است. موزه زمان نیز از معماری شایان توجهی برخوردار است که در این گفتار به آن می پردازیم.

پرتال موزه زمان در نشانی اینترنتی timemuseum.ir قرار گرفته است. این پرتال، به معرفی ظرفیت ها و آثار به نمایش درآمده در موزه می پردازد. پیش از گشتی دیجیتالی در پرتال، کمی درباره موزه زمان بدانیم. در قسمت های قبلی، به معرفی پرتال: موزه نیاوران، گلستان، سعدآباد، مقدم، فرش، میراث روستایی گیلان، ملی ملک، آبگینه، هنرهای معاصر، رضا عباسی و موزه عبرت ایران پرداختیم و گشتی دیجیتالی زدیم در یکی از معروف ترین پرتال های گردشگری ایران و گیلان. و اما داستان موزه زمان:

درباره موزه زمان

موزه زمان نخستین موزه زمان سنجی در ایران در خردادماه سال 1378 هجری شمسی به همت موسسه فرهنگی موزه های بنیاد مستضعفان فعالیت خویش را درزمینه نمایش سیر تکاملی ابزارهای زمان سنجی آغاز کرد. این موزه با فراهم آوردن زمینه ای مناسب به موضوعاتی چون مفهوم زمان، دیدگاه اقوام و ملل مختلف و نگرش آن ها نسبت به زمان و چگونگی تکامل ابزارهای زمان سنجی و صنعت ساعت و ساعت سازی پرداخته است.

نمایش ابزارهای زمان سنجی به 3 بخش ابتدایی، ساعت های مکانیکی وزنه ای و کوکی و ساعت های قابل حمل (جیبی و مچی) تقسیم شده است. در بخش فضای باز مجموعه، ماکت ساعت های ابتدایی همچون ساعت آفتابی، آبی، شنی، سوختی به نمایش گذاشته شده است. طبقه اول ساختمان موزه اختصاص به نمایش ساعت های مکانیکی وزنه ای و کوکی اعم از طاقچه ای، دیواری و ایستاده دارد و در طبقه دوم مجموعه ای از نفیس ترین ساعت های جیبی و مچی و تقویم و نیز موضوعات مرتبط با زمان در معرض نمایش است. ساختمان موزه با حدود 700 مترمربع زیربنا، در محوطه ای با مساحت حدود 5000 مترمربع واقع شده است که به لحاظ دارا بودن هنرهای گچ بری، کاشی کاری، مقرنس و گره چینی، از بناهای برجسته به شمار می رود.

قدمت 80 ساله ساختمان موزه زمان

ساختمان موزه، بنایی قدیمی و دوطبقه است که حدود 80 سال قدمت دارد و پیشینه این باغ که در زعفرانیه واقع شده، به دوره محمدشاه و ناصرالدین شاه برمی گردد. ساختمان پیشین از خشت و گل ساخته شده بود و اسکلتی چوبی داشت ولی به طور کلی مورد مرمت قرار گرفت و به صورت اسکلت آهنی در آمد و تغییراتی نیز در داخل بنا صورت پذیرفت.

مهندس ابتکار، مهندس مشاور ساختمان بود و استاد کاشی نیز به عنوان معمار در این بنا فعالیت می کرد. مهندس ابتکار، حاج رمضان عباسیان را به عنوان معمار معرفی کرد و سپس در سال 1345 ه.ش از حاج عبدالکریم نوید تهرانی به منظور گچ بری ساختمان دعوت کرد.

از طراحان گچ بری ها می توان به حاج عبدالکریم نوید تهرانی، استاد فرهاد یحیی پور و حاج علی شیخی اشاره کرد. گچ بری انجام شده در این بنا تلفیقی از سبک ایرانی و فرنگی است.

نمای بیرونی ساختمان مانند سردرها و حاشیه آن ها، ترکیبی از سبک قاجاریه و سبک جدید است. در قسمت هایی از داخل بنا نظیر سقف طبقه اول و ستون ها، گچ بری بر روی آینه انجام شده است که جذابیت خاصی دارد. گچ بری ستون های طبقه اول را استاد نعمت، شکل بندی و قاب بندی سقف را آقایان استاد حبیب و حاج عبدالله، سقف سالن اصلی را حاج عبدالکریم نوید تهرانی، دور پنجره ها و درها در قسمت خارجی ساختمان و سقف پاگرد طبقه اول را آقای یحیی پور و بخشی از سرسرا را حاج علی شیخی انجام دادند.

از دیگر شاخص های هنری این بنا می توان به هنر گره چینی چوبی درها و پنجره ها اشاره کرد که کار دستان هنرمند استادانی همچون حاج محمد کاشی و استاد حسین است. بر روی دیوارهای اطراف این بنا، آجرکاری ها و مقرنس کاری های زیبایی انجام شده است. در داخل بنا اتاقی بسیار باشکوه، چشم هر بیننده ای را خیره می کند که به اتاق اصفهانی ها معروف است.

طرح گچ بری این اتاق برگرفته از اتاق موزیک کاخ عالی قاپوی اصفهان و به سبک دوره صفویه است . در سال 1353 ه.ش آقای جواد رستم یکی از مینیاتوریست های معروف، برادران روحانی را برای گچ بری این اتاق به آقای حسین خداداد صاحب بنا معرفی کرد و او هم پذیرفت. گچ بری اتاق اصفهانی ها به مدت سه سال (1353-1356 ه.ش) طول کشید.

طرح های این اتاق به تشعیر معروف اند که طراح آن آقای عیسی بهادری از شاگردان کمال الملک بود. در این اتاق تابلوی بسیار زیبایی با نام تابلوی آفرینش گچ بری شده است. گوشه های سقف نیز مقرنس سه پایه ای با روکش طلا کار شده است که در این روکش 99% مس و 1% طلا به کار رفته است.

گشتی دیجیتالی در پرتال موزه زمان

در سایت موزه زمان، اطلاعاتی جالبی درباره ساعت های مختلف ارائه شده که خواندنی است اما بهتر است در دنیای فناوری اطلاعات و ارتباطات، همه چیز با محتوای ویدئویی هم همراه گردد. ایندکس پرتال، زیبا طراحی شده اما برای یک بیننده غیرفارسی زبان، کمی گنگ است و نیاز است تا پرتال، دارای intro باشد تا امکان انتخاب زبان موردعلاقه برایش فراهم گردد.

همان طور که در هدر پرتال مشاهده می کنید، بخش هایی چون مشاهیر، گالری تصاویر، موزه مجازی، دفتر یادبود، سالن های نمایش، معرفی آثار، آرشیو و ارتباط با ما ارائه شده که هر یک بخش های متنوعی دارد. در بخش مشاهیر، درواقع می توان به بخش ساعت های مشاهیر، بزرگان، هنرمندان و دانشمندانی که ساعت خود را به موزه اهدا نموده اند، اشاره داشت. 17 ساعت در این بخش به نمایش گذاشته شده که شامل ساعت های بزرگان علم و ادب و هنر این سرزمین است. ساعت های اهدایی دکتر الوانی تا داود رشیدی، در این بخش ارائه شده اند. در بخش گالری تصاویر، اطلاعات 21 ساعتی که در موزه به نمایش درآمده، در اختیار بازدیدنماینده قرار گرفته است. بهتر است این بخش تکمیل گردد و اطلاعات چندزبانه فنی نیز به آن افزوده گردد.

وقتی بر روی هر عکس کلیک می گردد، نباید تنها فرمت بزرگ تر عکس به نمایش درآید، بلکه اطلاعات تکمیلی نظر مخاطب را بهتر جلب می کند. بخش موزه مجازی نیز یکی از بخش های ارزنده پرتال است و شما را به گشتی اینترنتی در موزه می برد. این بخش را Easypano برای پرتال طراحی و راه اندازی کرد.

در این بخش، هم برای کاربرانی که با سرعت پایین اینترنتی به پرتال متصل هستند و هم افرادی که سرعت بالا دارند، 2 سرویس مختلف در نظر گرفته شده است. سالن های نمایش از دیگر بخش های پرتال است که به معرفی 4 عکس پرداخته و کمبود اطلاعات تکمیلی برای آن احساس می گردد. بخش معرفی آثار به 3 بخش معرفی ساعت مچی، ساعت جیبی و ساعت رومیزی می پردازد؛ اما این بخش ها نیز اطلاعاتی برایشان در دسترس نیست. چند مقاله پی دی اف به زبان فارسی درباره تاریخچه ساعت ارائه شده که در بخش آرشیو پرتال قابل دسترس است. امیدواریم در آینده نزدیک، شاهد ارتقای سطح اطلاع رسانی و طراحی پرتال باشیم. به هرحال گشتی اینترنتی در پرتال موزه زمان، شاید برای نخستین بار در پرتال های فعال ایران در عرصه گردشگری و میراث فرهنگی و تاریخ معاصر صورت می گرفت و خوشحالیم که این فرصت در اختیار سرویس پرونده سایت پرتال تخصصی خبرنگاران قرار گرفت. تلاش ما این است که مخاطبان عزیز در سراسر کشور، با پرتال های فعال گردشگری ایران آشنا شده و پس از آگاهی اینترنتی از قابلیت های آن ها، برای بازدید حضوری برنامه ریزی نمایند. حال به سراغ وب مستر پرتال می رویم و توصیه هایی برای ارتقای کارایی این پرتال ارزشمند ارائه می کنیم که امیدواریم مورداستفاده پرتال جهت توسعه و رونق ظرفیت های اطلاع رسانی و مخاطب مداری آن قرار بگیرد.

23 توصیه برای تقویت اطلاع رسانی سایت

در این بخش، به ارائه توضیحات و پیشنهاداتی فنی و محتوایی برای ارتقای سطح کارکرد اطلاع رسانی موزه زمان می پردازیم که امیدواریم در راستای تقویت گردشگری مجازی کشور و هم چنین تقویت پتانسیل جذب مخاطب پرتال موثر باشد.

1. بررسی ها نشان می دهد که بیش از نیم میلیون صفحه در اینترنت، درباره موزه زمان در پرتال خود به ارائه اطلاعات پرداخته اند که رقم جالبی است. این به معنای اهمیت پرتال موزه زمان و شمار زیاد علاقه مندانی ایرانی و خارجی است که مشتاق به بازدید از ظرفیت های فرهنگی هنری و تاریخی این مجموعه در مرکز شهر تهران است. وب مستر پرتال باید تلاش نمایند تا همواره معرفی بخش های مختلف پرتال به موتورهای جست وجوگر مانند گوگل و یاهو، در دستور کار باشد تا شمار بیشتری از علاقه مندان به گردشگری ایران، وارد این پرتال بشوند. از طرفی، امکان معرفی و به اشتراک گذاشتن اطلاعات صفحات پرتال در شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام و فیس بوک نیز فراهم گردد که اگرچه در دسترس است، اما باید بیش از قبل توسعه یابد. هیچ صفحه ای در شبکه های اجتماعی ویدئویی درباره این موزه راه اندازی نشده است که امیدوارم به زودی تولید گردد. تصاویر عرضه شده در این پرتال می تواند در شبکه های اجتماعی با استقبال مخاطبان به تاریخ معاصر ایران روبرو گردد و زمینه را برای آشنایی مخاطبان با موزه زمان و اشتیاق مراجعه حضوری آن افزایش دهد. البته اطلاعات پرتال مشورتی tripadvisor.com در معرفی پرتال قابل تأمل است.

2. پرتال موزه زمان یا تماشاگه راز می بایست به عنوان یکی از سایت های پربازدید، بخش های زبانی متنوع داشته باشد؛ مثلا بعضی از مخاطبان، عرب زبان یا آلمانی زبان و فرانسوی زبان هستند و بخش فارسی سایت کمک زیادی به آن ها برای درک محتوا نمی کند؛ بنابراین توصیه می گردد این 3 زبان اصلی که درواقع زبان های رسمی سازمان ملل متحد نیز محسوب می شوند ، برای غنای اطلاعاتی و سطح اطلاع رسانی پرتال، در آینده نزدیک به عنوان بخش های جدید به سایت اضافه شوند. اضافه شدن بخش های زبانی مختلف، فواید زیادی دارد. یکی آن که معرفی سایت به کاربران غیرفارسی زبان را تسریع می بخشد و مخاطبان بیش تری به سایت وارد می شوند.

دوم آن که در جذب مخاطبان بالقوه و بالفعل که درباره ظرفیت های تاریخی و گردشگری ایران به دنبال اطلاعات در فضای مجازی است، به سمت خود جذب می کند. سوم آن که بخش های متنوع زبانی، منجر به افزایش رتبه سایت در میان پرتال های پربیننده ایران می گردد که در معرفی سایت به کاربران اینترنت ایرانی و بین المللی بسیار تأثیرگذار خواهد بود؛ بنابراین وب مستر محترم باید به تقویت اطلاع رسانی چندزبانه پرتال نیز به خوبی توجه کند. چنین انتظاری از پرتال موزه زمان ایران، انتظار به حقی است که باید به آن توجه داشت.

3. ایندکس سایت موزه زمان، بهتر است به گونه ای باشد که کاربر بتواند انتخاب زبانی داشته و بعد وارد بخش های دیگر گردد تا اگر یک فرانسوی و غیرفارسی زبان به سایت مراجعه کرد، برای آگاهی از بخش های مختلف سایت، با چالشی روبرو نگردد. بهتر است در زمان نمایش intro، انتخاب زبانی به کاربران داده گردد. البته سایت، باید چندزبانه باشد و ما هم انتظار نداریم که صدها صفحه راه اندازی شده موجود در پرتال، ظرف مدت کوتاهی چندزبانه گردد.

4. برای ارتقای سطح اطلاع رسانی بخش های محتوایی پرتال، توصیه می گردد که سایت، بخش های اطلاعاتی خود را در قالب فایل های PDF در اختیار مخاطبان قرار دهد. البته بروشورهای قابل دانلودی که در بخش های فارسی و انگلیسی سایت موزه زمان بارگذاری شده است تا حد زیادی پاسخ گوی فوری نیازهای اطلاعاتی بازدیدنمایندگان است؛ اما به هرحال، بعضی از مراجعان را دانشجویان و محققان ایرانی و خارجی تشکیل می دهند که درباره ظرفیت های موزه زمان و آثاری که در آن به نمایش در آمده اند، نیازمند اطلاعات جامع هستند و این بخش می تواند کمک خوبی باشد؛ بنابراین، اگر اطلاعاتی در سایت ارائه می گردد که ارزنده است، ساختار اطلاع رسانی به صورت پی دی اف نیز منتشر گردد. بخش مقالات و نوشته ها در پرتال، می تواند نسخه پی دی اف هم داشته باشد. اگر هم بخشی هنوز اطلاعات ندارد، لطفا لینک داده نگردد. پی دی اف های موجود در بخش آرشیو سایت، به نسبت ارزش آثاری که در آن است، جوابگوی مخاطبان نیست و بهتر است این قسمت ها به روزرسانی تخصصی گردد.

5. اکنون مشاهده بخش های مختلف کاخ ها و موزه ها و نمایشگاه ها، از طریق قابلیت های فناوری اطلاعات به راحتی امکان پذیر است که این موضوع نیز باید در سایت موزه زمان در نظر گرفته گردد؛ یعنی باید مشاهده بخش های مختلف موزه، از طریق فایل های ویدئویی منتشرشده در آن باشد که کاربر ظرف چند دقیقه از طریق یک ویدئو، بتواند بخش های موزه را مشاهده کند. این ویدئو ها نیز می بایست در سایت های به اشتراک گذاری فایل های ویدئویی مانند یوتیوب و آپارات و امثالهم، بارگذاری شوند تا از این طریق، شمار بیش تری از مخاطبان به این بخش ها مراجعه نمایند. قرار دادن زیرنویس برای معرفی بهتر بخش های مختلفی که در فایل های ویدئویی به تصویر کشیده می شوند ، انتظاری است که مخاطب خارجی از این بخش دارد و بهتر است به آن نیز توجه گردد. انتشار فایل های ویدئویی از موزه زمان ایران در شبکه های اجتماعی، شمار مخاطبان سایت را بسیار افزایش می دهد.

6. ساخت ویدئوهای اطلاع رسانی از بخش های مختلف موزه زمان، فرصت آفرینی دیجیتالی ایجاد می کند که در دنیای شبکه های اجتماعی و دهکده جهانی، اهمیت بسزایی دارد و باید به آن توجه خاصی مبذول داشت. طراحی app برای نصب بر روی موبایل کاربرانی که علاقه مند به دریافت اطلاعات سریع از مجموعه برنامه های فرهنگی و هنری هفتگی در این موزه هستند، ازجمله مواردی است که باید در راستای توسعه سطح اطلاع رسانی پرتال در دستور کار قرار بگیرد. ناگفته پیداست که باید از همه ظرفیت های فناوری اطلاعات و ارتباطات برای جذب گردشگر و ترغیب آنان به مشاهده چنین مکان های گردشگری استفاده کرد. نباید لینک شبکه های اجتماعی در سایت قرار بگیرد، بلکه صفحه رسمی موزه زمان در این پرتال به نمایش درآید.

7. طراحی سایت باید به گونه ای باشد که جذاب باشد و مانند سایت خبری نباشد. جذب کردن کاربران و ترغیب آن ها به مشاهده مجدد و استفاده از قابلیت های آن ْ ، موضوعی است که باید در راستای جذب بیشتر مخاطب، به آن توجه داشت. سایت موزه زمان، قابلیت های زیادی برای جذاب شدن دارد که باید به آن توجه نمود. تبلیغ پرتال در دیگر سایت های موزه ای کشور و هم چنین در پرتال های خبری رسمی ایران، راه خوبی برای افزایش سطح بیننده و آگاهی بخشی به میلیون ها کاربر ایرانی است که شاید از وجود چنین پرتالی آگاهی نداشته باشند.

8. بخش ارتباط با ما پرتال باید حرفه ای تر از وضع موجود باشد و کاربران از طریق پست الکترونیک و فرم آنلاین که کد پیگیری و رهیابی نیز برای آن ها صادر می کند، با مسئولان محترم و زحمتکش موزه زمان و به خصوص بخش آموزشی آن در ارتباط باشند. این قضیه در شیوه فعلی تا حدودی مشاهده می گردد که بهتر است تخصصی تر تکمیل گردد.

9. اگر بخش های مختلف سایت موزه زمان در سایت ها و شبکه های اجتماعی نیز معرفی و تبلیغ گردد، شمار کاربرانی که برای بازدید از این مجموعه مراجعه می نمایند به شدت افزایش خواهد یافت و باید به این مسئله روابط عمومی محترم موزه توجه کند. به دلیل نمایشگاه ها و جشنواره های جالبی که معمولا در طول سال در این موزه برگزار می گردد، تبلیغ و معرفی این برنامه ها به قشر دانش آموز و جوان کشور در شبکه های اجتماعی خالی از لطف نیست. چراکه انتشار اخبار موزه زمان در سایت های رسمی خبری، احتمال کم تر دیده شدن دارد.

10. یک بسته اطلاعاتی تکمیلی هم در سایت تعبیه گردد تا اگر فردی بخواهد درباره دنیای موزه های تهران و ظرفیت های آن به زبان ساده و تخصصی اطلاعات بگیرد، این فرصت برایش مهیا باشد. چراکه این موضوع برای گردشگر خارجی که قصد دارد از طریق سایت به مراجعه حضوری در آینده بپردازد، می تواند مؤثر و مهم باشد و برای همین باید به آن توجه داشت. بعضی اوقات ارائه سه خط اطلاعات درباره یک نام، بسیار مهم و حیاتی است. مخصوصا برای یک گردشگر خارجی که از تاریخ معاصر کشورمان و مسائلی ازاین دست، چیز زیادی نمی داند.

11. فروش اینترنتی بلیت در موزه زمان مسئله سختی نیست و می توان امروزه از طریق ظرفیت های بانکداری مجازی کشور این موضوع را انجام داد. همه آثار در بخش انتشارات، بهتر است توسط فروشگاه مجازی ریالی در اختیار مخاطبان قرار بگیرد.

12. پرتال تلاش کند برنامه های بهتری برای جذب مخاطب در سایت و هم چنین کسب بازدیدنماینده به دست آورد. سرویس پرونده یک سایت آماده ارائه توصیه های تکمیلی است.

13. امکان خرید اینترنتی محصولاتی با برند موزه زمان مانند تمبر، لیوان، کتاب های معرفی بخش های مختلف آن، آثار صنایع دستی با طرح آثار نمایش داده شده در موزه که محصولات متنوعی صوتی و تصویری را نیز می تواند شامل شوند، در این پرتال در اختیار بازدیدنماینده داخلی و خارجی قرار بگیرد. اکنون با قابلیت های تجارت الکترونیک کشورمان، به راحتی این قضیه در سایت قابل پیاده سازی است.

14. بخش های مختلف سایت با meta tag مربوطه به موتورهای جست وجوگر نمایش داده گردد. تلاش گردد تا بخش آموزشی با قابلیت های مجازی و یادگیری الکترونیکی ELS توسعه یابد تا مخاطب و مشتری بیش تری پیدا کند.

15. فایل های ویدئویی که درباره بخش های مختلف موزه در سایت به نمایش درآید و در پرتال های به اشتراک گذاری فایل های ویدئویی نیز نمایش داده گردد تا مخاطبان بیش تری را جذب کند و حتما به چند زبان نیز بارگذاری گردد تا طیف مخاطبان بیش تری داشته باشد.

16. فایل های آموزشی درباره مطالبی که در پرتال ارائه شده است و جنبه تاریخی و آموزشی می تواند داشته باشد، به صورت فایل های ویدئویی قابل دانلود در بخش آرشیو پرتال ارائه و در اختیار مخاطبان قرار بگیرد. به هرحال این پرتال، محفل بازدید مخاطبان خارجی بسکمک است که به دنبال اطلاعات درباره ایران و تاریخ هستند و باید به این ظرفیت توجه شایان داشت.

17. انتشار اخبار فعالیت های موزه زمان در خبرگزاری های رسمی کشور توصیه می گردد. البته خود سایت نیز اگر برنامه هایی در موزه برگزار می گردد، با بخش خبری خود اطلاع رسانی چندزبانه و مالتی مدیا بکند تا برد اطلاع رسانی پرتال افزایش یابد.

18. اعطای تخفیف به دانشگاه ها و مدارس کشور برای بازدید از موزه زمان نیز باید در پرتال معرفی و تبلیغ گردد.

19. اگر مقامات ایرانی یا خارجی درباره موزه زمان سخنرانی نموده اند، فایل آن در پرتال بارگذاری گردد.

20. ده ها هزار پرتالی که در اینترنت درباره موزه زمان و اقدامات آن اطلاع رسانی نموده اند، در بخش مروری بر منابع از آن ها یاد گردد.

21. بیش از نیم میلیون پرتال فارسی درباره موزه زمان ایران اطلاع رسانی نموده اند. این ظرفیت را وب مستر و مسئولان محترم موزه زمان در نظر داشته باشند تا همواره مخاطب پرتال ارتقا یابد تا شاهد چند برابر شدن میزان مخاطبان و مراجعان به این موزه ارزشمند تهران باشیم.

22. موزه زمان ایران، کلکسیونی از ساعت های مختلف شخصیت های سیاسی و اجتماعی تاریخ معاصر کشور را ارائه می کند که باید بیش از قبل موردتوجه رسانه ملی و رسانه های کشور قرار بگیرد. انتظار می رود روابط عمومی این مجموعه، اطلاع رسانی چندبعدی (سنتی - مالتی مدیا) را در جهت تبلیغات این ظرفیت عالی در دستور کار قرار بدهد.

23. برگزاری مسابقات اینترنتی با موضوع آثاری که در پرتال موزه زمان ارائه شده است، راه چاره خوبی برای معرفی گسترده پرتال و بخش های آن به دانش آموزان و دانشجویان ایرانی است.

خبری جدید از سایت

امکان استفاده از نشریات دیجیتالی موجود در خزانه مطبوعات موسسه فرهنگی موزه های بنیاد فراهم شد. خزانه مطبوعات اقدام به تهیه 4 ترابایت اطلاعات تصویری نشریات دیجیتالی از دوره قاجار تا بعد از انقلاب اسلامی (بخشی از نشریات موجود خزانه مطبوعات) نموده است. علاقه مندان و پژوهشگران برای کسب اطلاعات بیشتر می توانند با شماره 88777561 یا جهت هرگونه ارتباط و پیشنهاد از طریق نشانی الکترونیکی [email protected] با آقای علی اکبر خواجوند تماس حاصل نمایند.

  • سایت در یک نگاه
  • نام دامنه: . timemuseum.ir
  • موضوع : سایت اطلاع رسانی موزه زمان
  • زبان سایت: فارسی
  • ارتباط با ما: ندارد
  • بخش خبری: ندارد
  • نقشه سایت: ندارد

ساعت کاری موزه زمان از شنبه تا پنج شنبه از ساعت 8: 30 صبح تا 19: 30 و روزهای جمعه از ساعت 10 صبح تا 19: 30 معرفی عمومی و فنی پرتال های گردشگری کشور به خصوص سایت های موزه ای ایران که مدتی است در پرتال تخصصی خبرنگاران دنبال می گردد، فرصتی برای آشنایی و دوستی دوباره با موزه ها و کاخ موزه های کشور به شمار می رود که امیدواریم در این جهت، اگرچه تنها هستیم، اما مخاطبان خوبی داشته باشیم. به هرحال یکی از روش های بهبود صنعت گردشگری ایران، توجه به شاخص های گردشگری مجازی و اطلاع رسانی دیجیتالی است که پرتال های رسمی ایران در فضای مجازی، یکی از عوامل تأثیرگذار در این عرصه هستند. باید توجه داشت که هر گردشگری که قصد سفر به ایران داشته باشد، اولین کاری که می کند، به پرتال های رسمی ایران در فضای مجازی مراجعه می کند تا درباره اطلاعات گردشگری کشور، دیتا به دست آورد؛ بنابراین باید تلاش کرد تا سایت های رسمی گردشگری ایران در وب، همواره به روز و مالتی مدیا و چندزبانه باشد. موضوعی که به نظر می رسد در پرتال رسمی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک تهران مشاهده می گردد و قابل تحسین است

منبع: کجارو
انتشار: 9 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mbgames.ir شناسه مطلب: 154

به "گشتی دیجیتالی در موزه زمان ، نخستین موزه زمان سنجی ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گشتی دیجیتالی در موزه زمان ، نخستین موزه زمان سنجی ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید