برگشت میوه های صادراتی ناراحتی ندارد! ، سم زیاد به سلامتی آسیب نمی زند!

به گزارش بازی های فکری، به گزارش خبرنگاران، پاییز سال جاری هند، کیوی را برگشت زد. روسیه فلفل دلمه ای و ازبکستان و ترکمنستان سیب زمینی ها را. اخیرا هم آژانس امنیت غذایی جمهوری آذربایجان خبر داده که بیش از 26 تن محموله فلفل از ایران را از بین برده است.

برگشت میوه های صادراتی ناراحتی ندارد! ، سم زیاد به سلامتی آسیب نمی زند!

صادرنمایندگان می گویند مقصر اصلی برگشت محصولات کشاورزی، سازمان حفظ نباتات است. اما فاطمه حلاج نیا، مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی می گوید: مقصر برگشت محصولات کشاورزی ایران خود صادرنمایندگان هستند. چراکه صادرنماینده در آن سوی مرزها مشتری پیدا می نماید بنابراین خودش هم باید به این مساله ورود پیدا کند.

او به خبرنگاران شرح داد: این صادرنماینده است که باید به مساله برگشت محصولات کشاورزی ایران ورود کند. نه نهادهای دولتی! مگر من مشتری از کشورهای دیگر پیدا می کنم!

حلاج نیا ادامه داد: صادرنمایندگان نا مطلعانه عمل می نمایند. در بازارهای هدف مشتری پیدا می نمایند اما نمی دانند چه می خواهند؟

او خطاب به صادرنمایندگان گفت: باید به عنوان صادرنماینده که از شرایط کشورهای هدف مطلع هستید درخواست مشتری را بپذیرید. این درحالی است که صادرنمایندگان کالا را ارسال می نمایند و می گویند هر چه بادا باد. حتی وقتی سازمان حفظ نباتات محصولات تجار که دارای آلودگی است برگشت می زند به آنها بر می خورد. این ناراحتی ندارد، اینکه ما اجازه انتشار آلودگی را ندادیم لطف کردیم.

روسیه دو سال از محصولات ایران ایراد گرفته!

پیش تر سیدرضا نورانی، رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی گفته بود: مقصر اصلی برگشت خوردن این میوه ها سازمان حفظ نباتات بوده چون روسیه از خرداد ماه اطلاعیه ای برای این سازمان ارسال نموده و در آن تاکید نموده بود که ایران برای فراوری محصولات صادراتی به روسیه نباید از چهار نوع سم استفاده کند.

این مقام مسئول گفت: سازمان حفظ نباتات درباره شناسنامه دار شدن محصولات اطلاع رسانی نموده و جلساتی در این استان برگزار شده است. روسیه در دو سال گذشته گفته بود که محصولات ایران باید شناسنامه دار شوند اما شناسنامه دار شدن محصولات کشاورزی ایران کار مسئله ای است.

اخیر وزارت جهاد کشاورزی، بالا بودن سموم و فلزات سنگین را یکی از دلایل برگشت محصولاتعنوان نموده و مقرر شده که از این پس ارائه گواهی سلامت جهت صادرات این محصولات از گمرک الزامی باشد.

حالا روسیه برای واردات محصولات کشاورزی ایران و ترکیه، پیش شرط گذاشته است. به عنوان مثال اصلی ترین پیش شرط آنها این است که ایران از اول نوامبر تمام محموله گلخانه ها باید گواهی بهداشت و عدم به جای مانده سموم داشته باشند.

محصولات صادراتی سم نداشته!

سازمان حفظ نباتات اما زیر بار بالا بودن سموم محصولات کشاورزی نمی رود. در این مورد حلاج نیا می گوید: هیچ کدام از محصولات صادر شده، سم نداشته است. چنانچه در ایران فلفل دلمه ای فراوری می گردد و سم بیشتری در این محصول است. ممکن است کشور مقصد سم مورد نظر را نپذیرد اما شاید مانعی برای صادرات این محصول به اروپا نباشد.

این مقام مسئول گفت: اینکه بعضی کشورها به صادرات سیب زمینی ما ایراد گرفتند ماجرا این بود که آنها خاک اضافه داشته و درون این خاک ویروس نماتد بوده. این ویروس در سلامت انسان تاثیری ندارد. یعنی این بیماری مشترک میان نبات و انسان نیست. کشورهایی که قرنطینه نباتی را لحاظ می نمایند برای حفظ محصولات کشاورزی است و ارتباطی به سلامت انسانی ندارد.

مگر ایرانی ها چقدر فلفل دلمه ای مصرف می نمایند؟

او با طرح این سوال که مگر فلفل دلمه ای در سبد خانوار ایرانی چقدر مصرف دارد؟ گفت: ایرانی ها زیاد فلفل دلمه ای نمی خرند. چنانچه در سال هم دو کیلو فلفل دلمه ای مصرف نمایند، درصد کمی سم وارد بدن مردم می گردد و مسئله ای به وجود نمی آید!

حلاج گفت: البته اینکه بعضی کشورها سم های استفاده شده را نمی شناسند، نشان بدی نیست. ممکن است روی موزهای وارداتی هم سم باشد اما کشور ما این سم ها را ثبت ننموده باشد چرا که ایران کشت وسیعی در فراوری موز ندارد.

او ادامه داد: اینکه ما سطح زیر کشت موز نداریم آیا ثبت 10 سم برای ما ضرورت دارد؟ پس این نشان می دهد ایران به دلیل مناسب نبودن سطح کشت بعضی محصولات کشاورزی ایران ضرورت مبارزه با آفات را احساس نکند وگرنه برای کنترل آفات باید در پی راه حل باشد.

روسیه به ترکیه هم ایراد گرفت

گزارش ها نشان می دهد ایران به دلیل چهار فصل بودن از محل صادرات محصولات کشاورزی عایدی زیادی دارد. مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی این گفته را تائید کرد و گفت: محصولات کشاورزی ارزآوری بالایی دارد. اکنون روسیه به محصولات کشاورزی ترکیه هم ایراد گرفته است. اگر آنها به سم ما ایراد گرفتند و اگر سم بی کیفیت است نباید در محصولات اثرگذار باشد اما ماده موثره بر محصولات اثرگذاشته است.

حلاج نیا اظهار کرد: برای اینکه صادرنماینده می خواهد محصولاتش برگشت نخورد باید از ابتدا با کشاورز هماهنگ گردد تا با اطلاعات کافی محصولات صادر گردد.

او گفت: هر چند کشورها یک سال گذشته گفته بودند که باید براساس قوانین کشور ما محصولات صادر شوند اما تا چندی پیش محصولات ایران بدون گذراندن این اقدامات صادر می شدند. حالا اما از این پس قرار است براساس برنامه آنها پیش رویم.

راه اندازی سایت سماک به زودی

حلاج نیا ادامه داد: سایت سماک (در این سایت باید گواهی بهداشت ارائه گردد) به یاری سازمان جهاد کشاورزی و سازمان حفظ نباتات راه اندازی شده است. خوشبختانه سیب زمینی به کشورهای اوراسیا بدون طی شدن قوانین اعلام شده صادر می گردد و فعلا مسئله ای هم به وجود نیامده است.

این مقام مسئول حتی باور دارد که سم چینی وارد شده بی کیفیت نیست و در حد مجاز مواد موثره دارد. او گفت: چین و هند برای همه کشورها ماده مربوطه به صنعت کشاورزی را فراوری می نماید. بنابراین زمانی که مواد موثره در محصولات کشاورزی ایران دیده می گردد نباید به آن ایراد گرفت. این انتقادهای از سوی واردنمایندگان مطرح می گردد تا در این شرایط بتوانند راستا واردات را باز نمایند.

حالا نه تنها محصولات صادراتی ایران سم دارد که اخیرا گندم های آلوده به سرب از روسیه وارد ایران شده است. با این وجود که ایران هنوز این گندم های آلوده را برگشت نزده است!

برای مطالعه بیشتر خبر دلیل برگشت فلفل دلمه ای از روسیه را بخوانید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 1 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 1 اردیبهشت 1401 گردآورنده: mbgames.ir شناسه مطلب: 1344

به "برگشت میوه های صادراتی ناراحتی ندارد! ، سم زیاد به سلامتی آسیب نمی زند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برگشت میوه های صادراتی ناراحتی ندارد! ، سم زیاد به سلامتی آسیب نمی زند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید