برقراری مجدد پروازهای عربی به دمشق؛ شکست توطئه شیوخ عرب در براندازی نظام سوریه، گزارش اختصاصی

به گزارش بازی های فکری، پیروزی های قاطع ارتش سوریه در مبارزه با تروریسم تکفیری، کشورهای عربی منطقه را به تجدید نظر در مناسبات خود با سوریه واداشت و این کشورها در پوشش برقراری مجدد پروازها، روابط با دمشق را از سرگرفتند.

برقراری مجدد پروازهای عربی به دمشق؛ شکست توطئه شیوخ عرب در براندازی نظام سوریه، گزارش اختصاصی

به گزارش خبرنگاران از دمشق، پیروزی های قاطع ارتش سوریه در مبارزه با تروریسم تکفیری با حمایت و پشتیبانی ایران و محور مقاومت، توطئه شیوخ عرب حوزه خلیج فارس را با شکست روبرو کرد، به همین دلیل این کشورها تصمیم گرفتند، مناسبات خود با سوریه را حتی در پوشش برقراری مجدد پروازها با دمشق از سر بگیرند.

طلال ابو خضیر، رئیس سندیکای اتاق گردشگری سوریه در این باره به خبرنگاران می گوید: مسئولیت این راه اندازی مجدد فرودگاه بین المللی حلب در حد و اندازه ای بود که شایسته حلب مقاوم در برابر محاصره ظالمانه گروه های تروریستی تکفیری باشد.

ابو خضیر ادامه می دهد: در این راستا، زیر ساخت های فرودگاه حلب را ترمیم و آنها را تجهیز کردیم، در ادامه نیز با پیگیری اداره کل هواپیمایی کشوری، باند فرود، تسمه گردان چمدان ها، اداره مهاجرت و گذرنامه و تمام ضروریات ورود گردشگران و مسافران داخلی و خارجی فرودگاه تجهیز شد.

حیان سلیمان، استاد دانشگاه و تحلیلگر مسائل مالی و سیاسی سوریه می گوید: سوریه از جمله کشورهایی بود که در تأسیس شورای امنیت، سازمان ملل و اتحادیه عرب مشارکت داشت، در این میان اگر مشاهده می شود، این دیدارها علنی و رسمی نیستند و به ویژه بعد از پیروزی نظام سوریه بر تروریسم و قدرت های حامی آن، همچنان در قالب دیدارهای شخصی و خصوصی برگزار می شود، برداشت بنده این است که مناسبات این کشورها با دمشق در همان چارچوب منافع شخصی و خصوصی باقی خواهد ماند.

سلیمان ادامه داد: افزایش سطح مناسبات و رسمیت یافتن آن نیازمند موضع گیری رسمی در امر افتتاح سفارتخانه ها و اعتراف ضمنی و صریح به بر حق بودن نظام سوریه در مبارزه اش با تروریسم و تلاش دمشق جهت اجرای قطعنامه های سازمان ملل از جمله قطعنامه 2254 کشورهای نشست آستانه است.

با اینکه فاصله چندانی با افتتاح سفارتخانه های کشورهای عربی در دمشق نیست، اما افکار عمومی در سوریه از نیات و اهداف شیوخ عرب که نوک پیکان جنگ جهانی علیه سوریه بودند، تردید دارد.

یکی از شهروندان سوریه می گوید: کشورهای عربی مجبورند، روابط خود را با سوریه از سر بگیرند و برای باز گرداندن آب رفته به جوی به اجبار، روابط خود را در سطح بالایی حفظ کنند، اینجاست که باید شاهد انقلابی بزرگ در بخش ها باشیم، بخش هواپیمایی، مالی - اقتصاد، انتقال دانش تکنولوژی های نوین و غیره باشیم، چون ما در عصر ارتباطات و اطلاعات بسر می بریم و سوریه در این زمینه پرچمدار کشورهای جهانست.

این شهروند سوری می افزاید: مناسبات سوریه با کشورهای عربی به شکل سابق خود باز خواهد گشت، چون کشورهای عربی مجبور هستند، روابط خود با سوریه را در تمام زمینه به خصوص پروازها از سر بگیرند. همه می دانند، مسافرت های هوایی فاصله ها را کوتاه می کند و همین موجب شده تا جهان به دهکده ای کوچک تبدیل شود.

یکی دیگر از شهروندان سوریه می گوید: درباره موضع اعلام شده از سوی این کشورها تردید دارم، چون اظهارات شفاف و صریحی نداشتند، اگر اکنون خواهان برقراری رابطه هستند، چون برقراری آن را به سود خود می دانند. ما نیز باید به فکر منافع خود باشیم و در این خصوص اکنون برقراری چنین رابطه ای به سود سوریه نیست.

وی تأکید می کند: این کشورها مصلحت سوریه را نمی خواهند و کسی که از درب دشمنی و خصومت با کسی وارد شده باشد، آن را ادامه خواهد داد، مگر در مواردی که منافع آنها در تضاد و تعارض قرار گیرد، آن وقت است که دیدگاه خود را تغییر می دهند، اما این به معنای تغییر واقعی نیست. از جهت دیگر، نباید عوامل و اسباب خارجی را نادیده گرفت که می توانند، در تغییر این مواضع سهیم باشند.

علی رغم، محاصره آمریکا و برخی از کشورهای اروپایی و عربی، تلاش های سوریه برای برقراری پروازهایی از فرودگاه حلب به آدانا در ترکیه، دوسلدورف و برلین در آلمان، دبی در امارات البته از راستا بیروت در لبنان، همچنین پرواز دمشق به اربیل در عراق و خارطوم در سودان به نتیجه رسیده است.

قدیمی ترین پایتخت تاریخ بشریت توسط غرب محاصره شد و شیوخ نفتی با آن به جنگ برخاستند، اما به نظر می رسد، بعد از باز پس گیری اغلب مناطق و اراضی سوریه توسط ارتش و نیروهای مسلح سوریه، این کشورها بار دیگر از درب صلح و دوستی با دمشق درآمده اند. دمشق که می داند، با وجود ایران و روسیه دو متحدش از جایگاه سیاسی و نظامی مستحکمی برخوردار است، از فشردن دست هایی که پشت اقتصاد و دیپلماسی پنهان و به سمتش دراز شده اند، ترس ندارد، همان دست هایی که روزی برای براندازی نظام در سوریه دراز شده بودند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 12 فروردین 1400 بروزرسانی: 12 فروردین 1400 گردآورنده: mbgames.ir شناسه مطلب: 850

به "برقراری مجدد پروازهای عربی به دمشق؛ شکست توطئه شیوخ عرب در براندازی نظام سوریه، گزارش اختصاصی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برقراری مجدد پروازهای عربی به دمشق؛ شکست توطئه شیوخ عرب در براندازی نظام سوریه، گزارش اختصاصی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید