افتتاح سامانه مودیان قبل از عید فطر، دستور برای تامین داده های سازمان مالیاتی

به گزارش بازی های فکری، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از تمامی دستگاه های اجرایی خواست تا شرایط تسهیل و تسریع در اجرای قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان را فراهم نمایند.

افتتاح سامانه مودیان قبل از عید فطر، دستور برای تامین داده های سازمان مالیاتی

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، وزیر ارتباطات خواهان تسریع در اجرای قانون پایانه فروشگاهی و سامانه مودیان مالیاتی شد.

دراین نامه به تمامی دستگاه های اجرایی آمده است: با استناد به ماده (4) قانون وظایف و اختیارات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، ماده (5) اساسنامه شورای اجرایی فناوری اطلاعات و بند 6 ماده (3) آیین نامه داخلی شورا و تسهیل و تسریع در اجرایی شدن قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مؤدیان، بهره گیری حداکثری از کلیه زیرساخت های موجود در کشور، اجتناب از هرگونه سرمایه گذاری موازی و هزینه زائد برای مؤدیان و دولت، مصوبه شماره دو جلسه بیستم شورای اجرایی فناوری اطلاعات (تسریع در اجرای قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مؤدیان) که به تائید رئیس محترم جمهور رسیده است، شامل یک مقدمه هفت بند و سه تبصره به توضیح پیوست ابلاغ می گردد. شایان ذکر است؛ مستندات مصوبه در دبیرخانه شورای اجرایی فناوری اطلاعات نگهداری می گردد.

همچنین مصوبه شورای اجرای فناوری اطلاعات برای تسهیل و تسریع در اجرای قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان بدین توضیح است: شورای اجرایی فناوری اطلاعات در بیستمین جلسه مورخ 3 فروردین 1400 به منظور تسهیل و تسریع در اجرایی شدن قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مؤدیان، بهره گیری حداکثری از کلیه زیرساخت های موجود در کشور از جمله شبکه گسترده پرداخت کشور و استفاده از حداکثر ظرفیت قانون پایند های فروشگاهی و سامانه مؤدیان با اجتناب از هرگونه سرمایه گذاری موازی و هزینه زائد برای مؤدیان و دولت و در اجرای مصوبه پانزدهم و نوزدهم شورا پیشنهادات جلسه ای مورخه 19 اسفند 1399 با حضور رئیس محترم دفتر رئیس جمهور، وزیر محترم امور مالی و دارایی، رئیس محترم سازمان امور مالیاتی، کننده ویژه محترم امور دولت الکترونیکی، دبیر محترم شورای اجرایی فناوری اطلاعات و معاون حقوقی و فنی سازمان امور مالیاتی طرح و موارد زیر را تصویب نمود.

1- رویکرد اجرای قانون پایه های فروشگاهی و سامانه مؤدیان بهره گیری حداکثری از کلیه زیرساخت های موجود کشور از جمله شبکه گسترده پرداخت کشور و ظرفیت های توزیع و تجمیع تراکنش های الکترونیکی بانکی و استفاده از حداکثر ظرفیت قانون مذکور و اجتناب از هرگونه سرمایه گذاری موازی و توسعه بوروکراسی و هزینه زائد برای مؤدیان و دولت خواهد بود

2- در اجرا و برپایی سامانه های مالیاتی کلیه دستگاه های اجرایی و نهاد های دولتی و غیردولتی کشور موظف اند داده های مورد نظر سازمان مالیاتی را تأمین و در اختیار بگذارند.

3- کلیه موضوعات فنی معماری فناوری اطلاعاتی و ارتباطی مربوط به راه اندازی و استقرار مالیات الکترونیکی و هوشمند توسط کارگروه فنی دبیرخانه شورا با مسئولیت دبیر شورا با حضور کنندگان تام الاختیار وزارت امور مالی و دارایی، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات سازمان امور مالیاتی نهاد ریاست جمهوری (کننده ویژه امور دولت الکترونیکی) و مرکز ملی فضای مجازی پیگیری می گردد. صورتجلسات توافقات انجام گرفته توسط وزیر امور مالی و دارایی و وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ابلاغ می گردد

4- مقرر شد کلیه درگاه های پرداخت اصنافی که تک کالا، تک خدمت وتک VAT (غیرترکیبی) هستند با استفاده از زیرساخت های شبکه بانکی کشور و با رعایت تخصیص شناسه یکتای درگاه به عنوان پایانه فروشگاهی به کار گیری شده و صورتحساب الکترونیکی صادر کنند.

تبصره 1- استفاده از انواع درگاه پرداختی بانکی که قابلیت درج اقلام کالا ها و خدمات را دارد برای آن دسته از مشاغل با تنوع مالیات ارزش افزوده VAT (ترکیبی) بلامانع و به منزله پایانه فروشگاهی و متصل به حافظه مالیاتی نرم افزاری است.

تبصره 2 - با اجرای این قانون کلیه ابزار های پرداخت الکترونیکی بانکی باید دارای کد شناسایی پایانه فروشگاهی سازمان امور مالیاتی باشند.

5- با توجه به موارد فوق ضروری است کلیه صورت جلسات کارگروه راهبردی و نیز آیین نامه های تدوین و ابلاغ شده ای که با شیوه مورد توافق مغایر بوده، اصلاحات لازم و تکمیلی به عمل آمده و صورت جلسات و قوانین ابلاغی ظرف 7 روز کاری با تائید وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و وزیر امور مالی و دارایی ابلاغ گردد. (مطابق با قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مؤدیان)

6- امکان افتتاح و بهره برداری سامانه مؤدیان و پایانه های فروشگاهی به نحوی که کلیه خدمات موضوع قانون توسط سامانه موضوع توسط مردم و مؤدیان قابل بهره برداری باشد، قبل از عید سعید فطر روز 21 یا 22 اردیبهشت ماه) توسط رئیس محترم جمهور فراهم خواهد بود.

تبصره 3 - بهره برداری آزمایشی از درگاه ثبت نام مؤدیان در پنجره واحد خدمات مالیاتی از اولین روز کاری سال 1400 شروع خواهد شد.

7- سازمان امور مالیاتی احتیاج ها و الزامات اجرای این مصوبه را طی 3 روز به وزیر امور مالی و دارایی اعلام می کند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 14 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 14 اردیبهشت 1400 گردآورنده: mbgames.ir شناسه مطلب: 913

به "افتتاح سامانه مودیان قبل از عید فطر، دستور برای تامین داده های سازمان مالیاتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افتتاح سامانه مودیان قبل از عید فطر، دستور برای تامین داده های سازمان مالیاتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید