اتحادیه اروپا: چین تهدید علیه صلح جهانی نیست

به گزارش بازی های فکری، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفته که چین تهدید علیه صلح جهانی نیست و باید در قبال این کشور رویکردی واقعی در پیش گرفت.

اتحادیه اروپا: چین تهدید علیه صلح جهانی نیست

با ما سفر کنید و با تور ارزان اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفته که چین ممکن است رقیبی برای نظم اتحادیه اروپا باشد اما تهدیدی علیه صلح جهانی نیست.

پایگاه خبری پولیتیکو نوشته بورل این اظهارات را روز سه شنبه بعد از یک گفت وگوی سه ساعته ویدئویی با وانگ یی، وزیر امور خارجه چین برای دفاع از آنچه به گفته او رویکرد واقعی در قبال پکن است مطرح نموده است.

اظهارات جدید جوزپ بورل او را در تضاد با ایالات متحده آمریکا و بعضی از کشورهای همسایه چین اعم از ژاپن و هند قرار می دهد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بعد از گفت وگو با وزیر خارجه چین در یک ویدئوکنفرانس به خبرنگاران گفت: درک من این است که مطرح شدن چین به عنوان رقیبی در برابر نظم [مد نظر مد] مسئله ای است که کمی جنجالی است.

وی در ادامه اضافه نمود که این مسئله به معنی این نیست که چین تهدید امنیتی قلمداد گردد. او گفت: چین نوعی بلندپروازی جهانی دارد اما در عین حال من فکر نمی کنم چین در حال ایفا کردن نقشی باشد که تهدیدنماینده صلح جهانی باشد.

جوزپ بورل توضیح داد: آنها یک بار دیگر متعهد هستند که می خواهند در جهان حاضر باشند و نقشی جهانی ایفا نمایند ولی بلندپروازی های نظامی ندارند و نمی خواهند از زور برای شرکت در گیری های نظامی استفاده نمایند.

او همچنین تأکید نموده که اتحادیه اروپا نقاط اشتراک زیادی با چین دارد که از جمله آن می توان به حمایت دو طرف از توافق هسته ای با ایران اشاره نمود.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا حدود دو هفته پیش هم گفته بود که شواهد جدید از جایگزین شدن چین به جای آمریکا به عنوان رهبر جهان حکایت دارند.

او روز 5 خردادماه در نشستی گفت: تحلیلگران از مدت ها پیش درباره سرانجام نظم تحت رهبری آمریکا و فرا رسیدن قرن آسیایی صحبت نموده اند. این اتفاق الان پیش روی چشم ما در حال وقوع است.

دیپلمات ارشد اروپا اظهار داشت شیوع بیماری کووید-19 را می توان به عنوان نقطه عطفی برای تغییر توازن قدرت از غرب به شرق دید. او گفت: فشار روی اتحادیه اروپا برای اینکه می خواهد در کدام طرف باشد رو به برتری است.

جوزپ بورل گفت اتحادیه اروپا باید به دنبال منافع و ارزش های خودش باشد و از افتادن در دام استفاده های ابزاری یک طرف یا طرف دیگر اجتناب کند.

وی در ادامه اظهار داشت در شرایطی که قدرت چین رو افزایش است روابط میان بروکسل و پکن همواره مبتنی بر اعتماد، شفایت و دوجانبه گرایی نیست.

بورل گفت: ما تنها در صورتی شانس خواهیم داشت که با چین بر اساس نظم جمعی رفتار کنیم. او گفت نشست آینده اتحادیه اروپا و چین فرصت مناسبی برای انجام این کار است.

وی در ادامه توضیح داد: ضروری است راهبرد قدرتمندی برای چین داشته باشیم که این مستلزم داشتن روابط بهتر با بقیه کشورهای دموکراتیک آسیا است.

پایگاه پولیتیکو نوشته هدف بورل از رایزنی روز سه شنبه با چین فراهم کردن مقدمات نشست ویدئویی بوده که قرار است در ماه جاری میلادی میان نمایندگان اتحادیه اروپا و چین برگزار گردد.

بورل گفت این نشست ممکن است به نهایی شدن سندی منجر گردد که در آن شرایط همکاری اتحادیه اروپا با پکن معین شده است.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 18 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mbgames.ir شناسه مطلب: 378

به "اتحادیه اروپا: چین تهدید علیه صلح جهانی نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اتحادیه اروپا: چین تهدید علیه صلح جهانی نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید