کاهش سهمیه آرد بعضی نانوایی ها ، توضیحات مشاور وزیر اقتصاد

به گزارش بازی های فکری، مشاور وزیر امور مالی و دارایی گفت: به طور میانه یک چهارم نانوایی ها سهمیه آردشان کاهش یافته است.

کاهش سهمیه آرد بعضی نانوایی ها ، توضیحات مشاور وزیر اقتصاد

به گزارش خبرنگاران، محمد جلال با بیان این مطلب اضافه نمود: در مرحله شناورسازی کاهش و افزایش سهمیه آرد نانوایی ها دائمی نیست. منطق طرح بر این پایه است که وقتی عملیات فروش نان به صورت طبیعی انجام می گردد با عدم تغییر یا افزایش سهمیه روبرو خواهند شد. اما اگر تراکنش غیر واقعی ثبت گردد یا فروش نان انجام نگردد سهمیه آرد نانوایان کم خواهد شد. البته برای آن دسته از نانوایان که با کاهش سهمیه روبرو شده اند جای نگرانی وجود ندارد و در صورت برگشت به روال عادی عرضه نان سهمیه آنها اصلاح خواهد شد.

وی گفت: در مورد نانوایانی هم که سهمیه آنها افزایش یافته و یا تغییری نکرده است باید به این نکته توجه کرد که این روند مشروط به تدام رفتار متعهدانه آنهاست.

تعداد کارتخوانهای هوشمند عرضه نان نصب شده در نانواییها به عدد صد هزار رسیده است، کارتخوان هایی که علاوه بر عرضه نان در تعیین سهمیه آرد نانوایی ها هم نقش اساسی دارند. سهمیه ها در ماههای اخیر در بعضی نانوایی ها افزایش و در بعضی دیگر کاهش داشته است.

مشاور وزیر اقتصاد با اشاره به اینکه موضوع طرح هوشمندسازی یارانه آرد و نان از اسفندماه سال 1401 وارد مرحله جدیدی شد گفت: در فروردین 1402 در سراسر کشور این مرحله به اجرا عایدی تحت عنوان شناورسازی سهمیه آرد نانوایان که با رویکرد عادلانه سازی ساختار توزیع آرد یارانه ای در کشور شکل گرفت، منطق عملکرد به این صورت است که نانوایان وقتی عملیات فروش نان را بر پایه کارتخوان های هوشمند انجام می دهند سامانه مرکزی طرح هوشمندسازی، پردازش های لازم را بر روی تراکنش ها انجام می دهد و بر پایه آن نظام تخصیص آرد یارانه ای به نانوایان اتفاق می افتد.

وی اضافه نمود، اصولا در این طرح منطقی که حاکم بر طرح است این است که تا زمانی که نان در اختیار مردم قرار می گیرد تخصیص آرد یارانه ای هیچگونه محدودیتی ندارد ، نانوایان مبتنی بر داده هایی که در سامانه وجود دارد و یکپارچگی که بین سامانه خرید آرد و سامانه فروش نان یعنی کارتخوان های هوشمند در کشور شکل گرفته ، وظیفه ای دارند مبنی بر این که یک عرضه عمومی نان را به مردم انجام بدهند.

مشاور وزیر اقتصاد گفت: برای این که فرآیند آموزش و اطلاع نانوا از شرایط این که چه تراکنشی احیانا منجر به کاهش می گردد یک مسیر پویا تعریف کردیم یعنی این که نانوا همین الان هم گزارش را اخیرا من دریافت کردم روزانه ما به طور میانه هزار تماس با مرکز تماسی که پیش بینی شده داریم که سوالات نانوایان در مورد دلایل کاهش سهمیه ها پاسخ داده گردد . نکته بعدی این که نانوایان ممکن است دچار بی اطلاعی باشند یا اطلاع پایین داشته باشند در این دو ماهی که ما از مرحله شناورسازی عبور کردیم با ارفاقات بسیار بالا نظام اختصاص سهمیه آردشان رقم خورده تا آسیبی به منافع نانوایان وارد نگردد.

وی اضافه نمود: نکته سوم این که اصولا رفتار متعارف یک عدد ثابتی ندارد که ما بتوانیم در قالب یک بخشنامه آن را اعلام بکنیم. ما فرهنگ مصرف نان به وسیله مردم در استان های مختلف را وقتی در سامانه تحلیل می کنیم کاملا متمایز است . عرضی که ما داریم این است که زمانی که شما به وسیله کارتخوان هوشمند به مردم عرضه نان می کنید باید مطمئن باشید که فروش نان به مردم انجام می ود و در حد متعارف خودش یعنی میانگین رفتاری که خرید مردم در آن منطقه نشان می دهد، شما وقتی نان را می فروشید هیچ مسئله ای پیش نمی آید. در فصول مختلف مصارف تغییر می نماید. در فصل سرد و در فصل گرم و اصولا عدد ثابت تعیین کردن هم می تواند ضرر برای نانوا داشته باشد و هم غیرواقعی باشد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 11 خرداد 1402 بروزرسانی: 11 خرداد 1402 گردآورنده: mbgames.ir شناسه مطلب: 1576

به "کاهش سهمیه آرد بعضی نانوایی ها ، توضیحات مشاور وزیر اقتصاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش سهمیه آرد بعضی نانوایی ها ، توضیحات مشاور وزیر اقتصاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید