کار هایی که نباید با لپ تاپ انجام دهید

به گزارش بازی های فکری، اما با تغییرات اساسی که در طراحی هارد درایو ها اتفاق افتاده است و افزایش روزافزون درایو های حالت جامد (SSD ها) که هیچ صفحه فلزی ای ندارند، باعث شده این روش های قدیمی دیگر کاربرد سابق را نداشته باشند.

کار هایی که نباید با لپ تاپ انجام دهید

بعضی بدترین راه را برای تعمیر لوازم الکترونیکی خود انتخاب می نمایند و آن اینکه بدون هیچ اطلاع علمی، دست به تعمیر لپ تاپشان می زنند، در حالی که بعضی از این اقدامات کار هایی است که اگر می خواهید دستگاه الکترونیکی شما سالم بماند، به هیچ وجه نباید انجام دهید.

ممکن است کامپیوتر شما به هر دلیلی از کار بیفتد، گاهی این کار به دلیل اینکه روی آن مایعی ریخته شده، اتفاق افتاده یا هر بلای دیگری می تواند برای وسیله الکترونیکی شما رخ دهد و آن را از کار بیندازد و این اتفاقی است که هنگام استفاده از دستگاه های الکترونیکی غیرقابل اجتناب است.

بعضی از افراد در مواجهه با از کار افتادن دستگاهشان، به گوگل مراجعه می نمایند و البته ممکن است بتوانند مشکل خود را هم حل نمایند، بعضی دیگر هم برای اطمینان از فردی که در زمینه تعمیر کامپیوتر تخصص دارد، یاری می گیرند و دستگاه خراب خود را نزد چنین افرادی می گذارند که برای تعمیر لوازم الکترونیکی آموزش دیده اند.

اما بعضی بدترین راه را برای تعمیر لوازم الکترونیکی خود انتخاب می نمایند و تنها زمانی که دستگاه به مرز نابودی رسیده، به متخصص مراجعه می نمایند. وب سایت گیزمودو در گزارش خود با بعضی از آژانس های پشتیبانی فنی ارتباط برقرار نموده تا از بدترین کار هایی که مردم هنگام تعمیر کامپیوتر های خود انجام می دهند، مطلع گردد، کار هایی که اگر می خواهید دستگاه الکترونیکی شما سالم بماند، به هیچ وجه نباید انجام دهید.

چسباندن باتری به کابل اترنت

بعضی از افراد هنگامی که تصمیم به تعمیر کامپیوترهایشان می گیرند، نیت خوبی در سر دارند؛ آن ها به یوتیوب مراجعه نموده و بعضی از ویدیو های آموزنده آن را مشاهده می نمایند و دست به کوشش می زنند؛ اما در شرایطی که افراد مطلعی و درک پایینی از چگونگی کارکرد دستگاه های الکترونیکی داشته باشند، ممکن است سر و کارشان به راه چاره های مسخره ای که در این شبکه اجتماعی قرار داده شده، بیفتد و قربانی ویدیو هایی شوند که صرفا برای انجام یک کار طنز و بامزه در یوتیوب قرار گرفته است.

پیتر لوپز، یک پشتیبان فنی در بروکلین به یکی از نمونه های این مورد برخورد نموده است. هنگامی که لوپز به خانه مشتری خود مراجعه نموده است، متوجه می گردد که او چند باتری قلمی را با چسب به کابل اترنت LAN چسبانده است.

هنگامی که لوپز از مشتری خود می پرسد که چرا چنین کاری انجام داده، مشتری اش این پاسخ را می دهد که شنیده چسباندن باتری به کابل، باعث می گردد سرعت اینترنت سه برابر گردد و حتی از این نظریه خود هم بسیار دفاع می نماید.

البته زمانی که لوپز دلیل این اصرار او را جویا می گردد، می فهمد که این ایده در یک ویدیو مطرح شده، ویدیویی که تنها برای شوخی بین کاربران دست به دست شده و، اما بعضی آن را جدی گرفته و تصمیم گرفته اند آن را به کار بگیرند.

اینکه یک شخص لباس مرتب و ظاهر آراسته و موجهی دارد، به این معنی نیست که می توان به او اطمینان کرد. در چنین شرایطی خصوصا اگر آنچه می شنوید چندان با عقل جور درنمی آید، یک جست وجوی ساده در گوگل می تواند به شما یاری کند که کار تعجب برانگیزی انجام ندهید.

درمقابل، اگر می خواهید سرعت اینترنت خود را افزایش دهید، می توانید تجهیزات بهتری بخرید، جای روتر را عوض کنید یا سرویس دهنده اینترنتتان را تغییر دهید و این راه ها قطعا در مقایسه با چسباندن باتری قلمی به کابل اترنت، مطمئن تر هستند.

لپ تاپ خیس در فر

یکی از راه های عجیبی که بعضی برای تعمیر لپ تاپی که خیس شده انجام می دهند، قرار دادن لپ تاپ در فر است و این داستانی است که یک پشتیبان فنی از شخصی که این کار را انجام داده روایت می نماید، با این تصور که قرار دادن کوتاه مدت لپ تاپ در فر راهکاری عالی برای خشک کردن آن است، درحالی که اصلا اینطور نیست و با قرار دریافت لپ تاپ در فر، نه تنها نمایشگر لپ تاپ از بین رفته و روی بدنه دستگاه هم علائم سوختگی ظاهر شده، بوی پلاستیک سوخته به مدت نصف هفته در سراسر خانه پخش شده است.

البته قرار دادن لپ تاپ در فر، به همین یک مورد هم ختم نمی گردد. یک پشتیبان فنی در تگزاس درباره تجربه مشابهی که با آن روبه رو شده می گوید: یک مشتری مادربردش را درفر قرار داد تا چیپ های کامپیوترش را گرم کند که البته این کار قطعا روش بدی برای تعمیر کامپیوتر بود. چنین کاری می تواند منجر به خروج گاز هایی سمی از دستگاه گردد همچنین رد هایی سمی از لیتیوم در خانه باقی بگذارد که بسیار خطرناک است.

بنابراین اگرچه قرار دادن مادربرد خیس در فر، یکی از راه های شناخته شده برای تعمیر کردن لپ تاپ بدون مراجعه به تعمیرگاه و متخصص محسوب می گردد، حتی ممکن است در مواردی هم نتیجه دهد، اما انتشار بخار های سمی یا احتمال رخ دادن یک انفجار، نشان می دهد این ایده خطرناک برای تعمیر لپ تاپ چندان معقول نیست.

لپ تاپ خیس در برنج

فر ها تنها روشی نیستند که مردم برای خشک کردن سریع لپ تاپشان از آن استفاده می نمایند. یکی دیگر از روش ها برای خشک کردن دستگاه های الکترونیکی، قرار دادن آن ها در کیسه برنج است، این ایده البته یک روش نسبتا خوب و امتحان شده قدیمی برای خشک کردن موبایل است، اما به نظر می رسد این روش برای لپ تاپ چندان مفید نیست.

یک پشتیبان فنی به نام ویلیام از پورتلند، به چندین مورد اشاره می نماید که برنج ها جهت فن ها و خروجی های USB را مسدود نموده اند و به همین دلیل به افراد توصیه می نماید لپ تاپی که خیس شده را داخل کیسه برنج قرار ندهند.

یکی از کاربران درباره تجربه ناموفق خود نوشته است: می دانستم که برنج می تواند به خشک کردن گوشی یاری کند، اما درباره لپ تاپ مطمئن نبودم. حالا می دانم از عهده خرید یک کیسه برنج دیگر برمی آیم، اما بعید می دانم بتوانم یک لپ تاپ دیگر بخرم. اگرچه برنج به عنوان ماده ای خشک ساز شناخته می گردد، در چنین شرایطی لزوما نمی تواند یاری کند.

باید توجه داشت که برنج شاید نتواند آسیب زیادی به موبایل وارد کند، زیرا گوشی های موبایل ورودی هایی چندان درشتی ندارند، اما چنین موضوعی برای لپ تاپ ها صادق نیست، زیرا لپ تاپ ها خروجی های هوا، پورت ها و درگاه های درشتی از جمله فاصله میان کیبورد ها دارند و قرار دادن آن ها در کیسه برنج می تواند باعث فرو رفتن دانه در این درگاه ها گردد.

عمر پرز از پشتیبانی فنی مایکروسافت معتقد است فرآیند قرار دادن لپ تاپ در برنج برای خشک کردن آن، کاری احمقانه است و می گوید: بیرون کشیدن رطوبت از لپ تاپ های عظیم، بدون باز کردن و خشک کردن شان به صورت دستی عملا غیرممکن است.

بنابراین برنج، خشک نماینده خوبی برای لپ تاپتان که در معرض رطوبت زیادی قرار گرفته نیست، به جای این کار، بهتر است سریعا لپ تاپتان را خاموش کنید، از برق بکشید و اگر ممکن بود، باتری را از آن خارج کنید. سپس رطوبت را تا جای ممکن با یک حوله جذب کنید و اجازه دهید دستگاه برای 24 تا 48 ساعت خشک گردد.

اگر همه چیز خوب پیش برود، دستگاهتان می تواند به عمر خود ادامه دهد و اگر همه چیز آنطور که مطابق میلتان بود پیش نرفت، بهتر است سراغ یک متخصص پشتیبانی فنی بروید، تا بدون اینکه این افراد مجبور شوند دانه های برنج را از دستگاهتان خارج نمایند، دست به تعمیر بزنند.

هارد درایو خراب در فریزر

زمانی قرار دادن هارد درایو در فریزر، راه خوبی برای احیای کوتاه مدت آن بود، البته صرفا تا اندازه ای که بتوان اطلاعات مهم را از آن استخراج کرد. ایده کلی این بود که خنک کردن هارد درایو باعث می گردد صفحات فلزی داخلش آنقدر منقبض شوند که به اندازه یک بک آپ گیری ساده به کار خود ادامه دهند.

اما با تغییرات اساسی که در طراحی هارد درایو ها اتفاق افتاده است و افزایش روزافزون درایو های حالت جامد (SSD ها) که هیچ صفحه فلزی ای ندارند، باعث شده این روش های قدیمی دیگر کاربرد سابق را نداشته باشند.

با وجود این به نظر می رسد این تغییرات هنوز هم مانع از این نیست که مردم هارد درایو خود را درون فریزر قرار دهند. یک پشتیبان فنی در تگزاس می گوید: یکی از مشتریان مقاله ای در اینترنت خوانده بود که می گفت: با قرار دادن هارد درایو در فریزر، می تواند اطلاعات آن را احیا کند و تصمیم می گیرد برای صرفه جویی در هزینه هایش، بدون مراجعه به یک متخصص، همین روش را به کار بگیرد، اما در نهایت قرار دادن هارد درایو در فریزر هم یاریی به او نمی نماید و او مجبور می گردد برای دسترسی دوباره به اطلاعاتش، به ما مراجعه کند.

البته به نظر می رسد این تنها مورد از این روش نبوده است و افراد دیگری هم از این روش استفاده نموده اند. در حالی که باید توجه داشته باشید، لپ تاپ ها برای قرار دریافت در دمای شدید ساخته نشده اند، دمای گرم و سرد هم تفاوتی ندارد، بنابراین بهتر است آن ها را از تمام لوازم خانگی درون آشپزخانه دور نگه دارید.

جراحی های اشتباه الکترونیکی

همه ما دوست داریم تصور کنیم دستگاه های الکترونیکی خود را به طور کامل می شناسیم و اینکه هر مسئله ای برای دستگاهمان پیش می آید، با کمی روغن کاری و جست وجویی ساده در یوتیوب قابل تعمیر است، در حالی که این موضوع همواره هم صادق نیست.

اندکی تواضع می تواند مانع از این گردد که دستگاهتان را نابود کنید. در یکی از نمونه هایی که خود فرد تصمیم به تعمیر دستگاهش گرفته و سعی داشته منبع برق کامپیوترش را عوض کند، یک آتش سوزی کوچک به راه انداخته است. به همین دلیل بهتر است جراحی کامپیوتر ها به متخصصان سپرده گردد.

رایان، پشتیبان فنی در نیویورک که در مواجهه با یکی از این موارد قرار داشته، می گوید: یکی از مشتریان قدیمی من که همواره سعی می نماید خودش دستگاهش را تعمیر کند، به پاره کردن سیم ها، نابود کردن کانکتور ها و از بین بردن قطعات مختلف عادت دارد. او با من تماس گرفت و گفت که ریموت رادیو Bose Wave اش بازی درمی آورد، که در نهایت تعیین شد او کابل کانکتور داخل دستگاه را از وسط بریده است.

او اعتراف کرد که نمی دانسته باید چه کند، هرچند هنوز برایم سوال است که چطور تصور نموده برای حل مشکل دستگاهش، چنین راه چارهی جواب می دهد. بالاخره پس از تعویض باتری سلولی در ریموت و کابلی که آن را نصف نموده بود، دستگاه توانست دوباره کار کند.

منبع: فرادید
انتشار: 20 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mbgames.ir شناسه مطلب: 294

به "کار هایی که نباید با لپ تاپ انجام دهید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کار هایی که نباید با لپ تاپ انجام دهید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید