چگونه خشکی پوست دست را رفع کنیم؟

به گزارش بازی های فکری، در شرایط فعلی، به محض تماس دست با سطوح باید دست ها شسته گردد. با این حال، فراورده هایی که برای ضدعفونی استفاده می شوند هر کدام عوارضی نیز دارند که می تواند پوست را دچار مشکلاتی نمایند.

چگونه خشکی پوست دست را رفع کنیم؟

از وبسایت دولت جمهوری اسلامی ایران دیدن نمایید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از خراسان، یک متخصص پوست با بیان آسیب هایی که شست وشوی مکرر برای دست ها خواهد داشت، به ارائه راهکارهایی برای مقابله با خشکی، سوزش، خارش و... پوست در شرایط این روزها که به دلیل شیوع ویروس کرونا، ناگزیر از شست وشوی مکرر دست ها هستیم پرداخت.

دکتر همایون مژدهی آذر با تأکید بر اینکه اولویت در حال حاضر، انجام دستورالعمل های وزارت بهداشت است، گفت: رعایت نکات بهداشتی مانند شست وشوی دست ها برای جلوگیری از انتقال و سرایت کروناویروس بسیار مهم است؛ بنابراین به محض تماس دست با سطوح باید دست ها شسته گردد؛ اما فرآورده هایی که برای ضدعفونی استفاده می شوند هر کدام عوارضی نیز دارند که می تواند پوست را دچار مسائلی نمایند.

وی با اشاره به اینکه حتی آب خالی نیز خشک نماینده پوست دست است، اضافه نمود: با افزایش دفعات شست وشو، دست ها آغاز به خشک شدن می نمایند، حال اگر فراورده های شیمیایی مانند وایتکس، الکل و... نیز با دست برخورد داشته باشند باعث حل شدن لایه محافظ دست و موجب خشکی بیشتر پوست خواهند شد؛ این در حالی است که لایه محافظ سبب محافظت پوست دست می گردد به گونه ای که می توانیم دست خود را بدون آنکه دچار آسیب خاصی گردد به محیط بزنیم.

این متخصص پوست با بیان اینکه فراورده های شیمیایی می توانند سبب ایجاد ضعف در نقاط مختلفی از پوست شوند، اظهار کرد: این مشکل موجب خشکی، پوسته پوسته شدن، سوزش، خارش، ترک پوستی و... در دست می گردد. اصولاً واکنش هایی که در تماس با مواد شیمیایی حاصل می گردد بر دو نوع هستند؛ اول واکنش های صرفاً تحریکی که در تماس با مواد قلیایی و اسیدی به وجود می آید. بیشتر شوینده ها، صابون ها و... آسیبشان از نوع تحریکی است؛ به این صورت که اگر غلظت آن ماده بیش از مقداری گردد یا دفعات کار با آن افزایش یابد مسائل خودشان را نشان می دهد.

وی اضافه نمود: گاهی اوقات نیز واکنش های آلرژیک بروز پیدا می نماید که این موضوع به تعداد دفعات کار با ماده قلیایی یا اسیدی ارتباط ندارد. البته در هر دو حالت تفاوتی در علائمی که در پوست ایجاد می گردد وجود نخواهد داشت. در این مواقع است که فرد مجبور می گردد به پزشک مراجعه کند. نکته اصلی آن است که پزشک نیز از او می خواهد به هیچ عنوان از شست وشوی دست ها غافل نگردد و همچنان به توصیه های وزارت بهداشت پایبند باشد.

مژدهی آذر در همین زمینه پیشنهاد کرد که استفاده از دستکش هنگام بعضی کارهای روزمره برای جلوگیری از وسعت آسیب به دست ها مؤثر خواهد بود و اضافه نمود: نکته حائز اهمیت دیگر آن است که افراد هر زمان که می توانند از مواد چرب نماینده دست ها استفاده نمایند. با توجه به تفاوت در شغل افراد و میزان تماس دستشان با سطوح، تعداد دفعات شست وشوی دست هایشان متفاوت است؛ از این رو بهتر است پس از هربار شستن دست ها از مواد چرب نماینده دست استفاده نمایند. البته ممکن است فردی به دستکش حساسیت داشته باشد که می تواند ابتدا دستکش نخی به دست نموده و سپس دستکش پلاستیکی استفاده کند. این روزها دستکش های متنوعی در بازار وجود دارد که نوعی از آنها دستکش لاتکس است که احتمال حساسیت در آنها کمتر است.

این متخصص در ادامه به ویژگی های یک کرم مرطوب نماینده خوب اشاره نمود و گفت: خوشبختانه امروزه مرطوب نماینده های متنوعی در سطح بازار وجود دارد. در این میان ما به دنبال مارک خاص، قیمت بالا و مواردی از این دست نیستیم، حتی یک وازلین طبی ساده نیز می تواند کار یک مرطوب نماینده را برای ما انجام دهد. هرچه کرم چرب تر باشد کارایی بیشتری خواهد داشت اما جذب آن نسبت به سایر کرم ها دشوارتر خواهد بود از این رو هر فرد بسته به نوع کار خود و میزان تماس دستش با سطوح باید نوع کرم مناسب برای دستش را انتخاب کند. افرادی که دستشان تماس بیشتری با سطوح دارد به طور معمول از مرطوب نماینده های سبک تر استفاده می نمایند و افرادی که کمتر به سطوح دست می زنند می توانند از مرطوب نماینده های غلیظ تر یا چرب تر استفاده نمایند.

این متخصص پوست با بیان اینکه استفاده از کرم هایی که ترجیحاً فاقد عطر باشند بهتر است، ادامه داد: چون ممکن است خود عطر و رنگ و بو عاملی برای ایجاد حساسیت باشد ترجیح می دهیم افراد از کرم های ساده استفاده نمایند. وازلین، کرم های اوره 5درصد، کرم های حاوی نمک طعام دو تا سه درصد و ... را می توان مورد استفاده قرار داد.

مژدهی آذر در عین حال گفت که گاهی اوقات نیز این روش ها مؤثر نخواهد بود و پزشک معالج اقدام به تجویز دارو برای بیمار خواهد نمود و رعایت نکات گفته شده همزمان با استفاده از دارو اوضاع پوست را رو به بهبودی می برد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 22 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 21 مهر 1399 گردآورنده: mbgames.ir شناسه مطلب: 231

به "چگونه خشکی پوست دست را رفع کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه خشکی پوست دست را رفع کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید