چگونه با هر مشغله و شرایطی، ورزش را فراموش نکنیم؟

به گزارش بازی های فکری، بهداشت نیوز/ همه افراد صرف نظر از سن و جنسیت و توان فیزیکی از ورزش کردن سود می برند. اختصاص دادن ساعتی تعیین به ورزش کردن میان برنامه های روزانه، کار دشواری است. احتمالاً بار ها تصمیم گرفته اید از شنبه ورزش کردن را آغاز کنید، اما هر بار به دلایل مختلفی از قبیل برنامه کاری فشرده، حجم درسی زیاد، خستگی و روزمرگی، ورزش کردن را عقب انداخته اید.

چگونه با هر مشغله و شرایطی، ورزش را فراموش نکنیم؟

در این مقاله ابتدا به توضیح مختصری از فواید ورزش روزانه می پردازیم. سپس به شما آموزش می دهیم چطور با وجود مشغله های زندگی به برنامه ورزشی خود پای بند باشید.

ورزش مرتب شما را در وزن استاندارد نگه می دارد

فرقی نمی نماید اضافه وزن یا کاهش وزن داشته باشید؛ ورزش به شما یاری می نماید به وزن مناسب برسید. با ورزش می توانید کالری بسوزانید و عضلات خود را تقویت کنید. لازم نیست هر روز ساعت ها ورزش کنید. کلید موفقیت در استمرار است. هر روز از هر وقت اضافه ای که دارید بهره ببرید. می توانید هر روز صبح 15 الی 20 دقیقه زودتر از خواب بیدار شوید و کمی ورزش کنید و یا به جای آسانسور از پله بهره ببرید. مهم این است هر طور شده ورزش کنید.

ورزش مستمر موجب سلامت جسم و روح است

ورزش مرتب می تواند از بروز بیماری هایی از قبیل سکته، فشار خون بالا، دیابت نوع 2، آرتروز، انواع مختلف سرطان، افسرگی و اختلال استرس پیش گیری کند.از طرفی هنگام فعالیت های فیزیکی در مغز هورمون هایی ترشح می گردد که حس لذت و شادی را تقویت می نمایند و از میزان استرس می کاهند.

هم چنین ورزش باعث می گردد بدن قوی و سالم تری داشته باشید و این به نوبه خود موجب می گردد اعتماد به نفس شما افزایش پیدا کند.

ورزش می تواند مسائل خواب شما را حل نماید

اگر شب ها خواب تان نمی برد یا در خواب خروپف می کنید، بهتر است ورزش کردن را آغاز کنید. با ورزش سریع تر به خواب فرو می روید و راحت و عمیق می خوابید. البته هیچ وقت نزدیک وقت خواب ورزش نکنید، زیرا تازه فعالیت نموده اید و هنوز هیجان دارید.

به طور کلی ورزش و فعالیت های فیزیکی بهترین روش برای افزایش قدرت بدنی و بهبود شرایط روحی هستند.150 دقیقه ورزش متعادل در هفته یا 750 دقیقه ورزش قدرتی یا ترکیبی از هر دوی آن ها، مدت زمان استاندارد ورزش در هفته می باشد. البته بهتر است این مقدار زمان را در روز های هفته پخش کنید. ورزش هایی از قبیل شنا و پیاده روی یا هر فعالیت فیزیکی دیگر مفید است. برای تقویت عضله ها نیز می توانید حداقل هفته ای دو بار وزنه بزنید.

اما همان طور که پیش تر اشاره کردیم، یکی از علل اصلی تنبلی در ورزش، نبود وقت کافی است. وقتی از یک روز سخت کاری به خانه برمی گردیم یا بیشتر روز را در دانشگاه و مدرسه گذراندیم؛ معمولاً آن قدر خسته ایم که ورزش را به تعویق می اندازیم. در ادامه قصد داریم روش هایی پیشنهاد کنیم که این مشکل را حل می نمایند:

ورزش را در برنامه کاری خود بگنجانید

بسیاری از ما برنامه کاری شلوغی داریم و به سختی می توانیم وقتی برای ورزش پیدا کنیم. اما باید بدانید منظور از ورزش کردن، این نیست که ساعت ها وقت در باشگاه سپری کنید. در واقع روزانه 30 دقیقه ورزش کافی است.

مثلاً می توانید هر روز صبح پیاده تا محل کار خود بروید یا دوچرخه سواری کنید. حتی اگر محل کارتان بسیار دور است و ناچارید تا آن رانندگی کنید؛ ماشین را جایی دورتر از محل کار خود پارک کنید و بقیه راه را پیاده بروید. هم چنین می توانید موقع برگشتن از سر کار، باشگاه بروید و نیم ساعت ورزش های هوازی انجام دهید. 30 دقیقه ورزش هوازی در روز الزامی است.

اما حتی 5 تا 10 دقیقه نیز برای سوخت وساز بهتر بدن کافی است. پس اگر باشگاهی در نزدیکی محل کار خود می شناسید، می توانید نیم ساعت از وقت ناهارتان را به ورزش کردن اختصاص دهید. البته حتماً زمانی برای ناهار خوردن باقی بگذارید.

ورزش را با علایق و سرگرمی های خود بیامیزید

اگر می خواهید ورزش به بخش جدا ناپذیر زندگی تبدیل گردد، آن را با علایق و سرگرمی های خود همراه کنید.مثلاً بسکتبال یکی از بهترین انواع ورزش است. اگر به بسکتبال علاقه دارید می توانید هفته ای یک بار با دوستان خود بازی کنید و از ورزش کردن لذت ببرید. رقصیدن هم نوعی تفریح و سرگرمی است که می تواند با ورزش همراه باشد.

در ضمنً اگر بی انگیزه هستید می توانید با دوستان تان همراه شوید و با آن ها ورزش کنید. مثلاً می توانید با هم قرار کوهنوردی بگذارید. با این روش از ورزش کردن نیز بیشتر لذت می برید.

همزمان با تماشای تلویزیون ورزش کنید

ورزش های ایستایی بهترین نوع ورزش هنگام تماشای تلویزیون محسوب می شوند. حرکاتی مانند اسکوات، شنا، حرکات کششی پا و کار با وزنه از این قبیل هستند. می توانید همزمان با تماشای برنامه مورد علاقه تان این حرکات یا حتی ورزش هایی مثل یوگا و پیلاتس انجام دهید.حتی می توانید وقتی روی مبل نشسته اید، چند حرکت کششی ساده انجام دهید! مجموعه این حرکات را ورزش روی مبلمان می نامند و می توانید مثال های آن را در سایت های مختلف اینترنتی ببینید و دنبال کنید.

همزمان با انجام کار های خانه ورزش کنید

بیشتر کار های خانه فعالیت فیزیکی محسوب می شوند و می توانند به ورزش تبدیل شوند. مثلاً سعی کنید وقتی جاروبرقی می کشید و مبلمان را جابه جا می کنید؛ همزمان تمرین های مربوط به تنفس را انجام دهید. یعنی درست مثل وقتی که در باشگاه وزنه بلند می کنید.کار های خانه پتانسیل زیادی برای تبدیل شدن به ورزش را دارند. مثلاً وقتی ظرف می شورید، سعی کنید همزمان حرکات اسکوات انجام دهید. یا وقتی کف چوبی اتاق را تمیز می کنید، سعی کنید لکه ها را با دست پاک کنید تا با این روش از بازو های خود کار بکشید.

با فرزندان خود ورزش کنید

برخی افراد فرزند داشتن را بهانه می نمایند تا ورزش ننمایند. غافل از این که با کمی هوش مندی می توانند بازی و ورزش با فزرندان را در هم ادغام نمایند.مثلاً اگر کودک خردسال دارید، بهترین کار این است که با او پیاده روی کنید. کوچک تر ها را هم می توانید بلند یا روی دوش تان سوار کنید. وقتی فرزندتان عظیم تر شد، به راحتی می توانید با او فوتبال بازی کنید و با هم به دوچرخه سواری بروید.

ورزش های سختی مانند شنا و تمرینات قدرتی را متناسب با توانایی فرزندتان انجام دهید. مثلاً مادامی که شما حرکت شنای استاندارد را انجام می دهید؛ از فرزندتان بخواهید شنای سوئدی را امتحان کند تا فشار کمتری به او وارد گردد.

با حیوان خانگی خود ورزش کنید

دردسر های نگه داری از حیوانات خانگی نیز بهانه خوبی برای ورزش نکردن محسوب نمی گردد. این حقیقت دارد که حیوانات خانگی مانند سگ، وقت زیادی از شما می گیرند، ولی به راحتی می توانید زمان هایی که با آن ها سپری می کنید ورزش کنید.مثلاً بیشتر سگ ها عاشق پیاده روی های طولانی اند. پس خیلی راحت می توانید با آن ها قدم بزنید. حتی برخی افراد همراه سگ شان می دوند. البته این کار بستگی دارد سگ تان از کدام نژاد باشد.

حرف آخر

امروزه با گذر زمان اصل ورزش کردن بین افراد مختلف، ارزش و اعتبار بیشتری پیدا نموده است. بسیاری از بیماری ها با سبک زندگی مناسب قابل پیش گیری یا حتی درمانند. ورزش و محیط شاد باشگاه بر روحیه شما تاثیرگذار است و باعث ایجاد حس لذت و شادی می گردد. یادتان باشد هدف اصلی ورزش حفظ سلامتی شما است.

پس خود را درگیر استاندارد های زیبایی نکنید و رژیم های عجیب غریب نگیرید. بدن تان را در هر فرمی که هست دوست داشته باشید و با برنامه ورزشی مستمر و خوردن غذا های سالم و داشتن ذهنی آرام در حفظ سلامت خود کوشا باشید. امیدواریم به کارگیری روش های پیشنهاد شده ورزش را به بخش جداناپذیری از زندگی شما تبدیل نمایند.

منبع: همگردی
انتشار: 19 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mbgames.ir شناسه مطلب: 381

به "چگونه با هر مشغله و شرایطی، ورزش را فراموش نکنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه با هر مشغله و شرایطی، ورزش را فراموش نکنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید