نکات و ترفند های هم اندیشی مجازی

به گزارش بازی های فکری، در سال 2015 در مقاله مروری کسب وکار هاروارد با عنوان چرا هم اندیشی آنلاین به مراتب بهتر است، دکتر روانشناس توماس چامورو-پرموزیک چنین مطرح کرده است: جلسات (هم اندیشی) مجازی، ایده های با کیفیت تری را خلق می کند و متوسط ایده های خلاقانه هر فرد به مراتب بیشتر است و در عین حال سطوح بالایی از رضایت در مورد ایده ها به ارمغان می آید. همچنین مطالعه چامورو-پرموزیک نشان می دهد که تقریبا 70 درصد از شرکت کنندگان در جلسات سنتی عملکردی بدتر و پایین تر از جلسات مجازی دارند.

نکات و ترفند های هم اندیشی مجازی

به گزارش دنیای اقتصاد، دلیل این است که در جلسات هم اندیشی مجازی، افراد باید قبل از بیان ایده های خود به صورت فردی کار کنند. این فرایند مزایای متعددی دارد. به عنوان مثال، این به این معنی است که افراد می توانند به صورت ناشناس ایده های خود را مطرح کنند که در این صورت ترس از قضاوت کاهش می یابد.

همچنین این فرایند نتایج متنوع تری به دنبال دارد، زیرا احتمال اینکه افراد تحت تاثیر همدیگر قرار بگیرند اندک است. انتقال آن به تفکر یکسان گروهی گاهی منجر به همسانی و توافق می شود. اما جلسات مجازی گستره زمین بازی را ارتقا می دهد. این جلسات مانع از آن می شوند که شرکت کنندگان غالب در صحبت کردن زیاده روی کرده و گوی سبقت را از دیگران، مخصوصا افراد درونگرای گروه بربایند.

تکنیک های هم اندیشی مجازی- مغزنگاری (Brainwriting): گاهی میزبانی جلسه هم اندیشی مجازی سخت و سردرگم کننده به نظر می رسد. اما یکی از عالی ترین روش هایی که می توانید از آن استفاده کنید مغزنگاری است. رایج ترین و هیجان انگیزترین روش مغزنگاری، 5-3-6 نام دارد. در طول جلسه 5-3-6، تمرین ها و تکالیف مغزنگاری به دوره های مختلف تقسیم می شود. در هر دوره، شش نفر، سه ایده خود را در عرض پنج دقیقه می نویسند.

توفان چهره (figure storming):تکنیک دیگر توفان چهره است که می توان به آسانی در رویداد های هم اندیشی مجازی از آن استفاده کرد. این تکنیک روشی آسان و سرگرم کننده برای حل یک مشکل یا مساله است که طی آن فرد خود را در جایگاه شخص دیگری قرار می دهد.

برای استفاده از توفان چهره مراحل زیر را اجرا کنید:

- مرحله 1: از هر شرکت کننده بخواهید یک چهره محبوب را انتخاب کند. این شخص می تواند یکی از چهره های صنعت، یک چهره ادبی یا تاریخی، یک فرد مشهور، یک الهه، یک کارفرما یا یک مشتری باشد.

- مرحله 2: بعد از آنکه هر شرکت کننده چهره موردنظر خود را انتخاب کرد، از آن ها بخواهید خود را در جایگاه آن شخص قرار دهند. از نظر آن ها این فرد چه رویکردی در قبال این مساله می توانست داشته باشد؟ چه راه چاره هایی ارائه می کرد؟

به عنوان مثال، مدیر بازاریابی یک کسب وکار کوچک که قبلا با او کار می کردم قصد داشت استراتژی بازاریابی خود را مدرن سازد. اما او به این نتیجه رسید که هم اندیشی های سنتی نتایج رضایت بخشی به دنبال ندارند. به همین دلیل تصمیم گرفت تاکتیک های خود را تغییر داده و از توفان چهره استفاده کند. وی به عنوان متخصص بازاریابی چند کتاب از استاد بازاریابی، ست گودین خوانده بود. به همین دلیل از او خواستم رویکرد ست گودین را در مورد این مساله پیش بینی و تجسم کند. ناگهان چشمانش برقی زد. ما در مورد مساله موجود هم اندیشی کردیم و به نحو شگفت انگیزی ایده های جدیدی ظاهر شدند.

بررسی یک مشکل از منظر شخص دیگر می تواند نتایج جالب و متنوعی ارائه کند. توفان چهره زمانی می تواند کمک کننده تر باشد که احساس کنید با سر به یک دیوار آجری برخورد کرده اید و نمی دانید به کدام سمت بروید. بهتر است همه چیز را تکان دهید و خود را از الگو های تفکر غیرمنعطف یا بدون ساختار رها کنید.

ابزار های هم اندیشی مجازی- به همین دلیل برنامه های کاربردی متعددی برای هم اندیشی مجازی وجود دارد و تیم شما به راحتی می تواند از آن ها استفاده کند. یکی از این ابزار های عالی ideabordz است که شما و تیم شما می توانید از آن برای نگارش و به اشتراک گذاری ایده های خود به صورت مجازی استفاده کنید.

دستورالعمل آن به شرح زیر است:

- از اعضای تیم بخواهید ایده های خود را روی صفحه ایده های مجازی بنویسند.

- سپس اعضا می توانند URL ایده های خود را با مدیر به اشتراک گذاشته و او آن ها را ترکیب و دسته بندی کند.

- سپس مدیر می تواند ایده های ترکیبی را در اختیار تیم قرار دهد.

- سپس اعضای تیم به سه یا چهار ایده برتر رای می دهند.

نکاتی برای برگزاری جلسات هم اندیشی مجازی- در زمان برگزاری و مدیریت جلسه هم اندیشی مجازی، مسوولیت شما ایجاد محیطی است که در آن هر کسی برای صحبت کردن آزاد باشد. اما برای برگزاری موفقیت آمیز و موثر جلسه هم اندیشی مجازی چند قاعده کلی و سریع وجود دارد:

از فشار دادن دکمه بی صدا واهمه نداشته باشید!

قطعا برای دکمه بی صدا دلیلی وجود دارد- پس از آن استفاده کنید! با صدا کردن شخص خاص و درخواست از دیگران برای رعایت سکوت به همه فرصت صحبت کردن بدهید. این فرایند مانع از آن می شود که بحث در اختیار یک یا دو صدای بلند قرار داشته باشد. همچنین این به این معنی است که تک تک افراد می توانند به همدیگر گوش کرده و گفته های همدیگر را بشنوند.

چند قانون کلی وضع کنید- از قبل چند قانون کلی تعیین و در آغاز هر جلسه آن ها را مطرح کنید. وقتی افراد بدانند که باید چه کاری انجام دهند و در مورد جزئیات و هدف جلسه اطلاعات دقیقی در اختیار داشته باشند، گشودگی بیشتری برای مشارکت و به اشتراک گذاری ایده های خود خواهند داشت. قوانین دکمه بی صدا را نیز مطرح کنید. به عنوان مثال می توانید بگویید با توجه به محدودیت زمان و برای اینکه هر شخص فرصت مشارکت داشته باشد، هر فردی فقط یک بار فرصت صحبت کردن دارد و سپس نوبت فرد دیگر خواهد بود. لطفا وقتی شخص دیگری صحبت می کند دکمه بی صدا را فشار دهید.

موارد دیگری که می توانید به قوانین پایه خود اضافه کنید، رویداد های غیرمترقبه برای ارتباط اینترنت ضعیف است. وقتی اینترنت قطع شود افراد چه کاری باید انجام دهند؟ یا اگر میکروفن کار نکرد؟ آیا می توانند به جای آن نظرات خود را در بخش چت (مصاحبه) درج کنند؟

منبع: فرارو
انتشار: 5 دی 1399 بروزرسانی: 5 دی 1399 گردآورنده: mbgames.ir شناسه مطلب: 665

به "نکات و ترفند های هم اندیشی مجازی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نکات و ترفند های هم اندیشی مجازی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید