محاسبه حقوق بازنشستگی براساس 2 سال آخر

به گزارش بازی های فکری، سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه برنامه هفتم توسعه به تشریح مصوبات این کمیسیون درباره محاسبه سنوات و حقوق بازنشستگی پرداخت.

محاسبه حقوق بازنشستگی براساس 2 سال آخر

به گزارش ایسنا، محسن زنگنه در شرح جلسه عصر امروز کمیسیون تلفیق لایحه برنامه هفتم توسعه گفت. در این جلسه ماده 29 لایحه درباره شرایط صندوق های بازنشستگی و اعمال اصلاحاتی در زمینه صندوق ها و بعلاوه سنجه های حوزه بازنشستگی بود؛ نگاه مجلس جلوگیری از هرگونه اقدامی مبتنی بر اعمال فشاری بر اقشار جامعه است لذا اگر قرار بر انجام اقدام سختی باشد باید در حوزه شرکت های دولتی و مجموعه های وابسته به دولت صورت گیرد. با همین نگاه کمیسیون با مواد مربوط به تغییر و یا کاهش حقوق مکتسبه بازنشستگان مخالفت کرد.

وی شرح داد: پیشنهاد دولت برای نحوه محاسبه حقوق بازنشستگی بر اساس میانگین 5 سال آخر خدمت بود که کمیسیون این ماده را حذف کرد بر این اساس ملاک محاسبه حقوق بازنشستگی قانون فعلی یعنی میانگین دو سال آخر خدمت است.

سخنگوی کمیسیون تلفیق درباره تصمیم کمیسیون درخصوص بند مربوط به تغییر سن بازنشستگی گفت: این بند برای آنالیز بیشتر به کمیته مربوطه ارجاع شد.

وی بعلاوه اعلام کرد: دولت در بندی سهم خود از پرداخت حق بیمه را کاهش و سهم بیمه شده را افزایش داده بود که کمیسیون این بند را حذف کرد.

زنگنه در شرح مصوبه دیگر کمیسیون گفت: کمیسیون درباره شرایط مشاغل سخت و زیان آور مصوب کرد که 50 درصد از عنوان شغل های گروه ب با ماهیت سخت و زیان آور که بیش از حد میانه است، برای هر سال یک و نیم سال تا حدبیشتر ده سال ارفاق در نظر گرفته گردد لذا همان قانون فعلی در رابطه با این افراد پابرجا خواهد ماند، اما در خصوص 50 درصد از عنوان شغل های که کمتر از حد میانه هستند، کمیسیون مصوب کرد که برای هر سال یک و سه دهم سال و حدبیشتر هفت سال در نظر گرفته گردد.

وی اضافه کرد: بعلاوه کمیسیون مصوب کرد برای کلیه عناوین شغلی گروه های الف با صفت محیط سخت و زیان آور برای هر سال یک و دو دهم و حدبیشتر 5 سال لحاظ گردد.

زنگنه گفت: دوران تحصیل و ایام کارآموزی که به صورت تعهد خدمت و یا آموزش بدو خدمت قبل از استخدام و ماموریت آموزشی حین خدمت که منجر به اخذ مدرک تحصیلی رسمی به وسیله کارمندان دستگاه اجرایی می گردد، مشمول سنوات بازنشستگی نمی گردد.

وی ادامه داد: بعلاوه برای موارد قبل از این قانون، در صورتی سنوات بازنشستگی لحاظ می گردد که کسور بازنشستگی آن به طور کامل به وسیله بیمه شده و یا دستگاهی که باید آن را پرداخت کند، پرداخت گردد. ایثارگران مشمول قوانین خاص خودشان هستند.

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه برنامه هفتم تاکید نمود. موادی که در کمیسیون در بخش مربوط به بازنشستگان تصویب شده بسیاری از نگرانی ها بازنشستگان را رفع می نماید؛ ما در پی بهره مندی از جمعیت شاغل و آماده به کار کشور و رعایت حقوق مکتسبه کارمندان، کارگران و بازنشستگان آینده کشور هستیم.

وی با بیان اینکه بیشتر صندوق های بازنشستگی شرایط خوبی ندارند گفت: اگر قصد تصمیم جدی برای صندوق ها داریم باید این تصمیم در حوزه اصلاح ساختاری و اصلاح شیوه های معین مدیران این صندوق ها باشد.

منبع: فرارو
انتشار: 16 مرداد 1402 بروزرسانی: 16 مرداد 1402 گردآورنده: mbgames.ir شناسه مطلب: 1603

به "محاسبه حقوق بازنشستگی براساس 2 سال آخر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محاسبه حقوق بازنشستگی براساس 2 سال آخر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید