ماموریت جدید پژوهشگاه ابن سینا؛ فراوری تخمک و اسپرم از سلول های پرتوان القایی

به گزارش بازی های فکری، دبیر ستاد توسعه سلول های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری درباره مسئولیت های جدید پژوهشگاه ابن سینا، گفت: مسئولیت جدید پژوهشگاه ابن سینا در حوزه ناباروری از امروز این است که از سلول های پرتوان القایی یا ips برای به دست آوردن تخمک یا اسپرم استفاده کند.

ماموریت جدید پژوهشگاه ابن سینا؛ فراوری تخمک و اسپرم از سلول های پرتوان القایی

به گزارش بازی های فکری، دکتر امیرعلی حمیدیه امروز در نشست خبری رونمایی از بانک سلول های بنیادی خون قاعدگی با بیان این که بزرگترین مشکل یا اتفاقی که در دهه های اخیر رخ داد، کنترل جمعیت بود، اضافه کرد: امروزه، قرار دریافت مردم در معرض عوامل محیطی باعث شده که ناباروری مشکل جدی برای مردم محسوب گردد. خدا را شکر که پژوهشگاه هایی همچون ابن سینا وجود دارند که در جهت کاهش آلام مردم فعالیت می نمایند.

وی با بیان این که من هر گاه به چنین مراسم هایی دعوت می شوم، ماموریت جدیدی را از میزبانان می خواهم اضافه کرد: ما منتظر بودیم تا این طرح سرانجام یابد و مسئولیت جدیدی را به پژوهشگاه ابن سینا بسپاریم. مسئولیت جدید پژوهشگاه ابن سینا در حوزه ناباروری از امروز این است که از سلول های پرتوان القایی یا ips برای به دست آوردن تخمک یا اسپرم استفاده کند. سال 2013 یاماناکا جایزه نوبل را به دست آورد و از سلول های پوست سلول های بنیادی را ساخت. سال گذشته در ژاپن فعالیت هایی را آغاز کردند تا از سلول های پوست، اسپرم و تخمک بسازند. در کشور پیشرفته ای مثل ژاپن هدف این است که افراد در سنین 80،90 سال صاحب اولاد شوند و نسل خود را حفظ نمایند.

حمیدیه اضافه کرد: پس یکی از کارهای ابن سینا برای آینده، استفاده از ips برای فراوری اسپرم و تخمک است. آی وی اف را ابن سینا آغاز کرد و در کشور توسعه داد و در حال حاضر، خدا را شکر در همه شهرستان ها این خدمات وجود دارد. پنج یا 10 سال دیگر تکنولوژی روز جهان استفاده از ips برای به دست آوردن تخمک و اسپرم است. خواهش من از پژوهشگاه ابن سینا این است که تیم های ورزیده خود را به سمت فعالیت در این حوزه سوق دهد.

دبیر ستاد سلول های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ادامه داد: ماموریت دیگری که می توان تعریف کرد، برطرف مشکل بیماری های ژنتیکی میتوکندریال است که فکر می کنم به جز دو پژوهشگاه ابن سینا و رویان از جای دیگری در داخل کشور این فعالیت ها برنیاید.

حمیدیه در سرانجام با بیان این که پزشکی بازساختی این است که درمان بیماری ها براساس برطرف علائم نباشد، اضافه کرد: پزشکی بازساختی یعنی اگر جنینی مسئله ای دارد، منجر به سقط نگردد. گاهی ممکن است دیر گردد و قانون اجازه سقط ندهد، اما الان مبحثی به نام جینریتینگ وجود دارد؛ یعنی قبل از به جهان آمدن نوزاد جینرتینگ (generating) بر وی اعمال می گردد. ماموریت بزرگ دیگر ابن سینا، جینرتینگ (generating) در جنین است. ضمن تشکر از محققان ابن سینا بابت همه فعالیت ها، فکر می کنم با محققانی که ابن سینا دارد، طی سه یا چهار سال این فعالیت ها به بار خواهد نشست.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 29 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mbgames.ir شناسه مطلب: 56

به "ماموریت جدید پژوهشگاه ابن سینا؛ فراوری تخمک و اسپرم از سلول های پرتوان القایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماموریت جدید پژوهشگاه ابن سینا؛ فراوری تخمک و اسپرم از سلول های پرتوان القایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید