تامین مالی جمعی ابزاری برای توسعه کسب وکارهای نوپا

به گزارش بازی های فکری، دفتر تامین سرمایه گذاری، بر تسهیل زیرساخت های سرمایه گذاری، شبکه سازی برای ارتباط بهتر اجزای زیست بوم دانش بنیان و توسعه ابزارهای مالی این حوزه فعال است.

تامین مالی جمعی ابزاری برای توسعه کسب وکارهای نوپا

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، یکی از بسترهای حمایتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای توسعه زیست بوم اقتصاد دانش بنیان و خلاق، ابزار تامین مالی جمعی یا کرادفاندینگ است .در این روش، پروژه های توجیه پذیری که به دلیل کمبود منابع اجرا نشده، با جمع آوری سرمایه های خرد از عموم مردم، تامین مالی شده تا پروژه به بهره برداری برسد و در پایان، سود و زیان پروژه بین صاحب طرح و سرمایه گذاران تقسیم خواهد شد.

بنابراین با استفاده از دسترسی آسان شبکه های اجتماعی و سایت های اینترنتی دارای مجوز فعالیت، امکان تامین مالی خرد از عموم مردم برای صاحبان طرح ها بطور مستقیم و بی واسطه فراهم خواهد شد.

راه اندازی 6 پلتفرم

در حال حاضر 6 پلتفرم دارای مجوز در حال فعالیت هستند و تعدادی شرکت هم پیروز به اخذ موافقت اصولی در این زمینه شده اند.از زمان معرفی این ابزار در بهمن ماه گذشته، تا به امروز 9 طرح مختلف جهت تامین مالی از طریق 3 پلتفرم فوق الذکر معرفی شده ا.

از این میان 7 طرح پیروز به جذب سرمایه شده و 1 طرح در حال تامین مالی است.تعداد طرح ها پیوسته در حال افزایش است و تا به امروز حدود 16 میلیارد تومان برای طرح های نوآورانه مستقیماً از عموم مردم تامین مالی شده است.این طرح ها در حوزه فعالیت های رایانه ای، کشاورزی، تجهیزات و محصولات پزشکی و دارویی و وسایل نقلیه بوده است..

علاوه بر این با تعاملات اجرا شده با بورس، سقف تامین مالی هر طرح از مبلغ 20 میلیارد ریال به 100 میلیارد ریال افزایش یافته و امکان افزایش بیش تر آن در آینده نزدیک هم وجود دارد. انتظار می رود ابزار تامین مالی جمعی در آینده، به یکی از راه های اصلی تامین سرمایه برای کسب و کارهای نوپا تبدیل شود.

اهداف و برنامه ها

از جمله برنامه ها و اقدامات این دفتر می توان به اعطای مجوز ارزشگذاری دارایی های نامشهود، عملیاتی سازی و حمایت از راه اندازی پلتفرم های تامین مالی جمعی و همکاری با بیمه مرکزی جهت تسهیل فعالیت بیمه های فناور و آنلاین اشاره کرد.

ایجاد بستر استفاده از فناوری های تازه از جمله بلاکچین، احراز هویت الکترونیکی، تسهیل پذیرش شرکت های دانش بنیان در بازار سرمایه، برگزاری جلسات کارگروه ها در حوزه های مختلف فناوری مالی (فین تک) در معاونت علمی و کمک به رفع مسائل این شرکت ها، از دیگر برنامه های دفتر تامین مالی و سرمایه گذاری است.

تامین مالی جمعی

دفتر تامین مالی و سرمایه گذاری خدمات تقویت تامین سرمایه برلی توسعه تولید محصولات دانش بنیان، تنوع بخشی، تقویت و ایجاد نهادها ابزارهای تخصصی تامین مالی را ارئه می دهد.

از اهداف این دفتر می توان به هدایت و ترغیب سرمایه گذاران بخش خصوصی و سایر منابع مالی از جمله منابع وقف به سرمایه گذاری در طرح فناورانه و همچنین ارتقای همکاری های بین الملل در توسعه بازار و سرمایه گذاری در فناوری های نوین ذیل معاونت توسعه، مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اشاره کرد.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 6 آذر 1400 بروزرسانی: 6 آذر 1400 گردآورنده: mbgames.ir شناسه مطلب: 1198

به "تامین مالی جمعی ابزاری برای توسعه کسب وکارهای نوپا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تامین مالی جمعی ابزاری برای توسعه کسب وکارهای نوپا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید