فناوری جدید با تاباندن نور، اشیا را نامرئی می نماید

به گزارش بازی های فکری، گروهی از محققان معتقدند یک نوع خاص از موج نوری کشف نموده اند که می تواند به طور مستقیم وارد اشیا گردد و آنها را نامرئی کند.

فناوری جدید با تاباندن نور، اشیا را نامرئی می نماید

محققان دانشگاه TU Wien اتریش و دانشگاه اوترخت هلند اعلام نموده اند راهی یافته اند تا نور را به طور مستقیم از اشیا بگذرانند و آنها را در مقابل چشم انسان و دوربین نامرئی کند.

هرچند فناوری آزمایشی برای استفاده در مقیاس عظیم آماده نیست، اما طبق گزارش ها ابزاری ارزشمند برای تصویربرداری پزشکی است و به محققانی یاری می نماید که خواستار آنالیز داخل سیستم های بیولوژیکی هستند.

محققان از سال ها قبل روی اشکال مختلف نامرئی شدن تحقیقاتی انجام داده اند. به طور معمول آنها سعی می نمایند راهی برای خم کردن نور یا پراکنده کردن آن در اطراف یک شیء بیابند تا آن را از نظر مخفی نمایند.

اما روش تازه کمی تفاوت دارد و طی آن نوع خاصی نور به طور مستقیم به شیء نفوذ می نماید. استفان روتر محقق ارشد این پژوهش می گوید: یکی از جنبه های این تحقیق که ما را به هیجان آورده این واقعیت است که حوزه های نوری به کار گرفته شده در این مطالعه، الگوهای بازده میدانی مخصوصی پشت شیء و همچنین داخل شیء به وجود می آورند.

البته این فناوری نامرئی نماینده کاملاً آماده نیست و به عنوان مثال برای جریان خون نمی توان به راحتی از آن استفاده کرد. اما محققان امیدوارند در آینده این سیستم را ارتقا دهند.

این تحقیق در نشریه Nature Photonics منتشر شده است.،مهر

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 22 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 22 اردیبهشت 1400 گردآورنده: mbgames.ir شناسه مطلب: 926

به "فناوری جدید با تاباندن نور، اشیا را نامرئی می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فناوری جدید با تاباندن نور، اشیا را نامرئی می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید