زنان دو برابر مردان در خطر ابتلا به افسردگی هستند

به گزارش بازی های فکری، خبرنگاران/البرز یک روانشناس بالینی گفت: افسردگی در کسانی که در سابقه خانوادگی، افسردگی یکی از اعضای خانواده را گزارش می نمایند بیشتر به چشم می خورد.

زنان دو برابر مردان در خطر ابتلا به افسردگی هستند

مریم نوری در گفت و گو با بازی های فکری گفت: اختلال افسردگی در زنان بسیار رایج است و زنان دو برابر بیشتر از مردان احتمال ابتلا به افسردگی بالینی را دارند.

نوری اضافه نمود: سلامت روان زنان از حیث این که زنان نقش خطیری درآموزش و پرورش فرزندان دارند، اهمیت ویژه ای دارد، از این رو وظیفه حساسی بر عهده رسانه های سلامت و مسئولین در اطلاع رسانی، پیشگیری و درمان به موقع این اختلال در همه جوامع است.

وی در مورد علائم افسردگی اضافه نمود: عوامل مختلفی در بروز نشانه های افسردگی در زنان نقش دارند، فاکتورهایی مانند ژنتیک، هورمون، آسیب های اجتماعی، استرس، استرس ناشی از باروری و زایمان و مصرف داروهای ضد افسردگی از جمله این موارد هستند.

نوری گفت: دانشمندان و پژوهشگران دانشگاه مریلند به تازگی ژنی را کشف نموده اند که در موش و انسان یکی است و هنگامی که افزایش می یابد، موجب افزایش استرس و اضطراب در فرد می گردد؛ همچنین مطالعات از مستقیم بودن ارتباط میان ژن یاد شده و افسردگی خبر می دهد، در واقع این ژن در منطقه ای از مغز که کنترل احساسات و حافظه را بر عهده دارد هورمون های مربوط به افسردگی را فراوری می نماید.

این روانشناس بالینی در ادامه از تاثیر سابقه خانوادگی در افسردگی افراد سخن گفت و اظهار کرد: افسردگی در کسانی که در سابقه خانوادگی، افسردگی یکی از اعضای خانواده را گزارش می نمایند بیشتر به چشم می خورد ولی از آنجایی که خیلی از زنان سابقه خانوادگی خود در رابطه با افسردگی گزارش نمی نمایند بنابراین می توان گفت ژنتیک مشخصا نمی تواند پیش بینی نماینده خوبی برای افسردگی در زنان باشد.

نوری اضافه نمود: معمولاً افرادی که دچار افسردگی شده اند آن را در ام آر آی خود به صورت تفاوت های مغزی با افراد سالم از خود نشان می دهند؛ یعنی در قسمت های مربوط به تنظیم خلق، اشتها، فکر کردن، برنامه ریزی و... اختلال از خود نشان داده و همچنین پیغام رسان های عصبی که مسئول برقراری ارتباط هستند نیز دچار مشکل می شوند.

وی در خاتمه گفت: در حال حاضر محققان در حال آنالیز نقش هورمون های زنانه و نوسانات آن در افسردگی هستند. هورمون ها قادر به تغییر ترکیب شیمیایی مغز بوده و به دلیل اهمیت نقش یک سری از دوره های خاص زندگی زنان مانند بلوغ، قبل، بعد و طول دوران بارداری و آستانه یائسگی در خلق و خوی خانم ها، توجه ویژه ای به هورمون ها توسط دانشمندان شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 22 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mbgames.ir شناسه مطلب: 115

به "زنان دو برابر مردان در خطر ابتلا به افسردگی هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زنان دو برابر مردان در خطر ابتلا به افسردگی هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید