زالی: نظارت بر رعایت دستورالعمل های بهداشتی با جدیت دنبال می گردد

به گزارش بازی های فکری، تهران (پانا)- فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران از اعمال جرایم سختگیرانه برای متخلفانی که پروتکل های بهداشتی را رعایت نمی نمایند، اطلاع داد و از مردم خواست تا موارد تخلف را به معاونت بهداشت دانشگاه های علوم پزشکی استان تهران گزارش دهند.

زالی: نظارت بر رعایت دستورالعمل های بهداشتی با جدیت دنبال می گردد

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر علیرضا زالی در گفت وگوی زنده با بخش خبری، اظهار کرد: گزارشات نشان می دهد علی رغم تاکید ستاد ملی مقابله با کرونا، ستاد مقابله با کرونای تهران و استانداری تهران بسیاری از محدودیت ها به طور جدی مورد توجه قرار نگرفته است و طبق نتایج جلسات با وزیر کشور و استاندار تهران، قرار بر این شد تا ابعاد نظارتی رعایت پروتکل ها و دستورالعمل ها با جدیت دنبال گردد.

وی ادامه داد: امیدواریم مردم هم در این زمینه همکاری های لازم را داشته باشند و در صورت مشاهده تخطی مشاغلی که تعطیل اعلام شده، به ستاد مقابله با کرونا کلانشهر تهران یا معاونت بهداشت دانشگاه های علوم پزشکی مستقر در تهران اطلاع دهند تا مورد آنالیز قرار گیرد.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران در این خصوص اضافه کرد: تمامی اصناف موظف به نصب کیو آر کد مختص خود در معرض دید ارباب رجوع هستند که این کد قابل رهگیری است. بر اساس این کد مردم می توانند شکایات خود را به وسیله سامانه 190 به معاونت بهداشت دانشگاه های علوم پزشکی استان تهران منتقل نمایند تا رسیدگی گردد.

لزوم استمرار محدودیت ها برای کنترل بیماری

به گفته دکتر زالی، تعطیلی یک هفته از نظر اپیدمیولوژیک تاثیر چندانی بر کنترل بیماری، با توجه به دوره نهفتگی آن، نخواهد داشت و درخواست آنها تمدید و استمرار محدودیت هاست.

وی از اجرای طرح اعمال جرایم برای متخلفانی که در تهران دستورالعمل ها را رعایت نمی نمایند، تا هفته آینده اطلاع داد و گفت: از طرفی با همکاری استاندار تهران نامه ای با تاکید بر اعمال جرایم قطعی برای سفرهای غیرضرور خطاب به وزیر بهداشت و وزیر کشور نیز تنظیم و ارسال شد. البته تصمیم برای اعمال جرایم در کشور نسبت به سایر کشورهای جهان با تاخیر صورت گرفت.

در بعضی مناطق تنها 35 درصد افراد ماسک می زنند

دکتر زالی اظهار کرد: در استان تهران تنها 55 درصد افراد از ماسک استفاده می نمایند که این آمار در بعضی مناطق کمتر است و حتی در بعضی نواحی پرتراکم این عدد به 35 درصد هم می رسد.

ماسک شرط لازم برای پیشگیری است و شرط کافی و مهم برای جلوگیری از سرایت این بیماری، فاصله گذاری اجتماعی است. بدون ایجاد فرآیندهای مورد نظر در این خصوص، زدن ماسک یاری نماینده است اما راهکار قطعی نخواهد بود.

بستری نزدیک به هزار بیمار جدید در 24 ساعت گذشته

دکتر زالی توضیح داد: در 24 ساعت گذشته در تهران مجموع افرادی که بر اثر کرونا جان خود را از دست دادند، 116 مورد گزارش شده است که از این تعداد، 70 نفر آزمایش PCR مثبت داشته اند.

وی با اشاره به اینکه در روزهای اخیر میزان مراجعین سرپایی و میزان بستری در بخش های بیمارستانی استان تهران، رو به افزایش بوده که نشان دهنده شرایط نگران نماینده ای است، اضافه کرد: در 24 ساعت گذشته در تهران 961 بیمار جدید در مراکز درمانی بستری شدند که عدد قابل توجهی است. از این میزان 167 نفر در بخش مراقبت های ویژه بستری شدند.

فرمانده ستاد مقابله با بیماری کرونا در تهران، گفت: سهم بستری بیماران از مراجعه نمایندگان به بخش های بهداشتی و درمانی، عددی معادل 10,5 درصد است و 19 درصد از مجموع افراد بستری در بیمارستان ها، در بخش مراقبت ویژه تحت درمان قرار گرفته اند.

به گفته دکتر زالی، در مهرماه در سه روز متفاوت آمار مرگ و میر، مراجعین و بستری نسبت به روزهای آغازین بحران تا به امروز، رکورد زده است که بدترین شرایط در تهران 72 ساعت قبل گزارش شد.

وی در انتها مطرح کرد: بر اساس تعاریف علمی، اگر در دو هفته اخیر در یک منطقه به ازای هر 100 هزار نفر بیش از 25 مورد ابتلا گزارش شده باشد، شرایط بحرانی و قرمز تلقی می گردد که در تهران بسیار فراتر از این شاخص در حال حرکت هستیم.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 19 آبان 1399 بروزرسانی: 19 آبان 1399 گردآورنده: mbgames.ir شناسه مطلب: 567

به "زالی: نظارت بر رعایت دستورالعمل های بهداشتی با جدیت دنبال می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زالی: نظارت بر رعایت دستورالعمل های بهداشتی با جدیت دنبال می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید