دلگیری های یک بازیگر محجوب و بی حاشیه

به گزارش بازی های فکری، صد نفر از همین دوستان خودم گفتند دیوانه ای که در این شرایط می خواهی کار کنی، چرا می خواهی با جان و سلامتی خود بازی کنی ولی من می گفتم تئاتر برای ما مقدس است. نگذاریم چراغش خاموش گردد اما حالا پشیمانم.

دلگیری های یک بازیگر محجوب و بی حاشیه

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، این جملات بخشی از سخنان سیاوش چراغی پور است؛ بازیگر بی حاشیه تئاتر که این روزها با نمایش کوکاکولا روی صحنه است.

اما این بازیگر محجوب حالا غمگین و رنجیده است از دلگیری هایش می گوید ولی تاکید نمود که با وجود همه مرارت ها،کم فروشی نمی نماید و برای تماشاگر، انرژی کمی نمی گذارد.

چراغی پور گفت: همواره زمان اجرا که نزدیک می شد، انرژی ام فوران می کرد ولی حالا پایم به سالن کشیده نمی گردد. می دانستم اجرا در این شرایط سخت است ولی همه فکرم این بود که چراغ تئاتر را روشن نگه داریم تا تماشاگران آن را فراموش ننمایند.

او ادامه داد: گفتم به هر حال باید اجرای تئاتر از جایی شروع گردد و خوب است ما هم جزو شروعگران باشیم. بالاخره باید راه حلی پیدا کنیم ولی چه می دانستم با چنین بی مهری هایی رو به رو می شویم.

چراغی پور درباره تجربه حضورش روی صحنه در روزهای کرونایی شرح داد: تجربه تلخی است ولی وقتی پایم به صحنه برسد، وقتی نور و گرمای پروژکتورها را بر صورتم حس کنم، دیگر فرقی نمی نماید دو تماشاگر در سالن باشند یا 2هزار نفر. با تمام وجود بازی می کنم چراکه برای تماشاگرم حرمت قائلم. اگر مدیران هنری برای ما حرمت قایل نیستند، ولی ما برای مخاطب مان احترام قائلیم ولی به دلیل رفتارهایی که با ما شد، دیگر آن انرژِی قبل را ندارم که مثلا سه ساعت پیش از اجرا بی تاب و بی قرار باشم.

این بازیگر روندی از بازبینی و صدور مجوز نمایش کوکاکولا را تشریح کرد و افزود: در این روزهای کرونایی که هر بار بیرون آمدن از خانه می تواند خطرآفرین باشد و بسیاری از افراد حتی برای تماشای یک نمایش ترجیح می دهند یک ساعت هم در یک مکان در بسته ننشینند، ما سه بار بازبینی رفتیم. در صورتی که متن ما مجوز داشت ولی هر بار به دلیلی غیر منطقی، مجوز ما به مشکل برمی خورد.

او افزود: متاسفانه ایرادهایی که دوستان وارد می کردند، یکسری از اصول تئاتری را زیر سئوال می برد مسایلی مانند زن پوشی و مرد پوشی که از دیرباز در تئاتر مرسوم بوده است.

بازیگر نمایش های دیدار بانوی سالخورده و بر پهنه دریا تاکید نمود: شخصا بیش از 30 سال است روی صحنه ام و با خطوط قرمز بیگانه نیستم. ضمن اینکه هنرمندانی مانند ما که در برهه حساسی مانند دوران کرونا روی صحنه آمده ایم، حتما دل مان برای تئاتر می تپد و حتی بیش از مدیران از آن مراقبت می کنیم.

چراغی پور با ابراز تاسف از مشکلاتی که برای پوستر این نمایش پیش آمده است، ادامه داد: بعد از سه بار بازبینی که مجوز گرفتیم، مشکل تبلیغات شروع شد. پوسترمان اجازه انتشار نمی گرفت در حالیکه در این پوستر تصویر ما با همان لباس هایی منتشر شده که در اجرا بر تن داریم. تصور کنید در این واویلایی که ما روی صحنه ایم، حتی یک پوستر و تصویر نداریم که دست کم در صفحات شخصی خود منتشر کنیم تا حداقل دوستان خودمان از اجرای ما با خبر شوند و به دیدن نمایش مان بیایند. بیلبورد و تبلیغ تلویزیونی که برای تئاتر محال است.

بازیگر فیلم دنیا با من برقص با انتقاد از عملکرد مدیران هنری در ارتقای تبلیغات تئاتر افزود: این دوره بهترین زمان بود برای رایزنی با تلویزیون تا تئاتر از تیزرهای تلویزیونی با تخفیف برخوردار گردد یا مثلا می شد برای بیلبورد شهری با شهرداری مذاکره کرد ولی ما همه این فرصت ها را از دست می دهیم و مرگ آورتر از همه اینها اینکه حتی از نصب پوستر نمایش های تئاتر شهر بر سردر تالار اصلی همین مجموعه هم دریغ می کنیم.

چراغی پور ابراز تاسف کرد: وقتی مدیران هیچ گونه همراهی برای از سر گیری تئاتر نمی نمایند، چرا اقدام به بازگشایی تئاتر کردند؟

بازیگر نمایش گلن گری گلن راس اعلام کرد: انتظار داشتم مدیران هنری در همان اجراهای نخست به سالن ما بیایند و به اولین گروه هایی که در دوران کرونا روی صحنه رفتند، دلگرمی بدهند. وقتی خودشان پایشان را به تئاتر نمی گذارند، تماشاگر هم به اینها نگاه می نماید مثل اینکه وزیر بهداشت با زدن ماسک، مردم را به این کار تشویق می نماید. تئاتر هم حوزه کاری مدیران هنری است که باید برای آن انرژی بگذارند.

او در ادامه از خانه تئاتر هم انتقاد کرد و گفت: قرار بود 25 فروردین سال جاری در تماشاخانه استاد جوانمرد خانه تئاتر اجرا داشته باشیم که ماجرای کرونا پیش آمد و بعد از بازگشایی تئاتر، خانه تئاتر سالن خود را باز نکرد در حالیکه این مجموعه داعیه معیشت هنرمندان را دارد و اجرای تئاتر می توانست حداقل کمکی به یک گروه نمایشی باشد. به هر حال تعطیلی آن سالن سبب شد ما در تئاتر شهر اجرا بگیریم.

چراغی پور از دیگر مشکلاتی که بر سر راه این نمایش ایجاد شده است هم یاد کرد و افزود: قرار بود برای اجرا به نروژ دعوت شویم ولی در مقطعی که آنها در حال پیگیری با ما بودند، اینترنت سراسری به مدت 10 روز قطع شد و این فرصت هم از دست رفت چراکه هیچ راه ارتباطی با آنان نداشتیم.

او در سرانجام سخنانش گفت: کرونا بحرانی دنیای است ولی بعد از گذشت چند ماه هنوز مسئولان ما نتوانسته اند هیچ راه حل مناسبی پیدا نمایند و در این میان بعضی از گروه ها مانند هنرمندان تئاتر از کمترین امکانات اقتصادی هم برخوردار نبوده اند.

نمایش کوکاکولا به کارگردانی نصیر ملکی جو با بازی سیاوش چراغی پور و پگاه کاظمی این روزها در تالار قشقایی مجموعه تئاتر شهر روی صحنه است. این اثر نمایشی که ویژه تماشاگران بالای 16 سال است، هر شب راس ساعت 19 و چهل و پنج دقیقه روی صحنه می رود.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 30 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mbgames.ir شناسه مطلب: 464

به "دلگیری های یک بازیگر محجوب و بی حاشیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلگیری های یک بازیگر محجوب و بی حاشیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید