دبیر کل سازمان ملل: وقت همبستگی است نه تحریم

به گزارش بازی های فکری، دبیر کل سازمان ملل متحد در نامه ای به کشورهای گروه 20 بر ضرورت برطرف تحریم های کشورها در بحبوحه شیوع ویروس کرونا تأکید نموده است.

دبیر کل سازمان ملل: وقت همبستگی است نه تحریم

به گزارش گروه بین الملل بازی های فکری، آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد روز سه شنبه خواهان تعلیق تحریم های اعمال شده علیه کشورهای مختلف جهان شد.

به نوشته فارن پالیسی گوترش در نامه ای روز سه شنبه تأکید نموده تحریم ها خطرات سلامت را برای میلیون ها نفر از مردم برجسته نموده و در کوشش های جهانی برای مقابله با ویروس کرونا اخلال ایجاد می نمایند.

در روزهای گذشته درخواست های جهانی برای تحریم های وضع شده علیه کوبا، ایران، کره شمالی، ونزوئلا و زیمبابوه جهت مقابله با ویروس کرونا شدت گرفته است.

گوترش در نامه ای خطاب به کشورهای گروه 20 نوشته است: من خواهان برطرف تحریم های اعمال شده علیه کشورها جهت ضمانت دسترسی به غذا، تجهیزات ضروری سلامت و حمایت های پزشکی در بحبوحه شیوع کووید-19 هستم. زمان همبستگی است نه حذف.

دبیر کل سازمان ملل متحد خاطرنشان نموده در جهانی در هم تنیده امروزه نظام بهداشتی هر کشوری تنها به اندازه ضعیف ترین نظام بهداشتی در جهان قدرت خواهد داشت. او می نویسد: به خاطرداشته باشیم در جهانی در هم تنیده امروزی میزان قوی بودن ما فقط به اندازه ضعیف ترین نظام بهداشتی است.

با وجود این، یک دیپلمات در شورای امنیت سازمان ملل متحد به فارن پالیسی گفته است هیچ کوشش هماهنگ و جدی در این شورا برای برطرف تحریم علیه کشورهای دیگر در جریان نیست.

نامه آقای گوترش در شرایطی منتشر شده که طی روزهای گذشته فشارها بر دولت آمریکا برای برطرف تحریم ها علیه ایران برتری گرفته است.

مایک پامپئو، وزیر امور خارجه آمریکا و سایر مقام های دولت این کشور در روزهای گذشته بارها مدعی شده اند تحریم های آمریکا اخلالی در ارسال یاری های بشردوستانه با ایران ایجاد نمی نماید.

کارشناسان مسائل تحریمی می گویند با آنکه از لحاظ تئوری این نکته ممکن است صحیح باشد در عمل تحریم های بانکی آمریکا شرکت ها را برای انجام هر گونه مبادله با ایران بی میل می نماید.

طی یک ماه اخیر به دنبال شیوع بیماری کووید 19 در کشورهای جهان و ایران، شمار زیادی از سران کشورها مانند ترکیه، روسیه و پاکستان و چین خواهان لغو تحریم های آمریکا علیه ایران شده اند. تحریم های آمریکا باعث شده است ارسال تجهیزات و مواد لازم برای مقابله با ویروس کرونا با مشکل روبرو گردد.

دبیرکل حزب الله لبنان نیز اول فروردین ماه طی سخنرانی خود، درباره شیوع بیشتر کرونا در ایران به دلیل تحریم ها هشدار داد و گفت که این تحریم ها جنایت علیه بشریت است.

با این حال دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در واکنش به درخواست های بین المللی گفته است که با لغو تحریم های این کشور علیه ایران مخالفت است.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 24 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mbgames.ir شناسه مطلب: 236

به "دبیر کل سازمان ملل: وقت همبستگی است نه تحریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دبیر کل سازمان ملل: وقت همبستگی است نه تحریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید