تقویت سیستم ایمنی بدن با خوراکی های مفید

به گزارش بازی های فکری، مصرف غذاهای تقویت کننده سیستم ایمنی یک عادت بسیار مفید است. برای تقویت سیستم ایمنی بدن خود و جلوگیری از بیماری های مختلف، از همین امروز این مسائلی را که در مطلب زیر بیان نموده ایم بخوانید و انجام دهید. با ما همراه باشید.

تقویت سیستم ایمنی بدن با خوراکی های مفید

برای داشتن سیستم ایمنی قویتر باید چه چیز هایی بخورید

مواد غذایی مناسب می توانند از بیمار شدن شما جلوگیری نمایند و اگر بیمار شدید، باعث بهبود سریعتر شما شوند.

در زیر شرح می دهیم که چطور سیستم ایمنی تان را تقویت کنید و به بدنتان یاری کنید تا با عوامل بیماری زا مقابله کند.

شما در مترو، عطسه نموده اید یا در یک کافی شاپ به سرفه می افتید. همکاران شما در زمانی که بیمارند و به مرخصی احتیاج دارند نیز سرکار می آیند.

بچه ها شما با بیماری هایی که تابحال اسمشان را هم نشنیده اید، به خانه بر می گردند. چطور با این تفاسیر، انتظار دارید که سالم بمانید؟

این مسئله مانند بیماری فصلی، از کنترل شما خارج است و گاهی اوقات مریض می شوید. اما قدرت شما بیش از چیزی است که فکر می کنید.

سیستم ایمنی بدن شما، یک چیز خارق العاده است. باکتری های موجود در روده شما در واقع یک ارتش قدرتمند هستند که با بیماری ها مبارزه می نمایند اما تنها در صورتی که بدرستی آنها را تقویت کنید.

اگر بیمار شوید، مواد غذایی خاصی هستند که به بهبود سریعتر شما یاری می نمایند. چیزی که امروز می خورید، می تواند معین کند که آیا فردا بیمار می شوید یا نه.

در اینجا نحوه ایجاد یک سیستم ایمنی قوی و یاری به بدنتان برای مقابله با عوامل بیماری زا را بیان می کنیم.

سیستم ایمنی بدن، برترین خط دفاعی شماست

حالا زمان آن است که به لایه های پوشش حفاظتی مان بیفزاییم و سیستم دفاعی مان را تقویت کنیم(من فقط در خصوص شال گردن و کت های زمستانی صحبت نمی کنم، هر چند وجود آنها هم مفید است). برای اینکه سالم و پر انرژی بمانیم و احتیاجی به مرخصی نداشته باشیم باید سیستم ایمنی بدنمان را تقویت کنیم.
نحوه عملکرد سیستم ایمنی بدن از این قرار است
مبارزه بدن ما برای حفظ امنیت، از دهان شروع می گردد. اما شما نمی دانستید که بزاق، حاوی انتی بیوتیک هایی مانند لیزوزیم، آلفا آمیلاز و لاکتوفرین است.

هر میکروبی که بطور مخفیانه از آنها عبور کند، با اسید هیدروکلریک معده ما روبرو خواهد شد. اگر این میکروب ها، زنده بمانند به پروتئین ها و ترکیبات شیمیایی دستگاه گوارش که باکتری های مضر را غیر فعال می نمایند، حمله می نمایند.

در نهایت، باکتری های مفید بدن ما، وارد عمل می شوند. آنها از ورود باکتری های مضر به جریان خون و مستقر شدن آنها در روده کوچک و بزرگ ما جلوگیری می نمایند. این باکتری های مفید، پروبیوتیک نامیده می شوند. آنها را در برابر بیماری ها مانند یک ارتش در نظر بگیرید.

ارتش باکتری هایتان را تقویت کنید

دستگاه گوارش، بیش از 70% سیستم ایمنی بدن ما را تشکیل می دهد و صندلی باکتری های خوب روده است که با بسیاری از بیماری ها مبارزه می نمایند.

اگر می خواهید که آن باکتری ها بدرستی وظایفشان را انجام دهند، باید آنها را تقویت کنید. آنها عاشق مواد غذایی مغذی و سرشار از فیبر هستند.

اما غذاهای فراوری شده، چربی و قند را زیاد دوست ندارند. به همین علت یک رژیم غذایی متعادل که شامل همه مواد غذایی باشد، برترین دفاع در برابر انواع ویروس ها و عفونت هاست.

به عبارت دیگر اگر رژیم غذایی شما نامناسب باشد، بیشتر بیمار می شوید و بیماری شما مدت بیشتری طول می کشد.

خوردن غذاهای نامناسب در زمان بیماری، فقط شما را بیمارتر می کند. از سویی دیگر، تغذیه خوب، بدن شما را قادر می سازد که با تمام قدرت به میکروب های مهاجم، ضربه بزند.

پریبیوتیک ها و پرو بیوتیک ها

آیا می خواهید باکتری های سالمی داشته باشید که آماده دفاع از بدنتان باشند؟ پریبیوتیک ها(با نام مستعار غذای باکتری ها) به تغذیه دوستان خوب میکروبی ما یاری می نمایند.

اساسا، پریبیوتیک ها شکلی از فیبر هایی هستند که بطور کامل هضم نمی شوند. شما باید روزانه حداقل 2 تا 3 وعده از مواد غذایی سرشار از پریبیوتیک دریافت کنید(اگر بیمار هستید و به حمایت بیشتر از فلور روده احتیاج دارید، باید اندازه بیشتری پریبیوتیک مصرف کنید).

برخی از برترین منابع پریبیوتیکها عبارتند از

سبزیجات
مارچوبه، سیر، کنگر فرنگی، تره فرنگی و پیاز
کربوهیدرات ها
جو، لوبیا، جودوسر، کوینولا، چاودار، گندم، سیب زمینی و سیب زمینی شیرین
میوه ها
سیب، موز، انواع توت، مرکبات و کیوی
چربی ها
بذر کتان و دانه چیا

بعلاوه می توانید از یک مکمل پریبیوتیک بهره ببرید. فقط به یاد داشته باشید که مکمل ها، تکمیل نماینده مواد غذایی هستند که مصرف می کنید نه جایگزینی برای آنها.

در همین حال، پرو بیوتیک ها(خود باکتری ها) به ما یاری می نمایند که سالم بمانیم و هنگامی که بیمار می شویم، سریع تر بهبود پیدا کنیم.

اگر سالم هستید، هر روز 1 تا 2 وعده از مواد غذایی سرشار از پرو بیوتیک مصرف کنید(و اگر سعی دارید که از یک مشکل پزشکی جلوگیری نموده یا آن را کاهش دهید، اندازه بیشتری مصرف کنید).

برخی از برترین منابع پروبیوتیکها عبارتند از

لبنیات
ماست، پنیر و کفیر با میکروب های زنده و فعال
سبزیجات ترش شده
ترشی، کلم ترش و کیمچی
سویای تخمیر شده
میسو، تمپه

و چیزهای دیگری مانند سس سویا، کامبوچا

بعلاوه می توانید برای یاری بیشتر به باکتری های سالم روده تان، از یک مکمل پروبیوتیک بهره ببرید اما حتما اول با پزشکتان مشورت کنید.

خوردن اندازه زیادی پریبیوتیک و پرو بیوتیک به شما یاری می کند که با ویروس ها و عفونت های باکتریایی مقابله کنید.

اما حتی سالم ترین رژیم غذایی نیز نمی تواند در برابر هر تهدیدی از شما محافظت کند و گاهی اوقات مریض می شوید.

چگونه درمان شویم

ما بارها گفته ایم که دارویی برای سرما خوردگی معمولی وجود ندارد اما آیا راهی برای سرعت بخشیدن به فرایند بهبودی در زمانی که بیمار می شویم، وجود دارد؟

در واقع بله. مواد غذایی خاصی هستند که می توانند به شما یاری نمایند تا سریعتر از شر حال بدی که دارید، خلاص شوید. بعنوان مثال:

سیر
مانند یک آنتی بیوتیک عمل می نماید و از شدت سرماخوردگی و عفونت های دیگر می کاهد.
سوپ مرغ
سوپ مرغ واقعا مفید است. سوپ مرغ تامین نماینده مایعات و الکترولیت های مورد احتیاج است و ممکن است دارای خواص ضد التهابی باشد که علائم سرما خوردگی را کاهش می دهند. اما باید یک سوپ مرغ واقعی بخورید که از گوشت مرغ تهیه شده باشد نه از نوع آماده و بسته بندی اش.
چای سبز
فراوری آنتی بادی های سلول B را افزایش می دهد و به ما یاری می کند که از شر پاتوژن های مهاجم، خلاص شویم.
عسل
دارای خواص ضد باکتریایی و ضد میکروبی است و به رفع سرفه یاری می کند. چند قاشق چایخوری عسل در یک فنجان چای سبز برای این منظور کافی است.
الدربری
ممکن است عصاره الدربری باعث کاهش طول دوره سرما خوردگی و سایر عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی گردد.

نظرتان در خصوص این باور چیست؟

در زمان سرماخوردگی غذا بخورید و هنگامی که تب دارید، چیزی نخورید. آیا هنگامیکه تب داریم، واقعا نباید چیزی بخوریم؟

شاید این گفته قدیمی، تا اندازه ای درست باشد اما بدن ما پیچیده است و دانشمندان هنوز یک پاسخ مطمئن که برای همه افراد، مناسب باشد، پیدا ننموده اند.

تمام چیزی که ضروری است بدانید این است که باید به بدنتان گوش کنید. احتمالا اشتهای ما تصویر واضحی از آنچه که باید در زمان بیماری، بخوریم یا نخوریم به ما ارائه می دهد. مثلا تعداد بسیار کمی از افراد هستند که دوست دارند در زمان آنفولانزا یا اسهال و استفراغ ، غذا بخورند.

علتش این است که بیماری های شبه آنفولانزا و عفونت های باکتریایی، التهابی ایجاد می نمایند که منجر به سرکوب اشتها می گردد. بنابراین اگر بدن شما می گوید که نباید چیزی بخورید، به حرفش گوش کنید.

بیشتر اوقات، چه چیزی می خورید؟

فکر کردن در خصوص قدرت برخی مواد غذایی خاص، کار خوبی است اما اگر واقعا می خواهید که سیستم ایمنی بدنتان را تقویت کنید، باید درباره نحوه غذاخوردنتان در بیشتر اوقات فکر کنید. بعنوان مثال:
چه اندازهی غذا می خورید؟
پرخوری یا کم خوری بطور مداوم، می تواند بر نحوه واکنش سیستم ایمنی نسبت به عوامل مهاجم، تاثیر منفی بگذارد. اگر رژیم غذایی شما دارای نقص است، زمان آن رسیده که اشکالات آن را رفع کنید.
چربی مصرفی شما از چه نوعی است؟
خوردن اندازه زیادی چربی(مخصوصا چربی های اشباع شده و اسید های چرب امگا 6) می تواند به روده شما آسیب برساند و سیستم ایمنی تان را به خطر بیندازد.

از سویی دیگر، مصرف اندازه متعادلی از چربی های سالم مانند آجیل، روغن زیتون و آووکادو می تواند منبع خوبی از ویتامین E فراهم کند که ممکن است خطر ابتلا به انفولانزا و عفونتهای تنفسی را به حداقل برساند.

آیا گرفتار قند هستید؟
قندهای افزوده و رژیم های غذایی سرشار از قند ممکن است اندازه کارایی سلول های سفید خون را کاهش دهند و باعث افزایش التهاب و آسیب به سیستم ایمنی بدن شما شوند.
آیا پروتئین کافی دریافت می کنید؟
از سویی دیگر، کمبود پروتئین رژیم غذایی و کمبود آهن و روی ممکن است بطور کلی ایمنی را کاهش دهد. در کل، در هر وعده غذایی باید یک کف دست پروتئین برای خانم ها و دو کف دست پروتئین برای آقایان، گنجانده گردد.
آیا از میوه ها و سبزیجات رنگارنگ استفاده می کنید؟
برای تامین ویتامین ها و مواد معدنی مورد احتیاج سیستم ایمنی بدن شما، اندازه زیادی میوه و سبزی مورد احتیاج است.

این ویتامین ها و املاح شامل آهن، روی، منیزیم، منگنز، سلنیوم، مس، اسید فولیک و ویتامین های B12، B6، E، D، C، A هستند.

بنابراین دختر ها و پسر های عزیز به حرف مادرتان گوش کنید و سبزیجات غذایتان را بخورید.

به یا داشته باشید یک رژیم غذایی کامل، سالم و متعادل که به سیستم ایمنی بدن شما یاری کند، در وهله اول، برترین برگ برنده شما برای جلوگیری از بیمار شدن است.

منبع: سایت مجله سلامت

منبع: راسخون
انتشار: 22 آبان 1400 بروزرسانی: 22 آبان 1400 گردآورنده: mbgames.ir شناسه مطلب: 1183

به "تقویت سیستم ایمنی بدن با خوراکی های مفید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تقویت سیستم ایمنی بدن با خوراکی های مفید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید