این حیوانات ماقبل تاریخ سالم از دل یخ بیرون آمدند!، عکس

به گزارش بازی های فکری، این ده موجود ما قبل تاریخ که در سراسر دنیا مشهور هستند، به طرز عجیبی در یخچال های طبیعی و در شرایط خیره کننده ای یافت شده اند و میتوانند سرنخ هایی به دانشمندان بدهند.

این حیوانات ماقبل تاریخ سالم از دل یخ بیرون آمدند!، عکس

تینا مزدکی- حیوانات منقرض شده در کپسول های زمانی فوق العاده و در یخبندان دائمی حفظ شدنه اند؛ این حیوانات در نقاط مختلف دنیا از قلمرو یوکان کانادا تا قطب جنوب کشف شده اند و به دانشمندان این توانایی را داده اند که نگاهی اجمالی به گذشته داشته باشند.

1.بچه کرگدن پشمالو

این بچه کرگدن پشمالو 10000 ساله که به وسیله مردی که آن را پیدا کرد به ساشا ملقب شد، اولین عضو جوان از گونه خود بود که تا به حال کشف شد. محققان مطمئن نیستند که نر است یا ماده، اما مقدار شاخ نشان می دهد که در زمان مرگ از شیر گرفته شده است و در استپ ماموت، منطقه ای خشک و سرد از اسپانیا امروزی تا سیبری پرسه می زده است.

2.توله شیر غار

دانشمندان در سال 2017 این گربه مومیایی شده له شده را در شرق سیبری کشف کردند. این حیوان ماقبل تاریخ احتمالاً به طور ناگهانی و احتمالاً در هنگام رانش گل مرده است. اسپارتا یکی از حیوانات عصر یخبندان است که به خوبی حفظ شده است، حتی سبیل های او هنوز هم دیده می شوند.

3.بچه ماموت

در سال 2007، کاشفان دو بچه ماموت را کشف کردند که آنها را لیوبا و کروما نامگذاری کردند و قدمت آنها به حدود 40000 سال پیش در دو منطقه مختلف سیبری می رسد. محققان با استفاده از سی تی اسکن این دو را آنالیز کردند و متوجه شدند که هر دو بچه ماموت پس از افتادن در آب در گل خفه شده اند. ماموت های کوچولو وقتی مردند چاق و سالم به نظر می رسیدند، حتی کروما شکمش پر از شیر مادر هضم نشده بود که شبیه ماست شده بود.

4.گاومیش کوهان دار باستانی

کامل ترین گاومیش کوهان دار استپی که تا کنون یافت شده است، 9000 سال قدمت دارد. این حیوان حفاظت شده که در سال 2011 در شمال سیبری کشف شد، دارای قلب، مغز و سیستم گوارشی کامل است. بعضی از اندام های آن در طول زمان کوچک شده اند، اما رگ های خونی آن در شرایط تقریباً عالی هستند.

5.کره اسب منجمد

یک اسب 2 ماهه که بین 30000 تا 40000 سال پیش مرده بود در حدود 100 متر زیر سطح در دهانه سیبری در سال 2018 کشف شد. در زمان زندگی، اسب جوان تقریباً 1 متر قد داشت. و بقایای آن به قدری سالم به وسیله یخ نگهداری شده است که سم ها، پوست و دم آن، همراه با موهای ریز که هنوز در سوراخ بینی کره قابل مشاهده هستند، دست نخورده هستند.

6.خرس ماقبل تاریخ

در سال 2020، گله داران گوزن شمالی بقایای یک خرس مومیایی شده را در یخبندان سیبری کشف کردند. در ابتدا، محققان بر این باور بودند که این بقایا متعلق به یک خرس غاری (Ursus spelaeus) است که حدود 22000 سال پیش منقرض شد، اما تجزیه و تحلیل بیشتر در سال 2022 نشان داد که این حیوان مومیایی شده در واقع بقایای 3460 ساله یک خرس قهوه ای ماده است که احتمالاً 2 تا 3 ساله بود که درگذشت.

7. ماموت مومیایی شده

در سال 2022، معدنچیان طلا یک بچه ماموت پشمی 30000 ساله را از منطقه ای در کانادا که دائم منجمد است، پیدا کردند. این بچه ماموت آنقدر به خوبی حفظ شده است که مو و پوست حیوان ماقبل تاریخ هنوز دست نخورده به جای مانده است. اعتقاد بر این است که این ماموت با نام نون چو گا کاملترین ماموت مومیایی شده در آمریکای شمالی است.

8.کلونی پنگوئن های ماقبل تاریخ

در سال 2016، دانشمندان تمام نشانه های گویای یک کلونی متروکه پنگوئن آدلی از جمله پنگوئن های مرده، استخوان ها و سنگریزه های آغشته به گوانو در دماغه ایریزار، که صخره ای در قطب جنوب است را کشف کردند. اما محققان متحیر بودند، زیرا نژاد پنگوئن آدلی برای صدها سال در این منطقه دیده نشده بود. به نظر می رسد که یک دوره ذوب در قاره یخ زده، بقایای مومیایی شده، همراه با استخوان ها و پوسته های تخم مرغ را از مدفون بودن نجات داد و تصور می گردد این پنگوئن ها بین 800 تا 5000 سال قدمت داشته باشند.

9.سنجاب در خواب زمستانی

در نگاه اول، ممکن است این موجود چیزی جز یک توپ خز و چنگال به نظر نرسد. با این حال، اسکن اشعه ایکس نشان داد که این یک سنجاب مومیایی شده است که 30000 سال پیش برای خواب زمستانی خود را جمع نموده است. این حیوان باستانی که به خوبی حفظ شده است یک سنجاب زمینی قطب شمال است. گونه هنوز هم وجود دارد و در منطقه ای که نمونه مومیایی شده در آن یافت شد، در قلمرو یوکان کانادا زندگی می نماید.

10.توله گرگ خاکستری

در سال 2016، معدنچیان کانادایی طلا یک نمونه توله گرگ ماده را کشف کردند که به مدت 57000 سال در یخبندان دائمی نگهداری می شد. تجزیه و تحلیل اشعه ایکس نشان داد که توله گرگ خاکستری که اکنون ژور نام دارد، در زمان مرگ تنها 7 هفته داشته است. محققان این فرضیه را مطرح کردند که ممکن است لانه او فرو ریخته باشد و توله کشته شده و این موضوع به حفظ بدن او یاری نموده است.

منبع: livescience

227323

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 30 مرداد 1402 بروزرسانی: 30 مرداد 1402 گردآورنده: mbgames.ir شناسه مطلب: 1608

به "این حیوانات ماقبل تاریخ سالم از دل یخ بیرون آمدند!، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این حیوانات ماقبل تاریخ سالم از دل یخ بیرون آمدند!، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید