انواع سقف کاذب[

به گزارش بازی های فکری، سقف کاذب به عنوان یک پوشش برای سقف اصلی در نظر گرفته می گردد. این پوشش نه تنها زیبایی سقف را دو چندان می نماید، بلکه با استفاده از آن میتوان تاسیسات و سیم کشی ها را پوشش داد و دغدغه مخفی نگه داشتن آنها را رفع نمود. سقف کاذب نوعی سقف ثانویه برای ساختمان محسوب می گردد که در پایین سقف اصلی نصب می گردد و عیوب آن را رفع می سازد.

انواع سقف کاذب[

جهت دریافت خدمات اجرای روف گاردن با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. روف گاردن و بام سبز با بهترین قیمت و بهترین کیفیت را از ما بخواهید.

این سقف به سقف اصلی و دیوارهای اطراف متصل می گردد و سازه اصلی بار آن را تحمل می نماید. سقف کاذب برای عایق نمودن سقف در برابر صدا و حرارت، اجرای نورپردازی های دکوراتیو، پوشش سیم های تاسیسات و … کاربرد دارد و در بیشتر خانه های امروزی می توان نمونه های مختلف آن را مشاهده کرد.

این سقف ارتفاع اتاق را کاهش می دهد، به همین منظور برای جلوگیری از ایجاد فضایی محدود و تنگ آن را لزوما دیوار به دیوار اجرا نمی کنند. امروزه با خلق ایده های جدید، طرح های متنوعی برای سقف کاذب ارائه می گردد که می توان با توجه به سلیقه و دکوراسیون مورد نظر آن ها را انتخاب نمود.

طراحی سقف های کاذب از جمله جذاب ترین موضوعات در معماری می باشد. با استفاده از این نوع سقف ها می توان تغییری اساس در دکوراسیون داخلی به وجود آورد. این سقف ها با طراحی های منحصر بفرد و جذاب دکوراسیون را زیباتر نشان می دهند و جلوه ای متفاوت به آن می بخشند. از قابلیت های ویژه سقف کاذب این است که می توان در آن نورپردازی انجام داد و فضایی دکوراتیو و دلنشین به نمایش گذاشت.

گاهی سقف کاذب برای تاکید بر یک نقطه از منزل مانند میز نهارخوری اجرا می گردد که این کار ایده ای بسیار جالب و چشمگیر است. این سقف یکنواختی فضا را از بین می برد و آن را به مرکز توجه تبدیل می نماید. از سقف کاذب نه تنها برای پوشش سقف اتاق بلکه برای سقف حمام و سرویس بهداشتی نیز استفاده می گردد.

سقف هایی که در این قسمت از خانه نصب می شوند اصولاً ضد آب هستند و مقاومت بالایی در برابر نفوذ آب و رطوبت دارند. سقف کاذبی که برای مکان های مرطوب کاربرد دارد، از PVC ساخته می گردد.

سقف کاذب نوعی پوشش جدید است که امروزه بیشتر افراد به آن گرایش پیدا نموده اند و برای دکوراتیو نمودن منزل خود از آن استفاده می کنند. این سقف جایگزین مناسبی برای گچ کاری محسوب می گردد و سازه آن به صورت پیش ساخته در کارخانه فراوری می گردد.

سقف کاذب را با مصالح بسیار سبک می سازند و فریم آن را به دیوارهای مجاور متصل می کنند تا هنگام وقوع زلزله در اثر تکان های شدید منجر به تخریب دیوار نگردد. جنس این سقف از PVC، آهن، گچ، چوب، فلز، طلق، آلومینیوم، آهن، کامپوزیت، صفحات فلزی روکش دار و یا ترکیبی از این متریال ها می باشد.

مزایای استفاده از سقف کاذب

از جمله مزایای اجرای سقف کاذب به توضیح زیر می باشند:

 • سقف کاذب قابلیت جا به جایی دارد و هزینه اجرای آن در مقایسه با تعمیر و بازسازی سقف اصلی ارزان تر خواهد بود.
 • این سقف نقش بسیاری در جذب صدا دارد بنابراین از انتقال سر و صدا بین طبقات جلوگیری می نماید.
 • تعمیر سقف کاذب آسان است.
 • این سقف لوله ها و سیم کشی های رد شده در سقف اصلی را پوشش می دهد.
 • اجرای سقف کاذب نقش بسزایی در بهینه سازی مصرف انرژی دارد زیرا از هدر رفت انرژی گرمایشی و سرمایشی جلوگیری می نماید.
 • با استفاده از سقف کاذب می توان نورپردازی های بسیار زیبا در فضای مورد نظر اجرا نمود.
 • اگر سقف کاذب درست اجرا گردد، می تواند مصرف سوخت در ساختمان را به حدالقل برساند.
 • نصب عایق های حرارتی و اجرای سقف کاذب بدون هیچ نوع درز می تواند انتقال حرارت را کاهش دهد.

از جمله معایب سقف کاذب می توان موارد زیر را نام برد:

 • سقف کاذب ارتفاع اتاق را کمی کاهش می دهد زیرا در زیر سقف اصلی نصب می گردد.
 • عمر این نوع سقف کوتاه است و احتیاجمند مراقبت می باشد.
 • این سقف بعد از چند سال غبار گرفته و رنگ پریده می گردد.
 • مقاومت و استحکام این سقف مانند سقف اصلی نیست و در برابر حوادث طبیعی امکان تخریب آن وجود دارد.

انواع سقف کاذب

سقف کاذب رابیتس

سقف رابیتس یکی از رایج ترین انواع سقف کاذب است. رابیتس نوعی ورق مشبک از جنس گالوانیزه است که توسط سیم آرماتوربندی به شبکه فرعی وصل می گردد. رابیتس در دو نوع برجسته و مسطح ساخته می گردد که نوع برجسته آن برای دهانه های عظیم و نوع مسطح آن برای دهانه های کوچک مورد استفاده قرار می گیرد.

سازه سقف رابیتس متشکل از نبشی، میلگرد و لایه رویه (ورق های مشبک گالوانیزه) است. از مزایای این نوع سقف می توان به دسترسی آسان به مصالح، طرح پذیری متنوع و سرعت اجرای مناسب آن اشاره نمود. این سقف علاوه بر مزایای نام برده شده دارای معایبی نظیر مصرف زیاد گچ، وزن زیاد، سرعت اجرای پایین و محدودیت آب و هوایی هنگام گچ کاری می باشد.

سقف کاذب کناف

کناف سقف در بیشتر ساختمان های امروزی به چشم می خورد و به صورت پنل های گچی مسطح به سقف اصلی نصب می گردد. این سقف در دو مدل سقف کاذب کناف یکپارچه و سقف کاذب کناف مشبک اجرا می گردد. سقف کاذب کناف یکپارچه از یک زیرسازی فولادی سبک وزن ساخته شده که پنل های گچی روکش دار بر روی آن نصب می گردد.

اما سقف کاذب کناف مشبک از سازه های سپری و تایل های سقفی به صورت یک شبکه تشکیل شده که توسط آویز به سقف اصلی متصل می شوند. این سقف وزن بسیار سبکی دارد و قیمت آن نیز ارزان می باشد. علاوه بر آن این نوع سقف احتیاج به رنگ آمیزی ندارد و تعمیر و نگهداری آن نیز آسان است. سقف کناف در دو نوع دکوراتیو و ساده طراحی و اجرا می گردد.

سقف کاذب با پنل های از پیش ساخته گچی

جنس این سقف از آلومینیوم است و قطعات از پیش آماده گچی درون آن قرار می گیرند. امکان ایجاد طرح های گوناگون و تعویض قطعات سقف کاذب با پنل های از پیش ساخته گچی وجود دارد و می توان آن را با پرداخت کم رنگ آمیزی کرد. این سقف از مقاومت بالایی در برابر حریق برخوردار است و با محیط زیست سازگاری دارد. علاوه بر آن ایمنی آن در برابر زلزله بالا است و اجرای آن نیز به سرعت و به آسانی صورت می گیرد.

سقف کاذب گریلیوم

سقف کاذب گریلیوم نوعی سقف تزئینی محسوب می گردد و جنس آن از آلومینیوم یا آلیاژ است. این سقف به سقف باز معروف است و آنچه که بعد از نصب سقف دیده می گردد حفره های مربعی شکلی است که در مجاور یکدیگر نصب شده اند.

سقف گریلیوم را می توان به تنهایی و یا ترکیب با دیگر سقف های کاذب اجرا نمود. از مزایای سقف گریلیوم این است که می توان در پشت آن کانال، دریچه و … کار کرد زیرا هیچ چیز جز چراغ از آن دیده نمی گردد. نصب این سقف کاذب مانند سایر سقف ها توسط آویز و با استفاده از زنجیر یا سیم مفتول انجام می گردد.

سقف کاذب چوبی

این نوع سقف حسی گرم و دلپذیر القا می نماید و تاثیر شگرفی بر زیبایی دکوراسیون داخلی می گذارد. این سقف دارای یک بخش اصلی که متشکل از چهار تراش یا فولاد است، تشکیل شده و قسمت فرعی آن نیز از چوب می باشد. نحوه نصب سقف کاذب چوبی بدین نحو است که قبل از اجرای لمبه کوبی، کلاف کشی و تراز سقف با چهارتراش چوبی مناسب در دور تا دور آن انجام می گردد. جنس لمبه های چوبی از چوب نراد خارجی است.

سقف کاذب ترکیبی

سقف ترکیبی از اجرای چند نوع سقف کاذب که به شکل یک طرح هندسی در آمده اند ایجاد می گردد. برای اجرای این سقف باید به این نکته توجه داشت که طرح انتخابی مناسب با سازه های سقف کاذب باشد. قبل از نصب سقف کاذب ترکیبی، زیرسازی مناسب با آهن کشی یا بدون آن باید انجام گردد.

سقف کاذب آلومینیومی

این نوع سقف با استفاده از تایل های آلومینیومی و بدون احتیاج به بتونه کاری و پیچ نمودن تایل ها به سپری اجرا می گردد. سقف کاذب آلومینیومی را می توان تعمیر کرد و به فضای پشت آن دسترسی داشت.

قسمت های مختلف این نوع سقف در جای خود نصب می شوند، برای مثال اگر امکان تعریق و وجود رطوبت در پشت سقف وجود داشته باشد از تایل های روکش شده با پی وی سی و پشت فویل دار استفاده می گردد و اگر هدف از نصب این سقف صرفاٌ برای تزئین باشد از تایل های ساده رنگی استفاده می گردد. علاوه بر آن اگر سقف کاذب به عنوان عایق آکوستیک نصب می گردد باید تایل های پانچ دار برای اجرای آن به کار برده شوند.

سقف کاذب دامپا یا سقف کاذب نواری جزء سقف های کاذب آلومینیومی محسوب می گردد که به وسیله شکل دادن پنل های آلومینیومی ایجاد می گردد. نصب و اجرای سقف کاذب دامپا به راحتی و به سرعت انجام می گردد و پانل های آن را می توان از سمت پایین سقف جا زد و یا آنها را جدا نمود.

این پانل ها غیر قابل اشتعال هستند و رنگ آنها ثابت است. سقف دامپا قابل شستشو است و عمر مفید آن نیز بالا می باشد. این سقف با توجه به محلی که در آن نصب می گردد متفاوت است. برای مکان هایی که احتیاج به عایق صوتی ندارند از نوع ساده و برای مکان هایی که باید اکوستیک شوند از نوع سوراخ دار استفاده می گردد.

سقف کاذب آکوستیک

در اجرای این سقف از متریال هایی نظیر پلاک های چوبی و گچی، ورقه های مقوایی فشرده و پارچه چین دار استفاده می گردد. از ویژگی های این سقف می توان به سادگی، ضد صدا و حریق بودن و قیمت مناسب اشاره نمود. از این نوع سقف در مکان هایی اکه انعکاس صوت و میزان سر و صدا در آنها بالاست استفاده می گردد از جمله سالن کنفرانس ها و سینماها.

سقف کاذب طلقی

سقف کاذب طلقی نمونه ای از سقف های کاذب پرکاربرد می باشد. از ویژگی های این مدل سقف کاذب می توان به قابلیت عبور نور از آن ها اشاره نمود. در سیستم اجرایی این سقف ها از شبکه بندی کناف استفاده می گردد. از مزایای استفاده از این سقف کاذب می توان به هزینه مقرون به صرفه و سرعت نصب بالای آن ها اشاره نمود.

سقف کاذب مجازی

نمونه ای دیگر از سقف های کاذب، سقف کاذب آسمان مجازی یا سقف کشسان می باشند. در صورتی که ساختمان به گونه ای است که از قبل پروفیل های مخصوص به نصب سقف کاذب در آن به کار رفته باشد، می توان از تایل های مخصوص استفاده نموده و نسبت به نصب سقف آسمان مجازی اقدام کرد.

طراحی سقف کاذب

استفاده از سقف کاذب، در قسمت های مختلف خانه امکان پذیر می باشد. از جمله ویژگی های منحصر بفرد سقف های کاذب می توان به زیبایی و قیمت مناسب اجرای آن ها اشاره نمود. طراحی این گونه سقف ها متفاوت بوده و سلیقه های مختلف را جوابگو می باشد.

سقف کاذب سرویس بهداشتی

از جمله قسمت هایی که می توان از سقف کاذب در طراحی آن استفاده کرد، سرویس بهداشتی می باشد. استفاده از سقف کاذب در قسمت هایی که رطوبت در آن ها بالای می باشد، گزینه ای بسیار مناسب برای انتخاب می باشد. این گونه سقف ها پایین تر از سقف معمولی قرار گرفته و از این رو می تواند لوله کاری های اجرا شده در سقف را بپوشاند.

سقف کاذب حمام

نمونه ای از بهترین انواع سقف های کاذب که می توان در طراحی حمام مورد استفاده قرار داد، سقف کاذب پی وی سی می باشد. چرا که این سقف کاذب PVC در محیط های مرطوب از مقاومت بالایی برخوردار می باشند. هم چنین اجرای این مدل سقف کاذب بسیار مقرون به صرفه می باشد.

سقف کاذب آشپزخانه

انتخاب سقف کاذب برای آشپزخانه گزینه بسیار مناسب می باشد. از میان انواع سقف های کاذب، سقف کاذب کناف و و سقف کاذب مجازی نمونه ای از بهترین انواع سقف های کاذبی است که می توان مورد استفاده قرار داد.

قیمت سقف کاذب

همانطور که در بالا اشاره شد سقف کاذب دارای انواع مختلفی است که قیمت هر کدام از آنها با توجه به متریال به کار رفته متفاوت می باشد. از بین سقف های کاذب، سقف کناف بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد و به نسبت ارزان تر است.

امروزه از سقف کناف به وفور در طراحی دکوراسیون خانه ها استفاده می گردد. در سراسر کشور کنندگی های بسیاری برای خرید و نصب انواع سقف کاذب وجود دارند که شما می توانید با برقرای تماس تلفنی یا مراجعه حضوری از میزان قیمت سقف کاذب مطلع شوید.

مراکز خرید و نصب سقف کاذب در سراسر کشور

مراکز خرید و نصب سقف کاذب در تهران

به زودی مراکز خرید انواع سقف کاذب و نصب آنها در شهر تهران در سایت ما اعلام خواهند شد.

مراکز خرید و نصب سقف کاذب در اصفهان

به زودی مراکز خرید انواع سقف کاذب و نصب آنها در شهر اصفهان در سایت ما اعلام خواهند شد.

مراکز خرید و نصب سقف کاذب در البرز

به زودی مراکز خرید انواع سقف کاذب و نصب آنها در شهر البرز در سایت ما اعلام خواهند شد.

مراکز خرید و نصب سقف کاذب در شیراز

به زودی مراکز خرید انواع سقف کاذب و نصب آنها در شهر شیراز در سایت ما اعلام خواهند شد.

مراکز خرید و نصب سقف کاذب در مشهد

به زودی مراکز خرید انواع سقف کاذب و نصب آنها در شهر مشهد در سایت ما اعلام خواهند شد.

سقف کاذب چیست؟

سقف کاذب یک پوشش اصلی برای سقف در نظر گرفته می گردد و نه تنها باعث زیبایی سقف می گردد بلکه می توان تاسیسات ساختمانی را در زیر آن مخفی نمود

مزایای استفاده از سقف کاذب چیست؟

از مزایای استفاده از سقف کاذب می توان به تعمیر آسان، قابلیت جا به جایی، قابلیت جذب صوت و اجرای نورپردازی مناسب اشاره نمود.

معایب استفاده از سقف کاذب چیست؟

از معایب استفاده از سقف کاذب می توان به کاهش ار تفاع سقف، رنگ پریدگی در گذر زمان و استحکام پایین در مقایسه با سقف اصلی اشاره نمود.

منبع: ساختمانچی
انتشار: 12 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mbgames.ir شناسه مطلب: 207

به "انواع سقف کاذب[" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انواع سقف کاذب["

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید