احتمال درمان کروناویروس با سلول های بنیادی

به گزارش بازی های فکری، یک متخصص ژنتیک مولکولی با اشاره به درمان کروناویروس به وسیله سلول های بنیادی، گفت: اگر سیستم ایمنی یک فرد قوی باشد می تواند از ضربه و آسیب جدی به تمام نقاط بدن جلوگیری کند.

احتمال درمان کروناویروس با سلول های بنیادی

از پروفایل اینستاگرام behrouz azand دیدن نمایید.

به گزارش خبرگزاری مهر، مسعود هوشمند، در پاسخ به نگرانی مطرح شده مردم در سامانه 4030 ستاد اجرایی فرمان امام (ره) و وزارت بهداشت درباره واکنش کرونا ویروس روی بدن انسان ، گفت: کرونا ویروس همانند دیگر ویروس ها، افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند را مورد تهاجم قرار می دهد.

وی با بیان اینکه بیشترین فعالیت کووید 19 بر روی ریه مشاهده شده است، افزود: کروناویروس ظرفیت اکسیژن گیری و عملکرد ریه را تحت تأثیر قرار داده و میزان فعالیت ریه برای اکسیژن رسانی را کم می نماید.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری با اشاره به درمان کرونا با سلول های بنیادی، گفت: سلول های بنیادی در واقع سیستم ایمنی بدن را ارتقا می دهد و باعث بهبود شرایط بدنی فرد می گردد، در واقع اگر سیستم ایمنی قوی باشد می تواند از وارد شدن آسیب به بدن فرد جلوگیری کند.

هوشمند ادامه داد: در حال حاضر حتی بیماران دوشنی (دیستروفی ماهیچه ای دوشن است که از عوارض اصلی این بیماری تحلیل و نابودی ماهیچه های ارادی که در کنترل بدن نقش حیاتی دارند، است) و دیگر بیماران هم از سلول های بنیادی نفع می برند چراکه سلول بنیادی ایمنی بدن را بالا می برد و برای مقابله با ویروس بسیار مفید است.

وی در پاسخ به این سوال که امکان درمان کرونا به وسیله سلول های بنیادی امکان پذیر است یا خیر، بیان داشت: درمان همه بیماری ها از جمله کووید 19 در همه جای جهان بستگی به پیشرفت بیماری و اینکه چگونه جلوی آن را بگیریم، دارد.

این متخصص ژنتیک مولکولی با بیان اینکه افراد دارای بیماری زمینه ای باید تا حد امکان از بیمار شدن خود جلوگیری نمایند، تاکید نمود: امکان اینکه همه به کرونا مبتلا شویم وجود دارد، اما شاید 80 درصد از ما متوجه اینکه به این بیماری مبتلا شده باشیم، نشویم و با یک تب و لرز ساده به فعالیت های روزمره خود ادامه دهیم و به صورت یک فرد ناقل دیگران را بیمار کنیم.

هوشمند در ادامه با بیان اینکه از 20 درصد باقی مانده بیماران باید 15 درصد آنها قرنطینه شوند، افزود: 5 درصد از بیماران مبتلا به کووید 19 حتماً باید به بیمارستان منتقل شوند و از این رقم هم 2 و نیم درصد فوت می نمایند، چراکه این ویروس افراد مسن یا دارای بیماری زمینه ای را تحت تأثیر قرار می دهد.

وی تاکید نمود: افرادی که بیماری های زمینه ای مانند سرطان، بیماری های قلبی و عروقی و … دارند باید بسیار مراقب باشند که به کووید 19 مبتلا نشوند چراکه به دلیل ناشناخته بودن این ویروس، نمی توانیم مطمئن باشیم که به چه میزان سلول استم سل تراپی می تواند به آنها یاری کند.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری افزود: به دلیل اینکه شناختی از کووید 19 نداریم باید برای درمان بیماران با آزمون و خطا به جلو برویم.

هوشمند یادآور شد: اصولاً سلول درمانی به دلیل اینکه سطح ایمنی بدن افراد را بالا می برد می تواند برای بیماران یاری نماینده باشد هرچند هنوز هم نمی توان از این موضوع به طور 100 درصدی اطمینان حاصل کرد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 21 تیر 1399 بروزرسانی: 19 دی 1400 گردآورنده: mbgames.ir شناسه مطلب: 357

به "احتمال درمان کروناویروس با سلول های بنیادی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال درمان کروناویروس با سلول های بنیادی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید