کوتوله سفید چشمک زن در آسمان شب رصد شد

به گزارش بازی های فکری، به گزارش خبرنگاران به نقل از ایندپندنت، به گفته محققان چنین یافته ای غیرمنتظره است و با دانش فعلی انسان از دنیا همخوانی ندارد. آنها با استفاده از تلسکوپTESS ناسا که برای ردیابی سیارات خارج از منظومه شمسی استفاده می گردد، این کوتوله سفید را رصد کردند که نور آن درخشان و سپس تاریک می گردد.

کوتوله سفید چشمک زن در آسمان شب رصد شد

بیشتر ستارگان در اواخر عمر خود به کوتوله های سفید تبدیل می شوند. به طور دقیق تر پس از سوختن هیدروژنی که سوخت ستاره را تأمین می نماید، این اجسام آسمانی به اشیای متراکمی تبدیل می شوند که در آسمان شب می درخشند. کوتوله های سفید به بزرگی زمین هستند اما حجم آنها بسیار بیشتر و با خورشید قابل مقایسه است.

کوتوله سفیدی که محققان رصد نموده اند از ستاره ای که دور آن مدار می زند، تغذیه می نمایند. محققان متوجه شدند این کوتوله سفید طی 30 دقیقه درخشندگی خود را از دست می دهد. حال آنکه در مشاهدات قبلی چنین فرایند چند روز تا چند ماه طول می کشید. از آنجا که درخشندگی یک کوتوله سفید تحت تأثیر موادی است که از آن تغذیه می نماید، بنابراین محققان معتقدند مانعی در منبع تغذیه آن وجود دارد.

پژوهشگران دانشگاه دورهام انگلیس امیدوارند این فرایند به آنها یاری کند تا به اطلاعات بیشتری درباره فرایندی دست یابند که طی آن اشیایی مانند سیاه چاله ها، کوتوله های سفید و ستاره های نوترونی از ستاره های اطراف خود تغذیه می نمایند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 19 آبان 1400 بروزرسانی: 19 آبان 1400 گردآورنده: mbgames.ir شناسه مطلب: 1180

به "کوتوله سفید چشمک زن در آسمان شب رصد شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کوتوله سفید چشمک زن در آسمان شب رصد شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید