کشف سازه ای سنگی از دوره آل بویه در تهران، خاک برداری سازمان نوسازی، آثار و شواهد تاریخی را نمایان کرد

به گزارش بازی های فکری، به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، رضا سلمانپور سرپرست هیأت باستان شناسی امروز 22خرداد 1400 با اعلام این خبر گفت: با توجه به اجرای طرح بوستان صدوق توسط سازمان نوسازی شهرداری تهران در جبهه غربی برج تاریخی طغرل در شهر ری طی سال های 1400-1399 و برخورد به آثار و شواهد فرهنگی-تاریخی در حین خاک برداری در این محدوده، انجام حدس باستان شناسی به منظور مشخص شرایط استقرارهای تاریخی در آن ضروری بود، لذا با مجوز پژوهشگاه و حمایت سازمان نوسازی شهرداری تهران کاوش در این محل در دستور کار نهاده شد.

کشف سازه ای سنگی از دوره آل بویه در تهران، خاک برداری سازمان نوسازی، آثار و شواهد تاریخی را نمایان کرد

جهت دریافت خدمات بازسازی خانه با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

او مشخص کردن شرایط لایه های استقراری در محوطه واقع در جبهه غربی برج طغرل، مستندسازی شواهد فرهنگی موجود، فراهم شدن امکان مشخص تکلیف ملک و بکار گیری اطلاعات حاصل در مطالعات تکمیلی باستان شناسی منطقه و کشور را از اهداف این پروژه اظهار داشت.

سرپرست هیأت باستان شناسی در تشریح روش کار با بیان اینکه برنامه برآورد باستان شناسی در جبهه غربی برج طغرل به صورت پژوهش میدانی و مطالعات کتابخانه ای انجام شد، اظهار داشت: به دلیل خاک ریزی و احداث محوطه بوستان در سطح، بیشتر آثار زیر سطح فضای بوستان قرار گرفته و تنها در بخش هایی از وسط باغچه هایی که هنوز عملیات عمرانی در آنها به اتمام نرسیده بود، گمانه هایی ایجاد شد که در ادامه به آنها پرداخته می گردد.

این باستان شناس اضافه نمود:بر این اساس در سه ضلع شمالی، جنوبی و غربی بوستان پنج گمانه ایجاد و پس از پاک سازی اولیه سطح گمانه ها تا عمق حدود 4 متر اقدام به خاک برداری و کاوش شد و یک گمانه در ابعاد 7×10 متر، دو گمانه در ابعاد 1/5×1/5 مترمربع و دو گمانه هم در ابعاد 4×4 مترمربع ایجاد شد.

سلمانپور در توصیف محوطه اظهارکرد: این محوطه در زیر ساختمان های مسکونی و مدرسه قرار داشت که بر اساس پروژه بهسازی محیطی سازمان نوسازی شهرداری تهران به منظور احداث بوستان، بیشتر این ساختمان ها تملک و تخریب و فضای آزاد شده از آن به بوستان تغییر کاربری داده شده است.

او ابعاد این محوطه را در حدود 50×100 مترمربع و با مساحت حدود 2000 مترمربع دانست که در جهت شرقی- غربی گسترده شده و تا پیش از اجرای طرح بوستان، این محدوده تقریباً همسطح زمین های مجاور خود بوده اما پس از آغاز عملیات عمرانی به دلیل احداث باغچه های فضای سبز و احتیاج به خاک ریزی، بخش هایی از سطح آن تا ارتفاع حدود 1/5 متر خاک ریزی شد.

سلمانپور با اشاره به اینکه در گوشه شمال شرقی محدوده یک باب مدرسه وجود داشت که تخریب شده و تنها پناهگاهی که از دوران جنگ باقی مانده بود در زیر سطح آن دست نخورده باقی مانده است، اظهار داشت: در زمان خاک برداری بوستان برای تعریف دسترسی به پناهگاه بخشی از دیواره شمالی آن تخریب و حجم زیادی از خاک های اطراف آن برداشته شد.

او اضافه نمود:در این خاک برداری متاسفانه بخش زیادی از آثار یک معماری سنگی نیز تخریب و برداشته شد که به همراه آن شواهد فرهنگی همچون سفال نیز مشاهده می شد.

سرپرست هیأت باستان شناسی با اشاره به اینکه گمانه شماره 1 در گوشه شمال شرقی محدوده مورد مطالعه در فاصله 10متری جنوبی خیابان ، 10 متری غرب مسجد و فاصله 20 متری شرقی گمانه 2 واقع شده گفت:گمانه ابتدا در ابعاد 2/5×5 مترمربع و در جهت شمالی-جنوبی گسترده شد اما با ادامه کار و مشخص شدن شواهد معماری به منظور خواناسازی، ابعاد آن به حدود 7×10 مترمربع افزایش یافت.

او اضافه نمود:بر این اساس ضخامت آثار آن از عمق حدود 150 سانتیمتری از سطح آغاز شده و تا 420 سانتیمتری (به ضخامت حدود 250 سانتیمتر) ادامه یافت که ادامه آنها در زیر سطح بوستان و مسجد صدوق امتداد دارد.

سرپرست هیأت باستان شناسی توضیح داد:در این گمانه غیر از بقایای معماری(اعم از دیوار، پله و کف) متعلق به دوره آل بویه، باقی مانده سازه ای سنگی به ضخامت حدود 3/5 متر نیز در گوشه جنوب شرقی ترانشه بدست آمده که هنوز ضخامت این سازه به دلیل تداوم کاوش ها، دقیقا مشخص نیست و بیشتر بخش های سازه در زیر بخش های احداث شده برای پارک تفریحی در این قسمت قرار گرفته است.

او در خاتمه توضیح داد:لذا با توجه به اهمیت این سازه در کنار برج طغرل و حمایت های سازمان نوسازی شهرداری تهران، لازم است با تداوم حمایت ها، کاوش در ضلع شرقی ترانشه گسترش یابد و سازه معماری شاخص به صورت دقیق خواناسازی و در ادامه با همکاری شهرداری ، در جهت احداث سایت موزه تاریخی در میان فضای تفریحی-فرهنگی یاد شده اقدام گردد.

منبع: گردشبان
انتشار: 4 تیر 1400 بروزرسانی: 29 شهریور 1400 گردآورنده: mbgames.ir شناسه مطلب: 994

به "کشف سازه ای سنگی از دوره آل بویه در تهران، خاک برداری سازمان نوسازی، آثار و شواهد تاریخی را نمایان کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف سازه ای سنگی از دوره آل بویه در تهران، خاک برداری سازمان نوسازی، آثار و شواهد تاریخی را نمایان کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید