پایداری ایمنی واکسن های کرونا 6 تا 8 ماه

به گزارش بازی های فکری، رئیس اداره بیماری های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت توضیحاتی درباره تزریق دُز یادآور (سوم) واکسن کرونا ارائه کرد.

پایداری ایمنی واکسن های کرونا 6 تا 8 ماه

به گزارش ایسنا، محسن زهرایی گفت: تزریق واکسن کرونا بر مبنای سند ملی واکسیناسیون کووید19 مصوب ستاد ملی مدیریت کرونا با کارکنان خط مقدم بهداشت و درمان کشور شروع شد و سپس سایر کادر درمان تدریجا به فرایند کشوری اضافه شدند. از 21 بهمن 1399 برنامه واکسیناسیون کرونا با کادر درمان شروع شد و در نیمه اسفندماه برنامه واکسیناسیون برای جانبازان محترم بالای 50 درصد، جانبازان شیمیایی، سالمندان ساکن در آسایشگاه ها و معلولین ذهنی و جسمی که در آسایشگاه های بهزیستی بودند هم شروع شد. مابقی کادر بهداشت و درمان شاغل در بخش خصوصی نیز از نیمه فروردین 1400 به فرایند واکسیناسیون وارد شدند.

وی اضافه نمود: همزمان با شروع این برنامه برای این گروه واکسن های بیشتری هم در اختیارمان نهاده شد و گروه های بیشتری وارد برنامه واکسیناسیون شدند و از نیمه دوم اردیبهشت ماه برای تزریق واکسن به گروه سنی بالای 80 سال هم اقدام کردیم و خوشبختانه در تابستان حتی واکسیناسیون زیر 18 سال را هم شروع کردیم. به همین ترتیب پیش بینی می گردد افراد عادی نیز تحت پوشش تزریق دُز یادآور واکسن قرار گیرند.

پایداری ایمنی ناشی از واکسن های کرونا؛ 6 تا 8 ماه

او ادامه داد: بر اساس مطالعاتی که در جهان منتشر شده است به نظر می رسد ایمنی ناشی از واکسن 6 تا 8 ماه پایدار است؛ اما بعد از این مدت افت نسبی سطح ایمنی را داریم و ممکن است افراد در معرض خطر ابتلا به کرونا قرار گیرند. برای اینکه مردم بتوانند حداکثر سطح ایمنی را داشته باشند باید همزمان با ادامه برنامه واکسیناسیون نوبت اول و دوم، تزریق دُز یادآور را هم دنبال کنیم.

شروع تزریق دُز سوم برای کادر درمان از 24 مهرماه

وی درباره زمان شروع واکسیناسیون دز سوم، اضافه نمود: مکاتبات با دانشگاه های علوم پزشکی اجرا شده است و واکسن در اختیار آن ها نهاده شده است و عملا از 24 مهرماه تزریق دُز سوم در همه استان ها برای کادر درمان خط مقدم شروع شده است.

نحوه مراجعه برای تزریق دُز سوم

رییس اداره بیماری های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت درخصوص نحوه مراجعه برای دریافت دُز سوم واکسن، اعلام کرد: افرادی که شش ماه از دریافت نوبت دوم واکسنشان گذشته باشد می توانند به مراکز بهداشتی و درمانی مراجعه نمایند و سپس این امکان در سامانه ما فراهم است تا دُز سوم را ثبت نمایند. این برنامه برای سهولت هرچه بیشتر کار است و احتیاجی به ثبت نام در سامانه ای نیست. ممکن است بعضی از کادر درمان زمان تزریق نوبت اول و دوم واکسن در بیمارستان و یا شهر دیگری بوده باشند، اکنون لازم نیست حتما به همان محل مراجعه نمایند بلکه می توانند در محل خدمت نو خود واکسن دریافت نمایند.

وی با تاکید بر اینکه حتما باید 6 ماه از دریافت نوبت دوم واکسن گذشته باشد تا واکسن یادآور تزریق گردد، گفت: با توجه به اینکه شروع تزریق واکسن با گروه خط مقدم کادر درمان بود اکنون هم همین افراد به موعد تزریق دُز یادآور رسیدند و مابقی کادر درمان هنوز نوبت دریافت دُز سومشان نرسیده است.

کدام واکسن ها برای دُز سوم تزریق می شوند؟

زهرایی در خصوص نوع واکسنی که قرار است به عنوان دُز یادآور تزریق گردد، تاکید نمود: این موضوع وابسته به پلتفرم واکسنی است که در نوبت اول و دوم تزریق شده است. افرادی که در سری اول از واکسن های ویروس غیرفعال مانند سینوفارم استفاده کردند در نوبت سوم می توانند از پلتفرم غیرفعال یا آسترازنکا و یا پاستوکووک پلاس استفاده نمایند. آن هایی هم که در نوبت اول و دوم واکسن از پلتفرم آدنوویروسی مانند آسترازنکا یا اسپوتنیک وی تزریق نموده بودند می توانند در دُز سوم از آسترازنکا یا پاستوکووک پلاس استفاده نمایند. امکان انتخاب نوع واکسن تزریقی بسته به واکسنی که در نوبت یک و دو دریافت کردند وجود دارد.

برکتی ها فعلا برای تزریق دُز یادآور مراجعه ننمایند

او ادامه داد: واکسن های بهارات و کووایران برکت هم از دسته واکسن های ویروسی غیرفعال هستند و مشابه سینوفارم هستند و افرادی که این واکسن ها را تزریق کردند می توانند از واکسن های مشابه خود و یا از واکسن آسترازنکا یا پاستوکووک پلاس استفاده نمایند. البته نکته مهم این است که تزریق واکسن برکت تقریبا از نیمه خردادماه شروع شد در نتیجه هنوز 6 ماه از تزریق دُز دوم افراد نگذشته است و فعلا این افراد نمی توانند برای تزریق واکسن مراجعه نمایند و به تدریج به آن ها هم خواهیم رسید.

پاستوکووک فعلا فقط برای 12 تا 18 ساله ها

وی درباره واکسن پاستوکووک نیز اعلام کرد: این واکسن دو نوع است. یکی پاستوکووک و یکی پاستوکووک پلاس که از جهت ترکیب و فرمولاسیون با یکدیگر متفاوت هستند و در حال حاضر بر اساس برنامه تنظیم شده واکسن پاستوکووک برای گروه سنی 12 تا 18 سال استفاده می گردد. البته این واکسن برای سایر گروه های سنی دیگر هم مطمئن و اثربخش است، اما باید منتظر افزایش فراوری داخلی آن باشیم تا همه گروه های سنی بتوانند از آن استفاده نمایند. واکسن پاستوکووک پلاس هم که می تواند به عنوان دوز یادآور برای سایر واکسن ها استفاده گردد و احتمالا در همین هفته در اختیار ما قرار می گیرد تا در هفته آینده وارد برنامه توزیع گردد.

رییس اداره بیماری های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت، اضافه نمود: البته بر مبنای اضافه شدن سایر واکسن های داخلی به برنامه واکسیناسیون و توسعه مطالعات بین المللی، دستورالعمل های ما هم به روزرسانی می گردد. تامین واکسن مورد احتیاج برای تزریق دُز یادآور در امسال و سال 1401 پیش بینی شده است.

زهرایی درباره تزریق واکسن به جانبازان، معلولان و سالمندان ساکن در آسایشگاه ها، گفت: در این زمینه با نهاد های مسئول هماهنگ خواهیم کرد تا تیم هایی برای تزریق واکسن به این مراکز اعزام شوند. با توجه به تجربه ای که از تزریق واکسن نوبت اول و دوم داریم قطعا کارمان برای تززیق دُز یادآور ساده تر است.

وی درباره برنامه های وزارت بهداشت برای تزریق واکسن به افراد زیر 12 سال، اظهار کرد: درحال حاضر برنامه ای نداریم و در صورت تصویب اطلاع رسانی خواهیم کرد.

منبع: فرارو
انتشار: 15 آبان 1400 بروزرسانی: 15 آبان 1400 گردآورنده: mbgames.ir شناسه مطلب: 1176

به "پایداری ایمنی واکسن های کرونا 6 تا 8 ماه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پایداری ایمنی واکسن های کرونا 6 تا 8 ماه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید