پارچه هوشمندی که در گرما مانند کولر عمل می نماید!

به گزارش بازی های فکری، پژوهشگران چین، نوعی پارچه هوشمند طراحی نموده اند که می تواند برای افراد و اشیائی که در معرض نور خورشید قرار می گیرند، مانند کولر عمل کند و آنها را خنک نگه دارد.

پارچه هوشمندی که در گرما مانند کولر عمل می نماید!

به گزارش خبرنگاران و به نقل از نیوساینتیست، لباس ها و پوشش های ساخته شده از یک پارچه هوشمند که گرما را به بیرون منتشر می نماید و به منعکس کردن نور می پردازد، می تواند به افراد و اشیایی که معرض نور خورشید قرار دارند، یاری کند تا چندین درجه خنک تر بمانند.

پژوهشگران دانشگاه علم و فناوری هواژونگ (HUST) چین، نوعی پارچه هوشمند موسوم به متافابریک (Metafabric) طراحی نموده اند که از ترکیب دانه های میکروسکوپی و الیاف اکسید تیتانیوم، تفلون و پلاستیکی موسوم به پلی لاکتیک اسید (polylactic acid) تشکیل شده و در الیاف بزرگتری جاسازی شده است.

دانه های اکسید تیتانیوم که در ضد آفتاب ها هم وجود دارند و بعلاوه تفلون، نور ماوراءبنفش و نور مرئی را منعکس می نمایند؛ در حالی که الیاف پلی لاکتیک اسید، به انتشار نور مادون قرمز می پردازند. میزان این ذرات، برای بهینه سازی این ویژگی ها طراحی شده است.

گوانگمینگ تائو (Guangming Tao)، سرپرست این پژوهش گفت: متافابریک به واسطه کنترل ساختاری می تواند پراکندگی گرما را به حداکثر برساند.

در آزمایش این پارچه هوشمند، یک داوطلب، جلیقه ای را به تن کرد که نیمی از آن از متافابریک و نیم دیگر از پنبه تشکیل شده بود. دمای پوست زیر متافابریک، از 31 درجه سلسیوس به 32 درجه رسید اما دمای پوست زیر پنبه تا 37 درجه افزایش یافت.

در آزمایش دیگری، یک خودرو با متافابریک و خودروی دیگر با روکش فروشگاه پوشانده شد و سومین خودرو بدون روکش باقی ماند. هر سه خودرو از ساعت 11 صبح تا یک بعدازظهر در معرض نور خورشید قرار گرفتند. دما در خودروی بدون روکش، تا 60 درجه، در خودروی با پوشش استاندارد تا 57 درجه و در خودروی پوشیده شده با متافابریک تا 30 درجه افزایش یافت.

بیشترین کارآیی متافابریک زمانی است که در تماس با پوست قرار بگیرد. در نتیجه اگر شخصی، لباسی از جنس متافابریک را روی یک لایه ضخیم از لباس های معمولی بپوشد، بیشتر اثر خنک نماینده آن از بین می رود.

تائو گفت: اگرچه تمرکز ما بر خنک کردن افراد و اشیایی بود که در معرض تابش مستقیم خورشید قرار دارند اما اثر خنک نماینده آن در سایه هم وجود خواهد داشت. متافابریک را می توان به رنگ های گوناگون درآورد اما سفید موثرترین رنگ برای بازتاب نور خورشید است.

وی اضافه نمود: متافابریک می تواند با روش های نو فراوری سازگار گردد. بعضی از نام های آشنای پوشاک، به این پارچه علاقمند هستند. ما امیدواریم که محصولات ما تا حدود یک سال دیگر در دسترس قرار بگیرند.

این پژوهش، در مجله Science به چاپ رسید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 8 مرداد 1400 بروزرسانی: 8 مرداد 1400 گردآورنده: mbgames.ir شناسه مطلب: 1057

به "پارچه هوشمندی که در گرما مانند کولر عمل می نماید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پارچه هوشمندی که در گرما مانند کولر عمل می نماید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید