نمایشگاه تک اثر با دو یافته ویژه از دوره هخامنشی برگزار می شود

به گزارش بازی های فکری، خبرگزاری مهر/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، نمایشگاه تک اثر با دو یافته ویژه از دوره هخامنشی برگزار می شود.

نمایشگاه تک اثر با دو یافته ویژه از دوره هخامنشی برگزار می شود

در راستای افزایش سطح همکاری های موزه ای نمایشگاه تک اثر در ساری و نمایش منتخبی از الواح گلی باروی تخت جمشید بازگشتی از آمریکا در موزه تخت جمشید، موزه ملی ایران بر آن شد با همسایه شمالی خود، موزه آبگینه هم به تبادل نمایشگاه تک اثر بپردازد.

بنا به موضوع موزه آبگینه، یک ریتون شیشه ای از دوره هخامنشی به موزه آبگینه ارسال شد. آثار شیشه ای سالم و قابل نمایش از دوره هخامنشی در کل جهان کمیاب است و این ریتون شیشه ای با نقش گاو که شیری به آن حمله کرده است، از نظر نقش یک شاهکار است، چرا که در کار شیشه ای، پس از قالب زدن خمیر مذاب، تا زمان سرد شدن آن، هنرمند فرصت کوتاهی برای انجام تزئینات دارد و در آوردن چنین نقش پیچیده ای حتی با فناوری امروز هم سخت است.

کاسه شیشه ای هم که از موزه آبگینه به موزه ملی آمده، با فرم لبه S شکل، تزئینات گلبرگ های قاشقی و حاشیه های کنده در نوع خود بی نظیر است. نمایش این اثر در کنار نمونه طلایی آن با کتیبه ای سه زبانه از خشایارشا فرصت خوبی برای آشنایی با تنوع هنری و تکنیکی دوره هخامنشی است. خاصه آنکه این فرم کاسه ها را در نقش برجسته های هخامنشی هم میتوان رؤیت کرد.

موزه ملی ایران در صورت مساعد بودن شرایط حفاظت و امنیت موزه های متقاضی، برگزاری نمایشگاه های استانی و تک اثر را در برنامه کاری خود واقع شده است. چنین رویدادهایی موجب افزایش دانش و آگاهی مخاطبان بوده و آنها را قدرتمندتر و توانمندتر میسازد و این قدرت موزه هاست. این نمایشگاه تا تاریخ 31 خرداد 1401 پذیرای علاقمندان در موزه ملی ایران است.

منبع: همگردی
انتشار: 15 تیر 1401 بروزرسانی: 15 تیر 1401 گردآورنده: mbgames.ir شناسه مطلب: 1410

به "نمایشگاه تک اثر با دو یافته ویژه از دوره هخامنشی برگزار می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نمایشگاه تک اثر با دو یافته ویژه از دوره هخامنشی برگزار می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید