موضع مجلس درباره بودجه 1400 چیست؟

به گزارش بازی های فکری، آنالیز اظهارات بعضی نمایندگان مجلس طی روزهای گذشته درباره لایحه بودجه 1400 نشان می دهد، مخالفت مجلس با این بودجه جدی است ولی در عین حال ردّ کلیات بودجه را نباید از الان قطعی دانست و تصویب کلیات به همراه تغییرات اساسی در جزئیات بودجه هم طرفدارانی دارد.

موضع مجلس درباره بودجه 1400 چیست؟

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، آنالیز لایحه بودجه سال 1400 نشان می دهد منابع بودجه عمومی دولت افزایش نزدیک به 47 درصد و هزینه های جاری دولت هم رشد 43درصدی دارد، در عین حال بعضی کارشناسان منابع مشکوک الوصول بودجه را بیش از 590 هزار میلیارد تومان پیش بینی کردند که بخش عمده آن احتمالاً مربوط به درآمدهای نفتی است که محقق نگردد.

عدم تحقق درآمدها در کنار رشد بی سابقه هزینه های غیرقابل اجتناب به معنی تأمین پول از منابعی است که همانند امسال تورمی شدید و کم سابقه را به همراه دارد، این در حالی است که افزایش حقوق تنها 25 درصد پیش بینی شده است و این اعداد و ارقام درباره خطر کاهش قدرت خرید مردم در سال 1400 و فقیرتر شدن مردم هشدار می دهد.

حالا تقریبا یک هفته است که لایحه بودجه 1400 به مجلس ارائه شده و در این بین اظهار نظرهای نمایندگان مجلس و کارشناسان در این حوزه حاوی نکات مهمی بوده است.

در ادامه بعضی نظرات نمایندگان مجلس که در روزهای آینده باید فرایند آنالیز بودجه را آغاز نمایند مرور خواهیم کرد.

محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: کوشش بر این است که با دولت در لایحه بودجه به توافقاتی درباره اصلاح ساختار برسیم، اگر لایحه بودجه تغییرات زیادی داشته باشد قطعاً شورای نگهبان به این موضوع ایراد خواهد گرفت به همین دلیل سعی داریم که با دولت توافق کنیم تا شورای نگهبان نیز ایراد قانونی به آن وارد نکند. اگر با دولت به توافق نرسیدیم هم در کمیسیون تلفیق قطعاً اصلاحاتی بر روی بودجه خواهیم داشت.

جعفر قادری عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس: لایحه بودجه 1400 بدترین بودجه ممکن در طول سال های گذشته است؛ دولت در سال پایانی عمر خود با این مدل بودجه ریزی، در حقیقت اعتبار و وجهه خودش را زیر سوال برده است.

احسان خاندوزی، نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: آیا باید به بودجه تورم زا تن داد؟ چرا که با رشد بودجه عمومی و مخارج دولت 45 درصدی، رشد حقوق 25 درصدی، رشد فروش نفت یا اوراق نفت 250 درصدی. سهم کسری تراز عملیاتی 35 درصدی بودجه، یک رکورد در دهه اخیر بوده. اما سهم اقتصادیات از بودجه عمومی با 29 درصد در سنوات گذشته پایین ترین حد بوده است. پیشنهاد: رد کلیات.

محمد خدابخشی نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه: افزایش 23 درصدی وابستگی به نفت، نزول 200 درصدی تراز عملیاتی دلایل اصلی مجلس برای نگرانی از کسری بودجه 1400 است.

علیرضا نظری عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس: بخش قابل ملاحظه ای از درآمدهایی که برای سال آینده پیش بینی شده، قابل تحقق نیست و با بودجه خیالی نمی توان برای کشور برنامه ریزی کرد.

* لایحه 1400 با مختصات فعلی قابل تصویب نیست

سید ناصر موسوی لارگانی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس:لایحه بودجه 1400با این مختصات قابل تصویب نیست. منابع درآمدی تخیلی، تورم زایی شدید، افزایش وابستگی به نفت، فقدان شاخصه اقتصاد مقاومتی و کسری حداقل 300هزار میلیارد تومانی، لایحه بودجه را به لایحه زمین گیر کردن اقتصاد کشور تبدیل نموده است.

هادی بیگی نژاد عضو کمیسیون انرژی مجلس: دولت رقم بالایی را برای فروش روزانه نفت پیش بینی نموده که تحقق آن دور از انتظار است. به دست خودمان بودجه را طوری تنظیم نموده ایم که رفتار آمریکایی ها و اروپایی ها در آن اثرگذار باشد.

محمد صفایی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس: در بودجه 45درصد هزینه های دولت افزایش یافته و 88درصد بودجه هزینه ای و 12 درصد عمرانی است.پیش بینی می کنیم کلیات بودجه از طرف نمایندگان رد گردد تا با یک واقع بینی سال1400 را آغاز کنیم.

قاضی زاده نایب رئیس مجلس: اصلاحات ساختاری مدنظر مجلس در لایحه بودجه 1400 از سوی دولت اعمال نشده و ما در کمیسیون تلفیق بودجه بخشی از اصلاحات را انجام خواهیم داد. معمولا ما در مجلس درباره کلیات لایحه بودجه بحث زیادی نداریم اما جزئیات آن برای مجلس بسیار مهم است و باید دید، آیا منابع دیده شده در مقابل هزینه های در نظر گرفته شده، کافی است و هزینه ها مازاد بر درآمد نباشد.

روح الله متفکر آزاد عضو هییئت رئیسه مجلس: پیش بینی ما این است که بودجه با کسری پنهان روبرو خواهد شد، اطلاعات بودجه این را به ما نشان می دهد که در تأمین منابع با مسائل جدی روبرو می شویم و این موضوع بسیار احتمال دارد.

* فروش نفت خیالی در لایحه بودجه 1400

دهنوی عضو هیات رئیسه مجلس: فروش 2 میلیون بشکه در روز یعنی دولت، سال بعد را بدون تحریم فرض نموده که واقع بینانه به نظر نمی رسد، وابستگی لایحه بودجه 1400 به رویای نفت خیالی، بیش از 40 درصد است. در لایحه بودجه، 150 هزار میلیارد تومان از محل فروش نفت در نظر گرفته شده؛ این میزان برابر است با فروش بیش از 2 میلیون بشکه نفت در روز که با میانگین فروش روزانه 700 هزار بشکه نفت در امسال، فاصله 300 درصدی دارد. خدا کند رییس جمهور از خواب رویایی بیدار گردد و اعداد را واقعی ببیند.

حسین محمد کمک عضو کمیسیون اجتماعی مجلس: با توجه به شرایط موجود امکان محقق شدن لایحه بودجه 1400 دولت کم است. باید در مباحث مختلف در لایحه بودجه 1400 توازن را رعایت کنیم؛ مصوبه ای که پیش بینی نشده و بار اقتصادی داشته باشد از رصد شورای نگهبان عبور نمی کند و مشمول ماده 75 قانون اساسی می گردد همچنین مباحث موجود در لایحه بودجه 1400 ابتدا باید در کمیسیون ها آنالیز شده و سپس با تعامل بین دولت و مجلس راهکارهایی برای آن ها ارائه گردد.

ساعدی عضو کمیسیون انرژی مجلس: بودجه سال 1400 باید متکی به منابع داخلی غیر از نفت باشد، اقتصادیات را به عنوان یک منبع درآمدی مهم در بودجه سال 1400 میباشد.با توجه به کاهش شدید درآمدهای دولت و کسری بالای 200 هزار میلیارد تومانی بودجه سال 99 دولت، بودجه سال 1400 باید مورد ارزیابی و پالایش مجلس قرار گیرد.

->

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 6 بهمن 1399 بروزرسانی: 6 بهمن 1399 گردآورنده: mbgames.ir شناسه مطلب: 718

به "موضع مجلس درباره بودجه 1400 چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موضع مجلس درباره بودجه 1400 چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید