معرفی جاذبه گردشگری لاهیجان

به گزارش بازی های فکری، جاذبه های گردشگری لاهیجان را بیشتر برای جاذبه های طبیعی اش می شناسند ولی لاهیجان توانسته آثار تاریخی از دوره اشکانیان را تا به امروز حفظ کند.

معرفی جاذبه گردشگری لاهیجان
لاهیجان مرکز شهرستان لاهیجان، بزرگترین شهر شرق استان گیلان و نود و پنجمین شهر پرجمعیت ایران است. این شهر در ناحیه کوهپایه ای واقع شده است و تپه ماهورهای آن را بوته های چای پوشانده است. بعلاوه، لاهیجان یکی ازشهرهای گیلک نشین است. این شهر در شرق سفیدرود و در ارتفاع 4 متری واقع شده است.

1. بام سبز لاهیجانبام سبز یکی از برترین جاذبه های تفریحی لاهیجان در استان گیلان است. فضایی مسطح که در جهت بالای شیطان کوه واقع شده است و به بام سبز لاهیجان معروفیت یافته است. وجود آب و هوای معتدل و پاک و چشم اندازهایی زیبا از شهر لاهیجان و طبیعت شمال باعث شده تا مسئولان شهری هم امکانات ویژه ای را برای راحتی و رفاه مسافران و گردشگران این منطقه در نظر بگیرند. حدود هزار پله سیمانی از بام سبز تا پای کوه هست که این، یکی از شورانگیزترین جهتهای منتهی به بام سبز است. در کنار بام هم طرح تله کابین بام سبز لاهیجان به عنوان نخستین تله کابین گیلان در سال 1384 احداث شده و مورد بهره برداری نهاده شد.بام لاهیجان از طریق تله کابین احرار از بام سبز تا قله تاج خروس وصل شده است.

2. استخر لاهیجاندر بخش شرقی لاهیجان و در پایین قله ای سرسبز و پوشیده از شمشاد به نام شیطان کوه که در قدیم آن را شاه نشین کوه می نامیدند، استخری بزرگ به وسعت 17 هکتار و عمقی در حدود 4 متر واقع شده است که در گذشته مخزن آبی برای آبیاری مزارع برنج بوده است و از طریق آب های جاری شده از کوه تغذیه می شد. در وسط استخر جزیره زیبایی وجود دارد (در گذشته به آن میان پشته گفته می شد) که از طریق یک پل سیمانی طویل، به حاشیه جنوبی استخر متصل شده است. طول حاشیه این استخر نزدیک به 2 کیلومتر بوده که در کنار بلواری زیبا واقع شده است و دور تا دور استخر را احاطه نموده و از مراکز دیدنی و تفریحی مهم لاهیجان است.

3. مسجد اکبریهمسجد اکبریه یکی از مشهورترین مساجد استان گیلان و از بناهای مهم شهرستان لاهیجان است که در جنوب غربی شهر لاهیجان در محله گابنِه و در ضلع جنوبی خیابان کاشف غربی واقع شده است. براساس سنگ نوشته مرمری که بر دیوار ضلع شرقی مسجد نصب شده، این مسجد در سال 1239 هجری قمری (زمان سلطنت فتحعلی شاه قاجار) از طریق حاج علی اکبر لاهیجانی بنا شده است.مسجد اکبریه از دو قسمت وضوخانه و شبستان تشکیل شده است. وضوخانه مسجد در دو طبقه ساخته شده و هر طبقه دارای 8 ستون میانی است. از وضوخانه طبقه همکف، 3 درِ بزرگ چوبی به شبستان باز می گردد. هر دو وضوخانه دارای پوشش گنبدی هستند.

4. آبشار شیطان کوهاین آبشار زیبا که از بدنه شیطان کوه به پای کوه سرازیر می گردد از طریق پمپاژ آب از استخر تغذیه شده و حوضچه هایی برای تخلیه و حرکت آب در پایین آن احداث شده است. در کنار این آبشار یک راه پلکانی تا قله کوه وجود دارد که گردشگران با پشت سر گذاشتن بیش از 750 پله که از کنار آبشار و پای کوه شروع شده و از داخل درختان سر سبز می گذرد به قله کوه و بام سبز می رسند.

5. شیطان کوهاین کوه سر سبز که در امتداد سلسله جبال البرز واقع شده و با ارتفاعی نزدیک به 60 متر از درختان و شمشادهای کوتاه و سبز پوشیده شده و در ناحیه شرقی شهر لاهیجان واقع شده است. این کوه بعلت واقع شدن در داخل مجموعه شهری باعث به وجود آمدن چشم اندازهای زیبایی شده و گردشگران زیادی را به سوی خود جلب می نماید.

6. شیخانبرشیخانبر از نقاط دیدنی لاهیجان است که بر کمرکش کوه سرسبز امتداد یافته و پوشیده از درخت است. این منطقه در عهد پادشاهان صفویه به بهانه زیارت مرقد جد مادریشان شیخ زاهد بسیار مورد توجه بوده است. آثار و خرابه های بناهای آجری اطراف مقبره شیخ زاهد و چشمه های زلال آب مبین این مسئله است. بعلاوه وجود سنگ های بسیار بزرگ در شاه خانی ور در منطقه عمر سنگ بیانگر آن است که این منطقه میدان مشق سپاهیان آن دوران بوده است.

منبع: سایت ستاره

منبع: راسخون
انتشار: 28 آذر 1400 بروزرسانی: 28 آذر 1400 گردآورنده: mbgames.ir شناسه مطلب: 1219

به "معرفی جاذبه گردشگری لاهیجان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی جاذبه گردشگری لاهیجان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید