رستوران خاور خانم ؛ طعم لذیذ غذا در چشم اندازی بی انتها

به گزارش بازی های فکری، خیلی از رستوران هایی که نام شان را می شنویم، دارای شعبه های زیادی در سراسر جهان اند که گاهی تشخیص اصل از قلابی شان سخت می شود. اما در دل جنگل های سرسبز گیلان، رستوران محبوب و مشهوری هست که تنها یک شعبه دارد. خاور خانم نام این رستوران و نام کد بانویی است که صاحب آن است. صحبت از خوشمزگی غذا های این رستوران، فقط بخشی از ماجراست. رستوران خاور خانم سرگذشت جالبی دارد و درس عشق به خانواده و کار آفرینی است. با خبرنگاران همراه باشید تا این رستوران خاطره انگیز را به شما معرفی کنیم.

رستوران خاور خانم ؛ طعم لذیذ غذا در چشم اندازی بی انتها

تا همین چند سال پیش رستورانی به نام خاور خانم وجود نداشت. اما این روز ها هرکسی از حوالی چابکسر و مرز میان گیلان و مازندران رد می گردد، راه خود را به سمت جنگل های سرولات کج می کند؛ چرا که می خواهد طعم لذیذ غذا های رستوران خاور خانم را بچشد و دلی از عزا در آورد. معروفیت رستوران خاور خانم این روز ها از خطه همیشه سبز شمال گذشته و به شرق و غرب کشور هم رسیده است. هر کس فقط یکبار غذایش را خورده باشد، محال است برای دیگران تعریف نکند و دوباره به آنجا نرود. اما ببینیم داستان این رستوران مشهور چیست.

رستوران خاورخانم در میان جنگلهای زیبای سرولات

رستوران خاورخانم

سرولات روستایی سرسبز با جنگل هایی چشم نواز است که در استان گیلان و نزدیکی مرز مازندران واقع شده است. این روستا همسایه چابکسر است و در سه کیلومتری آن واقع شده. حالا دیگر به لطف خاور خانم و رستورانش، همه گردشگران شمالی این روستا را می شناسند. صف های طولانی ماشین ها در کنار رستوران خاور خانم، به اپیدمی این روستا تبدیل شده. چرا که همه دوست دارند در رستورانی غذا بخورند که هم غذا هایش خوشمزه است، و هم چشم اندازی از جنگل و کوه و ابر توأمان دارد.

غذاهای رستوران خاور خانم لذیذ و فراموشنشدنی

رستوران خاورخانم

گیلانی ها به طبخ غذا های اصیل و خوشمزه شهره ا ند. میرزا قاسمی، باقلا قاتوق، ترش تره و مرغ و کباب ترش، از مشهور ترین غذا های گیلانی است که با ذائقه بیشتر مردم بسیار جور است. خاور خانم هم یکی از این بانوان هنرمند گیلانی است که معروفیتش در میان عاشقان شکم گردی به خاطر طبخ غذاهای سنتی و بسیار خوشمزه، زبانزد است. به منوی رستوران که نگاه می اندازید، نمی دانید کدام را انتخاب کنید. شاید از دیگران تعریف کباب ترش ها و میرزا قاسمی های خاور خانم را شنیده باشید که انصافاً بی نظیر ند. اما نمی توان از مرغ شکم پر و باقالی قاتوق های خاور خانم هم غافل شد. توصیه ما این است که اگر دست جمعی به آنجا می روید، هر کس یک غذا سفارش داده تا همه بتوانند از همه غذاها بچشند.

رمز خوشمزگیغذاهای رستوران خاور خانم

غذاهای رستوران خاورخانم

بدون شک دستیابی به این معروفیت در طبخ غذا اتفاقی نیست. خاور خانم دقت زیادی در کنترل آشپزخانه دارد و حسابی حواسش به همه چیز هست. مواد اولیه غذا ها به صورت روزانه تهیه می شوند و تازگیِ آن ها در خوشمزگی غذا ها تأثیر زیادی دارد. طبخ غذا ها بر روی اجاق های کوچک قدیمی انجام می گردد و حال و هوایی سنتی را به غذا و کل فضای رستوران منتقل می کند. برنج های این رستوران همگی کته هستند و به شکل ته دیگی سرو می شوند. وقتی پلوها را از آشپزخانه به سالن می آورند، عطر برنج ایرانی به همراه کره همه جا می پیچد. خاور خانم در استفاده از چاشنی ها هم دست و دلباز است و غذاهایش عطر و طعم ویژه ای دارند.

شیوه سرو غذا، در احساس ما نسبت به غذا تأثیر دارد. غذاهای خاورخانم در سینی بزرگی با کاسه و بشقاب های نوستالژیک ملامین سرو می گردد و همیشه کنار آن، زیتون پرورده، ماست کوزه ای و دوغ محلی چشمک می زند. اما مهم تر از همه ، رمز اصلی آن است که خاور خانم با عشق غذا می پزد و خانواده ها را دور هم جمع می کند. غذای مورد علاقه خود خاور خانم باقلا قاتوق است که برای پختش سنگ تمام می گذارد. به قول خودش آن را آنقدری می پزد که لعاب بیندازد و همین لعاب این غذا را در رستورانش متمایز می کند.

فضای رستوران خاور خانم

فضای داخلی رستوران خاور خانم

ظاهر و باطن رستوران خاور خانم معمولی و به دور از تجملات است. خاور خانم نه هزینه های گزاف کرده و نه در پی دکورها و چیدمان های آنچنانی بوده است. قیمت غذاهای رستوران هم با توجه به کیفیت بالای غذا بسیار معقول است و بهای عجیب و غریبی ندارد. فضای ساده و صمیمی رستوران، به همراه اخلاق خوب خاور خانوم، باعث شده تا عده زیادی خوردن غذا در این رستوران را به هتل های پنج ستاره و رستوران های لوکس ترجیح دهند. رستوران خاور خانم تراسی بی نظیر با چشم اندازی بی انتها از کوه و ابر و جنگل دارد و صف های طولانی برای نشستن در آن شکل می گیرد.

داستان زندگی خاور خانم

خاور خانم

خاور خانم متولد سال 48 در روستای سرولات است. پس از ازدواج و مهاجرت از روستا، او دوباره به زادگاهش بازمی گردد و به همراه شوهرش به کار کشاورزی مشغول می شوند. آن ها خانه نیمه کاره 70 متری شان را تعمیر می کنند. موقعیت این خانه استثنایی بود. از یک طرف رو به جنگل داشت و از سمت دیگر بالکنی 20 متری رو به دریا. در سال 74، خانواده ای اصفهانی ساکن تهران، به خاطر باران شدیدی که در روستا می آمده، به طور اتفاقی مهمان خاور خانم می شوند. آن ها در بالکن دلربای خانه، بساط کباب را به پا می کنند و فردای آن روز هم مهمان دستپخت خاور خانم می شوند. آن ها که از دستپخت خاور خانم خیلی شگفت زده می شوند، موقع خداحافظی پول غذا را حساب می کنند و از خاور خانم خواهش می کنند که در دفعات بعدی هم مهمان او شوند.

آن خانواده علاوه بر این که به مشتری دائمی خاور خانم تبدیل می گردد، او را به بستگان و آشنایان خود هم معرفی می کند. خاور خانم که خود تلفن نداشت، شماره تلفن برادر خود را داده بود. آن ها هم پیش از رسیدن به سرولات، با او هماهنگ می کردند تا برایشان غذا درست کند و غذا های او را به دیگران هم توصیه می کردند. این گونه شد که خاور خانم آنقدر مشتری روزانه پیدا کرد که خودش و همسرش مجبور شدند کار کشاورزی را رها کرده و میزبان مهمانان شوند.پس از آن بود که به فکر راه اندازی یک رستوران محلی افتادند. بالکن 20 متری خانه آن ها که میزبان مهمانان بود توسعه پیدا کرد و حالا به رستورانی چهار طبقه تبدیل شده است که بر بلندی های سرولات حکمرانی می کند.

خاور خانم؛ کدبانویی زحمتکش و کارآفرینی پیروز

در ابتدای شروع کار، فقط خود خاور خانم و همسرش در آشپزخانه کار می کردند ولی امروز کار به جایی رسیده که 40 نفر به صورت روزانه در رستوران کار می کنند. این تعداد در شلوغی ها و ایام تعطیل به 60 نفر هم می رسد. او خانه معمولی اش را به رستورانی تبدیل کرده که فقط 20 میلیارد تومان خرج توسعه اش شده است. از برکت توسعه رستوران خاور خانم، کسب و کار های محلی هم رونق گرفته. دکه های فروش صنایع دستی، مرباهای محلی، ترشیجات، انواع لواشک و چای سبز در اطراف رستوران درآمد روستاییان را افزایش داده است. امروزه خاور خانم به بانوی اول روستای سرولات و منطقه چابکسر تبدیل شده و حتی اسمش به مجلات خارجی گردشگری هم راه یافته است. همه این ها در حالی است که فقط تا دیپلم درس خوانده و هیچ مدرک بین المللی در زمینه آشپزی ندارد.

دسترسی به رستوران خاور خانم

دسترسی به رستوران خاور خانم

اگر از تهران به سمت شمال می روید، باید حدود 290 کیلومتر تا چابکسر گیلان، برانید. این جهت با ماشین حدود 5 ساعت و نیم طول می کشد. از چابکسر تا روستای سرولات هم تنها 3 کیلومتر فاصله است. این روستا در کنار رودخانه خروشان آچیرود خودنمایی می کند و در طول جهت، تماشای کوه ها، جنگل ها و رودخانه ها لذت بخش خواهد بود.

رستوران خاور خانم، این روز ها خود یک مقصد گردشگری است که راه بسیاری از مسافران شهر های شمالی را به سوی خود کج می کند. برای خوردن غذا در این مکان باید مدت زیادی را در صف بمانید که شاید کمی خسته تان کند. اگر خیلی حوصله صف های طولانی را ندارید، توصیه می کنیم به جای منصرف شدن کمی دیگر تحمل کنید. خوردن غذای خوشمزه خاور خانم، آن هم با چشم اندازی از جنگل و ابر و دریا، فراموش نشدنی خواهد بود.

منبع:سـفـرزون

منبع: دیجیاتور
انتشار: 12 مرداد 1401 بروزرسانی: 12 مرداد 1401 گردآورنده: mbgames.ir شناسه مطلب: 1435

به "رستوران خاور خانم ؛ طعم لذیذ غذا در چشم اندازی بی انتها" امتیاز دهید

1 کاربر به "رستوران خاور خانم ؛ طعم لذیذ غذا در چشم اندازی بی انتها" امتیاز داده است | 3 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رستوران خاور خانم ؛ طعم لذیذ غذا در چشم اندازی بی انتها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید