دمای اتاق نوزاد در فصول سرد؛ چه دمایی برای نوزاد مناسب است؟

به گزارش بازی های فکری، دمای اتاق نوزاد در فصول سرد بایستی در حدود 18 درجه سانتی گراد باشد. بهتر است هنگام خواب، لباس سرهمی جوراب دار یا کیسه خواب به تن نوزاد بپوشانید و با یک لایه پتوی نازک او را گرم نگاه دارید.

دمای اتاق نوزاد در فصول سرد؛ چه دمایی برای نوزاد مناسب است؟

خبرنگاران | سرویس مادر و کودک - هوا زود تر تاریک می شود و هنگامی که بیرون از منزل احساس سرما می کنید، فکر لباس گرم و راحت، ژاکت پشمی و یک لیوان شیر کاکائوی داغ در منزل گوشه ذهنتان را قلقلک می دهد. بله، زمستان از راه رسیده و باید دمای خانه را گرم و مناسب نگه دارید. بخصوص اگر نوزاد در منزل دارید، تنظیم دمای اتاق نوزاد در فصول سرد از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

قفسه های فروشگاه ها پر از لباس های زمستانی زرق و برق دار برای نوزادان است. اما شما برای گرم نگه داشتن نوزادتان، واقعا به چه چیزی احتیاج دارید؟

گرم نگه داشتن نوزاد در شب های زمستان

در فصول سرد سال، هنگام قرار دادن نوزاد در تخت، مادران تمایل دارند تا با چند لایه پتو و لحاف روی نوزاد را بپوشانند تا از سرما در امان بماند. اما نوزادان کوچکتر از 9 ماه نمی توانند دمای بدن خود را کنترل کنند. به همین دلیل بایستی مراقب باشید تا دمای بدنشان بالا نرود! حرارت بالا در نوزادان زیر یک سال یکی از علل اصلی سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS) است.

برای گرم نگه داشتن نوزاد در هنگام شب، سه عامل کلیدی را رعایت کنید:

1. دمای اتاق نوزاد در فصول سرد

دمای اتاق نوزاد باید بین 16-20 درجه سانتی گراد باشد، دمای مطلوب 18 درجه سانتی گراد است. در این دما بزرگسالان با یک لایه لباس احساس راحتی می کنند، هر چند برای اطمینان از درجه حرارت اتاق، استفاده از دماسنج بهترین راه است.

2. لباس نوزاد

بهترین گزینه برای پوشاندن نوزاد در شب، یک لباس سرهمی جوراب دار پنبه ای است که انگشتان پای نوزاد را نیز گرم نگه دارد. برخی از لباس های سرهمی، دستکش نیز دارند که برای استفاده در شب های سرد زمستان مناسب هستند. اگر اتاق نوزاد کمی سرد است، می توانید یک جلیقه زیر لباس خواب به او بپوشانید. مراقب باشید لباس هایی را انتخاب کنید که هنگام تعویض پوشک به کمترین میزان ممکن باز شوند تا نوزاد در هنگام تعویض پوشک احساس سرمای کمتری داشته باشد.

بیشتر بخوانید: 10 نکته طلایی برای شیردهی به نوزاد در شب

3. ملحفه و پتو

استفاده از یک ملحفه پنبه ای و یک یا چند لایه پتوی پنبه ای برای گرم نگه داشتن نوزاد در خواب مناسب است. بسته به اینکه نوزاد خیلی گرم یا خیلی سردش است می توانید لایه های پتو را اضافه یا کم کنید. هم چنین می توانید از کیسه خواب نوزاد استفاده کنید. کیسه خواب گزینه مناسبی برای نوزادانی است که تمایلی به قنداق شدن ندارند.

نشانه های سردی یا گرمی نوزاد

برای بررسی اینکه نوزاد خیلی سرد یا گرمش است، شکم او را لمس کنید. اگر شکم نوزاد سرد بود، می توانید یک جلیقه به او بپوشانید و اگر گرم بود، پتو ها را کنار بزنید. برای تخمین سردی یا گرمی نوزاد دست ها و پا های او را لمس نکنید. از آنجایی که سیستم گردش خون نوزادان تکامل نیافته است، انگشتان دست و پای آنان به مراتب سردتر از سایر قسمت های بدن است. اگر دست ها و پا های نوزاد به رنگ آبی درآمد، با پوشاندن جوراب یا دستکش یک لایه اضافی برای گرم شدن برای او ایجاد کنید.

پیشگیری از سندروم مرگ ناگهانی نوزاد

همواره در نظر داشته باشید که گرمای بیش از حد نوزاد موجب خطر سندرم مرگ ناگهانی نوزاد SIDS می شود. برای پیشگیری از این اتفاق، موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 • بر سر نوزاد خود در رختخواب کلاه نپوشانید: نوزاد گرمای اضافی بدنش را از طریق سر خارج می کند. پوشش سر منجر به گرم شدن بیش از حد نوزاد می شود.
 • روی نوزاد لحاف نیندازید: نوزادان زیر یک ساله نمی توانند لحاف را از روی خود کنار بزنند و ممکن است زیر آن گیر بیفتند که موجب گرمای بیش از حد آنان می شود.
 • از بطری آب گرم یا پتو الکتریکی استفاده نکنید: از آنجایی که بزرگسالان می توانند درجه حرارت بدن خود را تنظیم کنند، استفاده از این وسایل برایشان آرامش بخش است. اما بچه ها تا 2 سالگی نمی توانند دمای بدن خود را تنظیم کنند، زیرا فرآیند تعریق در آنان شکل نگرفته است.
 • نوزاد خود را در کنار آتش، شومینه، رادیاتور، یا هر گونه منبع گرمایی قرار ندهید: زیرا ممکن است منجر به سوختگی پوستی و افزایش دمای بدن آنان شود.
بیشتر بخوانید: دمر خوابیدن نوزاد چه خطراتی می تواند به دنبال داشته باشد؟

تنظیم میزان لباس نوزاد

نوزادان توانایی صحبت کردن در مورد احساس سرما یا گرما را ندارند. پس چگونه تشخیص دهیم که نوزاد به میزان کافی لباس پوشیده است؟

نوزاد شما گرمش است اگر:

 • چهره اش پف کرده است.
 • پشت گردن او داغ است.
 • التهابات پوستی بر روی شکم یا پشت او ظاهر شده است.

نوزاد شما سردش است اگر:

 • شکمش سرد است.
 • بینی یا نوک انگشتانش رنگ پریده است.
 • لب و دهان او آبی رنگ شده است.

جلوگیری از ترک خوردن پوست در سرما

باد های سرد زمستان برای پوست نوزاد بسیار آزار دهنده اند؛ بنابراین برای جلوگیری از ترک خوردن پوست ظریف نوزاد، پیش از خروج از منزل، با استفاده از یک کرم مرطوب کننده یا نرم کننده نوزاد، لبها، گونه ها و هر قسمت دیگر در معرض هوا قرار گرفته است را بپوشانید. هم چنین کوتاه شدن زمان حمام نیز به جلوگیری از خشک شدن پوست نوزاد کمک می کند.

چند نکته کلیدی

 • اگر با نوزاد خود بیرون رفته اید، به محض اینکه به منزل بازگشتید، کلاه و لباس رویی نوزاد را در بیاورید، حتی اگر موجب شود که نوزاد از خواب بیدار شود! زیرا نوزادان خیلی سریع دمای بدنشان بالا می رود.
 • بیشتر فروشگاه ها در فصول سرد سال، فضای داخلی شان را خیلی گرم می کنند. به همین دلیل حتی اگر برای یک توقف کوتاه، مانند خرید شیر، وارد فروشگاه شدید، کلاه و پتوی اضافی نوزاد را در بیاورید.
 • اگر در ماشین، روی نوزاد پتو انداخته اید، به محض این که ماشین به اندازه کافی گرم شد، آن را از روی نوزاد بردارید. پتو را روی تسمه های کمربند ایمنی صندلی کودک قرار دهید، زیرا اگر تلاش کنید پتو را زیر تسمه های کمربند قرار دهید، تسمه ها به درستی بسته نشده و ایمنی نوزاد تامین نمی شود. برخی از کیسه های خواب نوزاد برای صندلی کودک در ماشین طراحی شده اند؛ بنابراین اگر ماشین شما خیلی سرد است، می توانید از آن ها استفاده کنید.
 • اگر نوزاد شما سردش است، سعی نکنید با مالیدن پوست او موجب گرم شدنش شوید. با این کار به پوست او آسیب می رسانید. برای گرم کردن دستان نوزاد، آن ها را بین دستان خودتان قرار دهید تا از گرمای بدن شما گرم شوند.

با رعایت موارد یاد شده، می توانید از زیبایی های فصل زمستان در کنار نوزاد دلبندتان لذت ببرید.

بیشتر بخوانید: مراقبت از نوزاد در تابستان با 6 نکته مهم

برگرفته از: bounty

منبع: setare.com
انتشار: 14 اسفند 1399 بروزرسانی: 14 اسفند 1399 گردآورنده: mbgames.ir شناسه مطلب: 793

به "دمای اتاق نوزاد در فصول سرد؛ چه دمایی برای نوزاد مناسب است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دمای اتاق نوزاد در فصول سرد؛ چه دمایی برای نوزاد مناسب است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید