در استخر سازمان اوقاف چه خبر است؟

به گزارش بازی های فکری، به تازگی اسناد ملی نگهداری شده در سازمان اوقاف به دلیل ترکیدگی لوله آب از بین رفته اند، اتفاق قابل تأسفی که امکان احیای این اسناد را منتفی کرده است.

در استخر سازمان اوقاف چه خبر است؟

به گزارش روزنامه جوان، سازمان اوقاف دارای یک آرشیو مرکزی در خیابان نوفل لوشاتو است که در طبقه منفی دو یک ساختمان قرار گرفته است که قبلاً از شهرداری خریداری شده بود. این طبقه قبلاً در ساختمان خریداری شده، محل استخر بوده است! وقتی سازمان اوقاف این ساختمان را خریداری کرد، این استخر را به آرشیو مرکزی اسناد خود تبدیل کرد.

ظاهراً راه های ورودی آب را بسته و استخر را تبدیل به آرشیو کردند. این تبدیل شرایط خودش یک مسئله مبهمی است که محلی به اهمیت آرشیو مرکزی اسناد در جایی تعبیه شده که از همان روز نخست می توان حدس زد بعداً با مشکلاتی روبرو خواهد بود.

در سال های اخیر سازمان اوقاف شروع کرد به تجمیع اسناد. این تجمیع اسناد به این شکل بود که از همه شهرستان ها و مراکز استان ها، درخواست اصل اسناد کرد تا در یک آرشیو مرکزی نگهداری شود.

این نوع تجمیع اسناد قبلاً هم در کشور های دیگر تجربه شده و کار بسیار خطرناکی است و به هر حال یک اتفاق ناخواسته موجب می شود که همه اسناد از بین بروند و در مجموع تجمیع اسناد، ضریب امنیت بسیار پایینی دارد.

در صورتی که اسناد تقسیم باشد در استان های مختلف، اگر هم اتفاقی بیفتد، حداکثر بخشی از این اسناد از بین می رود. ولی زمانی که تمام اسناد در یک مکان تجمیع می شوند، همه اسناد در معرض خطر قرار دارند.

مدیر کل روابط عمومی و روابط بین الملل سازمان اوقاف در مصاحبه ای با خبرگزاری فارس بیان کرد که همه اسناد سالم هستند و جای نگرانی نیست و از همه اسناد هم نسخه الکترونیکی داریم.

چنین چیزی نیست. بسیاری از اسناد ملی سازمان اوقاف اصلاً نسخه الکترونیکی ندارند و آنچه از بین رفته دیگر قابل احیا نیست. مسئله مهم که در این میان وجود دارد و دلیل اهمیت دادن به این اسناد است، اینکه این اسناد اصلاً اسناد سازمانی نیستند و این اسناد ملی هستند.

موضوع وقف و اوقاف یک بخشی از تاریخ ایران است. اصلاً اینطور نیست که یک سند وقفی یا یک وقف نامه فقط موضوعیت اداری و سازمانی داشته باشند.

سازمان اوقاف در طول سالیان گذشته در خصوص پژوهش های اجتماعی و تاریخی، بسیار بسته عمل کرده است؛ یعنی نه اسناد را در اختیار محققان قرار داده و نه دانشجویانی که می خواستند انتها نامه خود را در زمینه اسناد به انجام برسانند، پیروز به دسترسی به این اسناد شده اند.

در مجموع نوع نگاه حراستی به این اسناد که نه فقط اسناد وقفی بلکه واقعاً اسناد ملی هستند، موجب می شود در شرایطی که اتفاقی برای اسناد بیفتد، امکان بحث و حل مشکل وجود نداشته باشد.

وقتی به هر دلیلی یک چنین حوادثی برای مجموعه ای از اسناد ملی رخ می دهد، می توان از آن به عنوان فاجعه یاد کرد. این اتفاقات که با تمرکز اسناد در یک مکان، همه آن ها را به نابودی می کشاند، قابل جبران نیست. وقتی چنین حوادثی کتمان می شود، تبعات ناگوار متعددی خواهد داشت.

منبع: فرارو
انتشار: 13 دی 1400 بروزرسانی: 13 دی 1400 گردآورنده: mbgames.ir شناسه مطلب: 1236

به "در استخر سازمان اوقاف چه خبر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در استخر سازمان اوقاف چه خبر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید