ایجاد شهر 15 دقیقه ای در جهان ، در یک ربع ساعت به همه کارهایتان برسید!

به گزارش بازی های فکری، گروهی از سرمایه گذاران اهل دانمارک در نظر دارند که به ایجاد شهرهای 15 دقیقه ای در سراسر جهان بپردازند و زیست پذیری را در تمام شهرهای جهان افزایش دهند.

ایجاد شهر 15 دقیقه ای در جهان ، در یک ربع ساعت به همه کارهایتان برسید!

به گزارش خبرنگاران، شهر 15 دقیقه ای به منطقه های خودکفا اشاره دارد که در آن ها امکان تأمین تمام ملزومات برای شهروندان تنها به وسیله یک ربع ساعت پیاده روی و دوچرخه سواری امکان پذیر است. در شهرهای 15 دقیقه ای نبود یا حداقل تردد به وسیله وسایل نقلیه موتوری به کاهش قابل توجه انتشار کربن منجر می گردد که به واسطه همین امر، مردم هوایی پاک را تنفس می نمایند و از کیفیت زندگی بهتری برخوردار هستند.

گزارش ها حاکی است که تا به امروز پنج شهر دنیا به جنبش ایجاد منطقه ها 15 دقیقه ای پیوسته اند و میزبان محله هایی کاملاً خودکفا هستند که در آن ها شهروندان به وسیله تردد سبز تمام احتیاجهای خود را در نزدیکی محل سکونت برآورده می نمایند. از آن جا که مفهوم ایجاد شهرهای 15 دقیقه ای پس از شیوع بیماری کووید -19 از استقبال بیشتری نسبت به گذشته برخوردار شد، بسیاری از مدیران سراسر دنیا به پیاده سازی موقت مفهوم آن در شهرهای خود پرداختند و نتایج آن بر زیست پذیری و بهبود رفاه جسمی و روانی باعث شگفتی همگان شد.

همین امر، گروهی از سرمایه گذاران و طراحان دانمارکی را به اجرای طرح شهرهای 15 دقیقه ای در سراسر دنیا سوق داده است و این افراد در نظر دارند به ایجاد مراکز ضروری مورد احتیاج شهرنشینان نظیر فروشگاه های مواد غذایی، مدارس، مهدکودک ها، مراکز مراقبت سلامت، فضاهای سبز، مراکز تفریحی و تفریح و در نهایت، زیرساخت های حمل ونقل عمومی بپردازند. این افراد از اعطای بودجه ای 500 هزار دلاری برای شروع پروژه خبر داده و مدعی شده اند این بودجه را تا دو سال آینده برای توسعه شهرهای 15 دقیقه ای مورد استفاده قرار خواهند داد تا به کاهش تردد به وسیله خودروهای شخصی در آن ها یاری نمایند.

سرمایه گذاران و طراحان دانمارکی مدیران سراسر شهرهای دنیا را به همکاری برای اجرای طرح منطقه ها 15 دقیقه ای دعوت نموده اند و امیدوار هستند که پیاده سازی این طرح، کاهش 60 تا 70 درصدی کربن را در شهرها در پی داشته باشد و از این طریق، به افزایش پایداری و برابری میان شهروندان یاری زیادی کند.

منبع: ایمنا

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 4 مهر 1401 بروزرسانی: 4 مهر 1401 گردآورنده: mbgames.ir شناسه مطلب: 1469

به "ایجاد شهر 15 دقیقه ای در جهان ، در یک ربع ساعت به همه کارهایتان برسید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایجاد شهر 15 دقیقه ای در جهان ، در یک ربع ساعت به همه کارهایتان برسید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید