اقدامات موثر در خانه پیش از وقوع زلزله

به گزارش بازی های فکری، فاجعه پدیده ای است که باید برای مقابله با آن آمادگی داشت ؛ به ویژه در کشوری مانند ایران که در معرض خطر بالای زلزله قرار گرفته است. می دانیم که برای آمادگی در برابر زلزله اول از همه خانه ها باید در برابر زلزله مقاوم باشند. این امکان برای ما وجود دارد که با بعضی کنترل ها ، خانه های خود را ایمن کنیم. در این مقاله به اقدامات موثر در خانه پیش از وقوع زلزله می پردازیم.

اقدامات موثر در خانه پیش از وقوع زلزله

در محل قرارگیری مبلمان منزل چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟

اقدامات خود پیش از وقوع زلزله را با آنالیز محل وسایل خود آغاز کنید. برای این کار ، آنالیز موقعیت اقلام بزرگ مانند کمد لباس ، قفسه کتاب ، ماشین لباسشویی و یخچال با رعایت بعضی قوانین مفید است. پس از این کنترل ها و قرار دادن صحیح وسایل ، باید به فکر موارد دیگر نیز باشید.

راه های خروج

متاسفانه زمان وقوع زلزله مشخص نیست. بنابراین ، آمادگی برای تخلیه خانه در هر زمان مفید است. برای این کار قبل از هر چیز باید از باز بودن راه های خروجی خانه اطمینان حاصل کرد. این یکی از اولین قوانین آمادگی در هر لحظه است که وسایل بزرگ مانند صندلی را جلوی درها نگذارید. علاوه بر این ، هنگام قرار دادن اقلام ، توجه به موقعیتی که اقلام بزرگ در سناریوی تخریب احتمالی سقوط ننمایند و درها بسته نشود ، مفید است.

شیشه و ابزار تیز

به ویژه آشپزخانه ها دارای انواع ظروف شیشه ای شکستنی هستند. این وسایل می توانند در هنگام زلزله بشنمایند و تیز شوند. برای جلوگیری از این امر ضروری است این گونه وسایل را در کابینت ها و در قسمت های زیرین کابینت نگهداری کنید. اگر کابینت ها برای چنین چیدمانی مناسب نیستند ، مطمئن باشید که درب های کابینت به طور ایمن بسته شده اند و سیستم های قفل مخصوصی را برای این منظور پیش بینی کنید.

وسایل آویز دیواری

نکته دیگری که در قرار دادن وسایل می توانید به آن توجه کنید این است که توجه داشته باشید وسایلی مانند نقاشی و آینه را به دیوار بالاتر از سطح سر آویزان نکنید. شما نباید نقاشی هایی را روی تخت خود آویزان کنید که ممکن است در سقوط شدید به شما آسیب برساند. علاوه بر این ، باید مراقب باشید که آینه ها را در جاهایی آویزان کنید که به راحتی سقوط ننمایند ؛ زیرا هنگام افتادن خیلی راحت می شنمایند. سعی کنید نقاشی ها و آینه های سنگین را در نقاط ایمن به دیوار آویزان کنید و وسایلی مانند اکسسوری های سنگین ، گلدان های گل و آثار هنری را به جای قفسه های بلند در گوشه های پایین قرار دهید.

قطع گاز

متأسفانه انتشار گاز در اثر نیروی ارتعاش می تواند باعث آتش سوزی در حین یا پس از زلزله شود. برای آمادگی برای چنین شرایطی ، دانستن نحوه خاموش کردن گاز خانه و اقدام سریع در مواقع ضروری مفید است.

ملاحظات در هنگام قرار دادن وسایل خانه

به اختصار به ضرورت ایمن سازی خانه خود در برابر زلزله پرداختیم. وقتی صحبت از قرار دادن صحیح وسایل خانه می شود ، روش های مختلفی را برای موارد مختلف می توان اعمال کرد. بعضی از این روش ها را برای شما لیست نموده ایم.

وسایل سنگین

اثاثیه سنگین ، یخچال و ماشین لباسشویی که موقعیت آنها را تغییر نمی دهید به دیوار یا زمین ثابت شوند. برای این امر ضروری است با توجه به نکات ذکر شده در خصوص موقعیت یابی تصمیم گیری شود تا در مواقع اضطراری از افتادن اینگونه وسایل سنگین جلوگیری شود.

کابینت ، درب کابینت و قفسه

اگر وسایل سنگین و وسایل اداری روی کابینت و قفسه ها وجود دارد ، آنها را با مواد نگهدارنده پلاستیکی یا چسب ثابت کنید تا از لیز خوردن و افتادن آنها جلوگیری نمایید. دوام درب های کابینت نیز از نظر جلوگیری از واژگونی وسایل سنگین داخل آن حائز اهمیت است. برای اینکه کابینت ها را محکم بسته نگه دارید ، ممکن است بخواهید چفت ها ، بست ها یا قفل های مکانیکی را به درب ها وصل کنید. این کار ضمن اینکه حرکات باز و بسته شدن کابینت را در زندگی روزمره محدود نمی کند ، درها را تقویت می سازد. از آنجایی که کابینت ها نیز با خطر واژگونی روبرو هستند ، باید طوری به یکدیگر و به دیوار محکم شوند که هیچ شکافی بین آن ها نباشد. یک ماده پرنماینده را می توان بین جسم ثابت و دیوار قرار داد تا شکافی وجود نداشته باشد.

اجاق گاز و بخاری

لوله های اجاق گاز ، اجاق گاز و بخاری ممکن است در اثر زلزله احتمالی بشنمایند و سقوط نمایند و خطرات مختلفی را به همراه داشته باشند. از آنجایی که لوله اجاق گاز داغ می شود و یا خطر نشت گاز از لوله بخاری گاز طبیعی وجود خواهد داشت ، توجه به فیکس شدن لوله ها مفید است.

میز و صندلی

از آنجایی که زلزله دارای اثر لرزشی بسیار قوی است ، باعث حرکت و سقوط بسیاری از اقلام می شود. برای جلوگیری از این امر آنها را در جای خود ثابت کنید. اگرچه امکان فیکس کردن وسایل نسبتاً کوچک مانند میز و صندلی وجود ندارد ؛ اما می توانید پایه های آنها را غیر لغزنده نمایید که حرکت آنها را محدود کند. برای این کار لایه های اضافی زیر پای خود اضافه نمایید تا اصطکاک بیشتر شود. اگر مبلمان چرخ دار دارید ، ممکن است بخواهید یک قفل چرخ روی آن نصب کنید.

کالاهای الکترونیکی

مجدداً باید اطمینان حاصل شود که وسایل الکترونیکی مانند تلویزیون و مایکروویو ثابت هستند تا از واژگونی و مسدود شدن راه جلوگیری شود. این نوع لوازم خانگی را نباید در مکان های خیلی بالا نگه داشت. ورق های فلزی را زیر وسایلی مانند ماشین لباسشویی ، ماشین ظرفشویی و لوازم خانگی روی کانتر قرار دهید تا از لیز خوردن آنها جلوگیری شود.

سوالاتی که باید از صاحبخانه بپرسید

اگر مستاجر هستید ، اطلاعات دقیق خانه خود را از صاحبخانه دریافت کنید. پرسیدن این نوع سوالات برای ایمن سازی خود به عنوان مستأجر و مشخص خطرات بسیار مهم است. به همین منظور مطالبی را که می توانید در خصوص شرایط خانه از صاحبخانه بپرسید برای شما گردآوری نموده ایم.

ساختمان چه زمانی ساخته شد؟

پی بردن به قدمت ساختمان برای پیشگیری از زلزله مهم است. در عین حال با اطلاع از قدمت ساختمان می توانید مناسب بودن خانه خود را بر اساس آن آنالیز کنید.

آیا ساختمان در برابر زلزله بیمه شده است؟

بیمه زلزله متعهد می شود خرابی ها و خسارات ناشی از آتش سوزی در زلزله را پوشش دهد. به همین علت باید ضمن اطمینان از ایمنی خانه ای که در آن زندگی می کنید ، به داشتن بیمه نامه زلزله توجه بیشتری داشته باشید.

منبع: اتاق
انتشار: 7 شهریور 1402 بروزرسانی: 7 شهریور 1402 گردآورنده: mbgames.ir شناسه مطلب: 1610

به "اقدامات موثر در خانه پیش از وقوع زلزله" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اقدامات موثر در خانه پیش از وقوع زلزله"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید