ارائه خدمات خانگی 5G آغاز شد

به گزارش بازی های فکری، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به آغاز فرایند تجاری سازی 5G FWA شرکت ارتباطات مبین نت و ارائه 5G برای مشترکان خانگی و سازمانی گفت: هر تکنولوژی جدید در ابتدای حضور، قیمتش بالاست و ما به نوبه خود، تولید مودم 5G در ایران را تسهیل کردیم و اولین نمونه داخلی برای دریافت تایید سازمان تنظیم مقررات و ارائه به بازار، ارسال شده است.

ارائه خدمات خانگی 5G آغاز شد

به گزارش ایسنا، محمدجواد آذری جهرمی درباره انتقادها نسبت به سرعت اینترنت و عدم توسعه VDSL در کشور، با بیان اینکه به جای توسعه VDSL، به سمت اینترنت خانگی 5G رفتیم، گفته بود: اولین شرکتی که این خدمات را عرضه می کند، مبین نت است. این شرکت اولین مجموعه کاری خود را در زمینه5G خانگی در تهران افتتاح می کند و به تدریج در سال آینده نقاط بیشتری را پوشش می دهد تا ما از برنامه توسعه اینترنت خانگی خود عقب نمانیم.

در این راستا آذری جهرمی امروز و در مراسم شروع فرآیند تجاری سازی 5G FWA شرکت ارتباطات مبین نت، اظهار کرد: حرکت در راستا جدید خدمت رسانی به مردم را در مجموعه شرکت مبین نت چه سهامداران و چه کارکنان که پا در عرصه ارائه خدمتی جدید به مردم گذاشتند، تبریک می گویم. شرکت های خدمات دهنده و وزارت ارتباطات به عنوان سیاست گذار و ناظر توسعه ارتباطات درکشور باید به نیاز مردم و بازار توجه کنند و متناسب با آن خدمات خود را گسترش دهند.

وی با بیان اینکه امروزه یکی از نیازهای بسیار مهم مردم در هر گوشه و کنار و شهر و روستا، موضوع پهنای باند است، اضافه نمود: مردم همیشه مطالبه بیشتر می کنند، با توجه به اینکه زندگی روزمره به ویژه در شرایط شیوع کرونا به فضای مجازی و پهنای باند وابسته شده است. در حال حاضر شرکت های متعددی وظیفه خدمت رسانی به مردم را در حوزه تامین پهنای باند بر عهده دارند، که بخشی شرکت های اینترنت خانگی و بخشی شبکه موبایل است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر اشتباهات رخ داده در واگذاری مخابرات، بیان نمود: هرچند این واگذاری دستاوردهای خوبی مانند جداسازی همراه اول هم داشته و همراه اول در خصوصی سازی توسعه پیدا کرد، همراه اول اگر ایرانسل و رایتل را به عنوان رقیب نداشت، رشد و توسعه ای هم نداشت، بخش زیادی در توسعه همراه اول و سایر اپراتورها، مدیون رقباست. اما اشتباهات واگذاری در مجموعه مخابرات ایران در ایجاد برخی انحصارهاست. این اشتباه در سال 1388 در خصوصی سازی مخابرات انجام گرفت که داکت ها و سیم مسی که جوز اموال مردم است، به مخابرات واگذار شده و مخابرات هم سودهای ناشی از درآمد سالانه اش را به عنوان اقساط به دولت پرداخت کرد و سرمایه گذاری نکرد.

چابک سازی مجموعه مخابرات آنطور که باید شکل نگرفت

آذری جهرمی ادامه داد: چابک سازی در مجموعه مخابرات آنطور که باید شکل نگرفت و رقابتی هم احساس نمی کرد و جلوی سرمایه گذاری بقیه را هم گرفت. این موضوع به افراد ارتباطی ندارد، بلکه به فرآیندها مرتبط است که باید اصلاح شود. ما در دولت تلاش کردیم که این فرآیند خصوصی سازی اصلاح شود. درحال حاضر لایحه ای که برای انتزاع داکت و سیم مسی ارائه دادیم، در کمیسیون اقتصادی دولت در حال بررسی است و امیدواریم زودتر نهایی شود و آن را تا پیش از پایان دولت به مجلس بفرستیم.

وی با بیان اینکه کمیت ارائه خدمات پهنای باند خانگی در کشور می لنگد، اظهار کرد: ما باید برای این مشکل برون رفت داشته باشیم. فشار این شرایط به شبکه تلفن همراه و در نهایت به مردم است. چون کیفیت شبکه موبایل هم افت پیدا می کند، سرمایه گذاری که شرکت های تلفن همراه باید انجام دهند، بالا می رود و دیگر صرفه اقتصادی ندارد. البته این مشکل فقط مختص کشور ما نیست. برخی از کشورهای دیگر هم عدم توازن اینترنت خانگی در برابر اینترنت همراه را تجربه کردند؛ کشورهایی که کوهستانی هستند یا فیبر نوری آنها توسعه پیدا نکرده است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه راهبردی که در این حوزه وجود دارد، تکیه بر راه حل هایی مانند 5G FWA، یعنی استفاده از 5G برای اینترنت خانگی است، گفت: اگر یک سایت 4G با پهنای باند 100 مگابیت برثانیه و 40 مگاهرتز فرکانس، یک دکل برای کاربرانش عرضه کند، تست های 5G می تواند سه گیگابایت برثانیه عرضه کند، یعنی حتی تا 30 برابر کیفیت روی یک پهنای باند فرکانسی محدود، ظرفیت را بالا می برد. مفهومش البته این نیست که می توانید روی گوشی تان سرعت سه گیگابیت دریافت کنید، چون این ظرفیت به تعداد کاربران تقسیم می شود، اما ارائه 100 مگابیت ظرفیت شبکه با ارائه 3 گیگابیت ظرفیت برای 200 مشترک تفاوت زیادی دارد.

آذری جهرمی با بیان اینکه ارتقای ظرفیت شبکه بستگی به پهنای باند فرکانسی که اختصاص داده شده، می تواند به صورت موبایل یا خانگی باشد، اظهار کرد: استراتژی ما این بود که برای برون رفت از شرایط فعلی مخابرات و محدودیت در ارائه خدمات خانگی، به شرکت های FWA ثابت مجوز دهیم که عنوان برنامه آنها WTTX است، برای اینکه حرکت کنند به این سمت که خدماتشان را ببرند روی نسل پنج و پهنای باند بیشتری روی اینترنت خانگی ارائه دهند. یکی از اولین شرکت هایی که این پروانه را حدود هفت ماه پیش از ما گرفت و از مجموع شرکت هایی که مجوز WTTX دریافتد، مبین نت بود اولین شرکتی بود که در این راستا قدم برداشت.

تولید مودم 5G در کشور شروع شده است

وی به اشاره به راه اندازی اولین سایت 5G FWA در مبین نت، بیان نمود: اکنون دو چالش عمده در پیش دارید. اولین چالش قیمت مودم است. هر تکنولوژی جدید در ابتدای حضور، قیمتش بالاست. برای اینکه همیشه این قیمت بالا نماند و مصرف بالا رود و قیمت کاهش یابد، ما به نوبه خود تولید مودم 5G در ایران را تسهیل کردیم و شرکت اتصال صنعت میانه تولید مودم 5G را شروع کرده است و اولین نمونه آن برای دریافت تایید سازمان تنظیم مقررات و ارائه به بازار، ارسال شده است. بنابراین ما در این عرصه تولید داخل خواهیم داشت.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه کاربر و مصرف کننده توان اقتصادی ندارد، اضافه نمود: وظیفه مبین نت فقط توسعه تکونولوژی نیست، بلکه باید برای مصرف کننده هم راه حل داشته باشد. همانطور که تامین کنننده تجهیزات توسعه شبکه از وندورها بودجه می گیرد، شما هم باید از اپراتورها بودجه بگیرید. سهام دار عمده مبین نت همراه اول است و این مجموعه سهامدار بخشی از بانک هاست. یک خط اعتباری بگیرید و از ظرفیت دولت الکترونیک هم استفاده کنید، هر مشتری که درخوست مودم می دهد، بتواند مودم را قسطی تحویل بگیرد و 20 ماهه پرداخت کند هم به سود منابع بانکی است و هم به مصرف کننده برای تامین تجهیزات فشار نمی آید.

آذری جهرمی مشکل دوم را هزینه سرمایه گذاری و عمدتا در احداث سایت دانست و بیان نمود: البته همراه اول بزرگ ترین شبکه های کشور در حوزه ارتباطات از جمله دکل را در اختیار دارد و شما به تفاهم رسیدید و می توانید برای اشتراک سایت اقدام کنید. حوزه سوم جذب مشترک است. با FCPها برای شبکه 5G صحبت کنید. شرکت ها و مشترکان از خدمات مخابرات ناراضی اند و می توانید به یک مدل B2B برسید. همانطور که شرکت ها سیم مسی مخابرات را اجاره می کنند، می توانند ظرفیت شمارا اجاره کنند و برایتان مشتری بیاورند. همانطور که شما چون توسعه سرمایه گذاری توجیه پذیر نبوده، از شبکه همراه اول استفاده می کنید. بنابراین تفاهمات را روی شبکه 5G FWA با FCP ها تامین کنید.

وی با اشاره به شروع تجاری سازی ارائه خدمات 5G اظهار کرد: از امروز خبرگزاری ایرنا و مجموعه شهرداری به صورت نمادین از این خدمات در مدل تجاری استفاده می کنند. انتقال تصاویر با پهنای باند و کیفیت بالا از درخواست هایی است که ما باید برایش در مدل تجاری زیرساخت فراهم کنیم، برای شهرداری، نیروی انتظامی، کسب وکارها و این کار را شما می توانند انجام دهید.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه تجهیزات 5G در لبه تکنولوژی هستند و ما هم در کشور توانمندی داریم، گفت: حرکتی در کشور شروع شده که تولیدکنندگان داخلی تولید اجزای مختلف مورد نیاز برای 5G را شروع کردند، چون هنوز زمان برای فراگیر شدن این فناوری هست و ما آزمایشگاه دایر کردیم و امکان آزمودن برای بخش تولید را به وجود آوردیم. بنابراین تلاش کنید در تجهیزاتتان از حداکثر ظرفیت داخلی استفاده کنید و سراغ مودم های خارجی نروید تا این صنعت هم در کشور توسعه پیدا کند.

انتهای پیام

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 20 فروردین 1400 بروزرسانی: 20 فروردین 1400 گردآورنده: mbgames.ir شناسه مطلب: 868

به "ارائه خدمات خانگی 5G آغاز شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارائه خدمات خانگی 5G آغاز شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید