بازدهی روزانه بورس چقدر است؟

به گزارش بازی های فکری، به گزارش خبرنگاران، پرونده بورس تهران در نیمه نخست تابستان با ثبت رشد 60 درصدی شاخص کل بسته شد و این نماگر بر فراز سوپرکانال دو میلیون واحد ایستاد. سهامداران در این مدت میانگین روزانه 4/ 1 درصد سود به خانه بردند. ضمن آنکه شاهد افزایش 87 میلیارد دلاری ارزش کل بازار بودیم و بیش از 56 هزار و 740 میلیارد تومان پول حقیقی جذب سهام شد. در عین حال طی آخرین روز کاری با ثبت رکوردی جدید در جریان عرضه های اولیه، شاهد مشارکت بیش از 6 میلیون نفری در بورس تهران بودیم.

بازدهی روزانه بورس چقدر است؟

بورس تهران آخرین روز معاملاتی این هفته را با رشد2 درصدی نماگر اصلی خود به انتها رساند و توانست بار دیگر به سوپرکانال دو میلیون واحد بازگردد. بازگشتی که عمدتا مرهون رشد قیمت در سهام عظیم و شاخص ساز بازار بود. به این ترتیب پفراینده نیمه اول تابستان بازار سهام با رشد 60 درصدی شاخص کل بسته شد تا سهامداران میانگین روزانه 4/ 1 درصد سود (نرخ بهره مرکب روزانه) را به خانه ببرند. در این میان ارزش کل بازار سهام با رشد 87 میلیارد دلاری همراه شد و شاهد جذب 7/ 56 هزار میلیارد تومان پول حقیقی به گردونه معاملات سهام بودیم. از این رو در نیمه نخست تابستان نیز سهام در صدر بازارهای سرمایه گذاری ایستاد، جایی که دلار رشد 24 و سکه 44 درصدی را تجربه کردند.

رصد متغیرهای بورس

ارزش معاملات خرد سهام در نیمه نخست تابستان توانست رکوردهای جدید و متوالی را ثبت نموده و در مجموع دو بازار بورس و فرابورس تا محدوده 30 هزار میلیارد تومان پیشروی نمایند. این انتها کار نبود و میانگین روزانه ارزش دادوستد سهام نیز به حدود 23 هزار میلیارد تومان ارتقا پیدا کرد که پیش تر نظیری برای آن نمی توان یافت. از این رو در مقایسه با بهار 99، شاهد رشد 80 درصد این متغیر مهم بورسی بودیم. پشت سر گذاشتن 757 کانال تنها در 34 روز معاملاتی نیمه اول تابستان در حالی رقم خورد که ارزش کل بازار سهام نیز به مرز 9هزار هزار میلیارد تومان رسید.

رشد 87 میلیارد دلاری ارزش بازار

با انتها نیمه نخست تابستان، بازده شاخص کل از ابتدای سال جاری تا به امروز (در 91 روز معاملاتی) از 6/ 296 درصد فراتر رفت که سریع ترین و فراگیرترین صعود تاریخ بورس تهران بود. این جهش به معنی بازده 4/ 1 درصدی مجموع ارزش شرکت های سهامی در مقیاس روزانه (نرخ بهره مرکب روزانه) است. در همان روزهای ابتدایی تیر99، ارزش کل بازار سهام از مرز 6/ 5 هزار هزار میلیارد تومان عبور کرد و در آخرین روز این ماه به مرز 9 هزار هزار میلیارد تومان رسید. به این ترتیب رشد ریالی ارزش بورس و فرابورس در 34 روز معاملاتی تابستان به رقم 3300 هزار میلیارد تومان می رسد.

این مهم نشان می دهد به طور متوسط روزانه 100هزار میلیارد تومان ارزش بازار سهام افزایش یافته است. با جایگزینی دلار در محاسبات، در ماه گذشته شاهد افزایش 87 میلیارد دلاری ارزش کل بازار سهام و عبور این متغیر از 385 میلیارد دلار بودیم. هر چند در دو هفته اخیر، عواملی همچون شناسایی سود و قرار دریافت در مرز روانی دو میلیون واحدی، بر نوسان شاخص سهام افزود اما همچنان هر کاهش قیمتی با هجوم خریداران روبرو می گردد. شرایطی که سبب شده بسیاری از تحلیلگران بورس نتوانند نقطه انتهای برای فرایند صعودی شاخص سهام حداقل در کوتاه مدت بیابند.

نقاط داغ پول های حقیقی

آنالیز ها نشان می دهد از ابتدای تابستان تا 15 مرداد99، بیش از 56 هزار و 740 میلیارد تومان پول حقیقی جذب بازار سهام شده است. البته به دلیل نبود اطلاعات پول های اعتباری نمی توان برآورد کرد چه مقدار از این نقدینگی ورودی حاصل پول های تازه بوده است اما در هر حال رکوردی بی نظیر در کارنامه بازار سهام در نیمه اول تابستان ثبت شده است. بورس تهران از ابتدای تابستان تنها دو روز شاهد غلبه سهامداران عمده در سمت خرید بود و در باقی روزها این بازیگران حقیقی بودند که زمین خرید را در اختیار داشتند.

در این میان بیشترین خالص خرید حقیقی در نماد زیرمجموعه گروه های فرآورده های نفتی، فلزات اساسی، خودرو و چند رشته ای صنعتی ثبت شد و در مجموع شاهد جابه جایی 5/ 8 هزار میلیارد تومان نقدینگی در این گروه ها در جهت حقوقی به حقیقی بودیم. در مقابل بیشترین خروج سرمایه خرد از گروه های سیمان، ماشین آلات و کانی های غیرفلزی بود.

عرضه های اولیه کوچک اما پرتقاضا

بازار سهام از ابتدای سال جاری تا به امروز تا 15 مردادماه، میزبان 7 عرضه اولیه بود. از این رو سهام 3 شرکت در فرابورس ایران و 4 شرکت نیز در بورس تهران عرضه شدند که در نهایت رکورد مشارکت در عرضه های اولیه به 5/ 5 میلیون نفر ارتقا پیدا کرد. در مجموع این 7 عرضه اولیه، حدود 7 هزار میلیارد تومان نقدینگی جذب بازار سهام شد؛ عرضه های کوچکی که عمدتا از عهده پر کردن حجم مبنای روزانه برنیامده و سود چندانی نصیب سهامداران خود نکردند.

منبع: دنیای اقتصاد

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 10 مهر 1399 بروزرسانی: 10 مهر 1399 گردآورنده: mbgames.ir شناسه مطلب: 487

به "بازدهی روزانه بورس چقدر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازدهی روزانه بورس چقدر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید