آمادگی ایران برای ازسرگیری صادرات به عربستان

به گزارش بازی های فکری، به گزارش خبرنگاران، فرهاد نوری اعلام کرد: در زمانی که روابط سیاسی میان ایران و عربستان سعودی حسنه بود، صادرکنندگان ایرانی در بازار این کشور فعالیت داشتند و امروز هم در صورتی که مذاکرات میان دو کشور به نتایج مثبت برسد، قطعا تجار ایرانی توان آن را خواهند داشت که در این بازار بزرگ فعال شوند و می توان برای آن برنامه ای ویژه تدارک دید.

آمادگی ایران برای ازسرگیری صادرات به عربستان

وی با اشاره به عایدی نفتی بالای عربستان سعودی گفت: بازار این کشور از نظر کالاهای مصرفی بسیار گسترده است و با توجه به نزدیکی فرهنگی، موضوع حج و بقاع متبرکه و حضور قدیمی تجار ایرانی در بازار این کشور، صادرکنندگان ما ذائقه این بازار را می شناسند و قطعا در صورت نتیجه بخش شدن مذاکرات، می توان انتظار داشت که در این بخش تحولی ویژه به وجود آید.

معاون سازمان توسعه تجارت با بیان اینکه توسعه صادرات به کشورهای همسایه، یکی از اولویت های اصلی این سازمان در دوره تازه خواهد بود، بیان نمود: یکی از بازارهایی که می تواند برای ما ظرفیتی بسیار گسترده را فعال کند، بازار کشورهای حاشیه خلیج فارس است و ما به طور ویژه بحث توسعه حضور در این بازار را پیگیری می کنیم.

نوری ادامه داد: ما در سال های گذشته با بسیاری از کشورهای حاشیه خلیج فارس رابطه تجاری داشته ایم اما با با توجه به گستردگی بازار آنها و حجم وارداتی که دارند، حضور صادرکنندگان ایرانی می تواند به شدت توسعه یابد. ما در حوزه های مختلف و در فراوری و صادرات کالاهایی که نیازی جدی در این کشورها وجود دارد، بسیار توانمندیم و می توان برای این بخش کارهایی جدی را دنبال کرد.

افزایش صادرات غیر نفتی ایران تا افق 1404

وی اضافه کرد: با توجه به هدف گذاری کلان انجام شده در دولت و برنامه ریزی وزارت صمت، ما در دوره چهار ساله تا افق 1404 باید نسبت به افزایش صادرات غیر نفتی و توسعه حضور ایران در این بازارها اقدامات لازم را در دستور کار قرار دهیم. در این بین استفاده از ظرفیت کشورهای همسایه و منطقه اولویت نخست ما خواهد بود و در سایر بازارها هم با توجه به توان مالی کشور فعال خواهیم شد.

در پی افزایش تنش های سیاسی میان ایران و عربستان سعودی در سال های گذشته، تجارت مشترک میان دو کشور عملا متوقف شده است. این در حالی است که پیش از آن صادرکنندگان ایرانی در بازار این کشور عربی فعالیت داشتند.

در ماه های گذشته حدس های فراوانی درباره شروع گفت و گوهای مشترک میان مقامات دو کشور برای کاهش تنش های سیاسی مطرح شده که بعضی مقامات رسمی هم آن را تایید نموده اند؛ هرچند هنوز جزییاتی از این گفت و گوها منتشر نشده است.

منبع: ایسنا

آخرین اخبار حوزه صادرات و واردات را در صفحه خدمات و بازرگانی خبرنگاران بخوانید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 5 آبان 1400 بروزرسانی: 5 آبان 1400 گردآورنده: mbgames.ir شناسه مطلب: 1163

به "آمادگی ایران برای ازسرگیری صادرات به عربستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمادگی ایران برای ازسرگیری صادرات به عربستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید