10 مزیت شگفت انگیز شن بازی برای کودک

به گزارش بازی های فکری، تجربه شن بازی بچه ها در ساحل را داشته اید؟ فرض کنید که در خانه یا در مهد کودک گودال یا استخر شنی وجود داشته باشد که بچه ها بتوانند هر روز شن بازی کنند. به فکر این نباشید که بچه ها شما از مدرسه که به خانه می آیند، سر تا پا کثیف خواهند بود.

10 مزیت شگفت انگیز شن بازی برای کودک

این نشانه ای است از این که در حال یادگیری هستند. شن و ماسه بازی از طرق مختلفی برای بچه ها مفید است، آن طور که خوب است یک فعالیت منظم در زندگی آن ها باشد. بچه ها از طریق بازی، یاد می گیرند. در طول شش سال اول، آن ها ریاضیات را در بین ماسه و حمام بیشتر از کلاس درس رسمی یاد می گیرند. حالا بینیم چگونه یک استخر شن به رشد کودک کمک می کند؟

جدا از اینکه شن بازی اثر درمانی و آرامش بخش می گذارد، مزایای آموزشی زیادی نیز دارد. این 10 مزیت شن بازی برای بچه ها پیش دبستانی و نوپاست.

1. آموختن مفهوم عدد

بچه ها وقتی در مهدکودک یا کلاس اول شروع به یادگیری رسمی می کنند، مفهوم اعداد را یاد نمی گیرند. مفهوم اعداد در خلال بازی ها، خیلی قبل از اینکه بفهمند نماد 1 نشان دهنده یک عدد است، ایجاد می شود. هنگامی که کودک با گِل و ماسه، کیک درست می کند، وجود داشتن یک شی و همچنین نبودن آن را درک می کند.

شاید یکی از دوستانش به او ملحق شود و آن ها تصمیم بگیرند کیک دیگری درست کنند، یکی برای هر یک از آن ها. حالا او می تواند تصور کند که دوستش نیز یک شی مشابه دارد. این بازی برای اینکه کودک مفهوم شمارش را از بهترین راه یاد بگیرد مفید است. سپس شروع به ساختن چندین شی می کنند و وقتی یکی فرو می ریزد یا خراب می شود، می فهمند که یکی کمتر می شود.

آن ها تعداد اشیا را با تعداد دوستان خود مقایسه می کنند. این چیزی است که به آن یادگیری ضمنی می گویند. آن ها واقعا نمی دانند که در حال تجزیه و تحلیل اندازه و تعداد هستند، اما این کار را به طور طبیعی انجام می دهند. زمانی که کودک به طور رسمی اعداد را یاد می گیرد، باید تجربیات کافی در بازی داشته باشد تا بتواند ایده ای انتزاعی از مثلا 2+3 داشته باشد. بدون درک اینکه اعداد در واقع چه چیزی را نشان می دهند، خود اعداد بی معنی هستند. بچه ها همچنین یاد می گیرند که به طور غیررسمی چیزها را در حین خاک بازی مقایسه، تجزیه و تحلیل و اندازه گیری کنند.

2. یادگیری ظرفیت و حجم

ظرفیت یکی از مفاهیم اصلی ریاضی اولیه است که در استخر شن آموخته می شود. عمل ریختن ماسه یا آب در داخل و خارج ظروف به بچه ها درک کاملی از حجم و ظرفیت می دهد. کودک شما به سادگی با در اختیار داشتن ظروف، سطل یا فنجان های اندازه گیری، آزمایش می کند و یاد می گیرد.

بچه ها از طریق بازی، مهارت های زیر را یاد می گیرند:

  • مقایسه اندازه ماسه در دو ظرف یکسان
  • مقایسه دو ظرف با اندازه های مختلف با یک سطح شن و ماسه
  • کشف چند فنجان یا قاشق شن برای پر کردن یک سطل یا ظرف بزرگ تر
  • مقایسه اینکه کدام ظرف شن و ماسه بیشتر یا کمتری دارد
  • کشف اینکه آیا یک ظرف پر یا خالی یا نیمه پر است
  • ریختن اندازهی از ماسه و مشاهده پایین آمدن سطح

3. مفاهیم علمی

استخر شنی جعبه بزرگی پر از اکتشافات علمی برای بچه ها است. آن ها نه تنها در حال حفاری برای یافتن چیزهایی هستند که مدفون شده ، بلکه در حال کشف لایه های مختلف و چگونگی تغییر شن ها با حفاری عمیق تر هستند،

درست مانند زمین. ماسه در بالا گرم و خشک است، در حالی که با پایین رفتن به سمت پایین فشرده، سردتر و مرطوب می شود. آن ها خواص شن و ماسه و آب را کشف می کنند. بچه ها همچنین مواد مختلف طبیعی و ساخته دست بشر را کشف می کنند و یاد می گیرند که چگونه چیزها کار می کنند و چگونه بر یکدیگر تأثیر می گذارند.

4. توسعه حرکت های ظریف

حرکت های ظریف به رشد عضلات کوچک بدن، به ویژه عضلات انگشت کمک می کند. اگر بچه ها به خوبی رشد کنند، می توانند وقتی مدرسه رسمی شروع شد، اتوماتیک یا مداد را کنترل کنند و بنویسند.

در گودال ماسه ای، بچه ها می توانند روی قدرت و کنترل ماهیچه های انگشت خود کار کنند، بخصوص زمانی که شن و ماسه را با انگشتان خود حفر می کنند، ماسه و گل را به شکلی در می آورند و جزئیات ریز را در دست ساخته های خود قرار می دهند. مثلا قرار دادن شاخه های کوچک به جای شمع در گل و لای کیک تولد.

5. هماهنگی چشم و دست

هماهنگی چشم و دست هنگام ورزش، نوشتن و انجام بسکمک از فعالیت ها بسیار مهم است. وقتی بچه ها با اسباب بازی ها در شن بازی می کنند، این مهارت در آن ها پرورش می یابد؛ زیرا نیاز دارند دست ها و چشمانشان با هم کار کند تا بتوانند خلق کنند و بسازند. یک کار ساده مانند ریختن شن و ماسه در یک سطل با یک بیل کوچک نیاز به تمرکز و هماهنگی زیادی دارد. سال های اولیه زمانی است که باید هماهنگی دست و چشم شکل بگیرد. این به بچه ها در انجام فعالیت هایی مانند بازی با توپ یا بریدن برگه در مدرسه کمک می کند.

6. توسعه مهارت های حرکتی سخت

عضلات بزرگ نیز حین شن بازی تقویت می شوند. بچه ها در حین بازی در گودال شنی حرکاتی مانند کندن، کوبیدن، ریختن، هل دادن و بلند کردن را انجام می دهند. این حرکات، عضلات بزرگ را می سازد و بدن کودک را تقویت می کند. آن ها نسبت به بدن خود در گودال شن و ماسه و اینکه چگونه می توانند از بدن خود برای انجام وظایف استفاده کنند، آگاهی پیدا می کنند.

7. توسعه زبان و واژگان

گودال شنی مکان مناسبی برای کودک است تا دایره لغات خود را بیشتر توسعه دهد. همچنین فرصت خوبی برای والدین یا معلم است تا کارهای کودک را به صورت شفاهی بیان کند و از این طریق واژگان تازهی را آموزش دهد.

در حالی که بچه ها در حال کاوش و کشف هستند، مفاهیم تازهی که بسکمک از آن ها ریاضی هستند، مانند پر کردن، بیشتر، کمتر، یکی دیگر، خالی، پر و غیره را یاد می گیرند. آن ها همچنین کارهایی را که انجام می دهند به صورت شفاهی بیان می کنند، مثلاً به دوست خود در مورد سطح شیب داری می گویند که برای اتومبیل هایشان می سازند.

8. توانایی حل مسئله

بچه ها در حین بازی دائم در حال حل مسائل هستند. این مسائل زندگی واقعی که نیاز به راه حل دارند، پایه و اساس انواع حل مسئله در طول مدرسه، از جمله حل مسائل ریاضی را تشکیل می دهند. بچه ها باید بدانند که چه عوامل موثری در بازی وجود دارد و برای رسیدن به نتیجه مطلوب باید چه راه حلی اندیشید.

مثلا وقتی کیک گلی کودک با بیرون آمدن از فنجان خرد می شود، باید در نسبت شن و آب تتازه نظر کند. یا زمانی که کودک راهی برای ساختن یک سطح شیب دار برای عبور کامیون ها پیدا می کند، ممکن است نیاز داشته باشد از چیزهای بیشتری به عنوان پایه برای بالا نگه داشتن آن استفاده کند. در این مرحله، بچه ها مسائل را مانند بزرگسالان نمی بینند. بلکه چالش ها را می بینند و هر کاری که ممکن است انجام می دهند تا آن ها را از بین ببرند و پیروز شوند.

9. خلاقیت

شن بازی، یک بازی خلاقانه ای است. بچه ها از شن و برخی اسباب بازی ها، دائماً ساختارها، اشیا، روش های حمل و نقل و جابه جایی شن تازهی ایجاد می کنند. فکر آن ها دائم در حال حرکت است و به راه های سرگرم کننده تازه برای خلق فکر می کند. بچه ها به طور ذاتی خلاق هستند.

هر چه به آن ها بدهید، شن، آب، کاغذ، خمیربازی، چیزی از آن خواهند ساخت. ماسه همچنین فرصتی را برای خلق آزادانه، بدون درخواست بزرگسالان برای نتیجه خاص، فراهم می کند. فعالیت های هنری دیگر ممکن است هدایت شده باشند. هر خلاقیتی به کودک احساس پیروزیت و دستاورد می دهد.

10. مهارت های اجتماعی

گودال ماسه محل همکاری و بحث بسیار است، بخصوص اگر آن را در مدرسه یا مهدکودک داشته باشند. بچه ها باید ابزارها و فضاهای اشتراکی را مدیریت کنند و اغلب تصمیم می گیرند با هم بسازند و بازی کنند. این نیاز به صحبت و مذاکره بسکمک دارد.

در مورد آنچه که می سازند، چه کسی چه چیزی را می سازد و چگونه آن را انجام می دهد، اختلاف نظر وجود خواهد داشت. آن ها باید به سرعت یاد بگیرند که چگونه درگیری های خود را مدیریت کنند. در حین بازی، گفت وگوهای محبت آمیز نیز وجود خواهد داشت. بنابراین، اگر کودک شما هر روز کثیف از گودال شنی به خانه می آید، مطمئن باشید که در عوض یکی از بهترین فعالیت های ممکن را انجام می دهد.

منبع: empoweredparents

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 20 مرداد 1402 بروزرسانی: 20 مرداد 1402 گردآورنده: mbgames.ir شناسه مطلب: 1604

به "10 مزیت شگفت انگیز شن بازی برای کودک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 مزیت شگفت انگیز شن بازی برای کودک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید